01-01-2019
 Verimlilik Arttırıcı Projelerinize Yüzde 30 Hibe Enerji Bakanlığından, Başvuru Danışmanlığı Enervis’ten

Verimlilik Arttırıcı Projelerinize Yüzde 30 Hibe Enerji Bakanlığından, Başvuru Danışmanlığı Enervis’ten

Enerji verimliliği danışmanlık ve uygulamaları alanlarında faaliyet gösteren Enervis’in Genel Müdürü Osman Kipoğlu, “Enervis olarak endüstriyel tesisleri, daha akıllı, daha verimli ve daha konforlu hale getirerek Türk sanayicisine destek sağlıyoruz” dedi.

Birinci dönem başvurularının 1 - 31 Ocak 2019, ikinci dönem başvurularının ise 1 - 31 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacağını hatırlatan Osman Kipoğlu, "Enervis olarak VAP’a büyük önem veriyor, bu alanda şirketleri teşvik ediyoruz. Bugüne kadar yapmış olduğumuz tüm VAP başvurularının tamamına destek alınmasını sağladık. Başvuru kabulünün ardından uygulamaları da gerçekleştirerek “enerji verimliliğini garanti altına alıyoruz.” Müşterilerimizin enerji verimliliği projelerinde yüzde 30 hibe desteğinden yararlanmasına katkı veriyoruz” dedi.

 

Anahtar Teslim Çözüm ve Hizmetler

Sanayide enerji verimliği uygulamaları kapsamında bugüne kadar 630 proje geliştirdiklerini söyleyen Kipoğlu, “Enervis olarak, enerji kaynaklarının gitgide azaldığı ve her alanda enerji verimliliğinin ön plana çıktığı günümüzde, endüstriyel tesisleri daha akıllı, daha verimli ve daha konforlu hale getiriyoruz. Mühendislik, tedarik, montaj, yapım, proje yönetimi uzmanlığı ile verimli, modern ve yüksek teknolojili tesislerin kurulumunda, proje başlangıcından devreye alma noktasına kadar, kısacası anahtar teslim çözüm ve hizmetlerimizle Türk sanayicisine destek oluyoruz” diye konuştu.

 

Yüzde 25 Civarında Enerji Verimliliği

Enerji yoğunluğunda en fazla iyileşme görülen sektörün sanayi olduğuna dikkat çeken Osman Kipoğlu, sözlerini şöyle tamamladı, “İyileşmelere rağmen, Türkiye enerjide dışa bağımlılığı yüksek olan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemizin 2023 yılı hedefleri arasında, birincil enerji tüketiminin yüzde 14 azaltılması da bulunuyor. Biz bu noktada sanayi firmalarının çok ciddi bir tasarruf sağlamalarına katkıda bulunuyoruz. Örneğin tekstil sektöründe yaptığımız çalışmalarla sağladığımız enerji verimliliği ortalama yüzde 25 civarında. Bu süreçte hepimize düşen görevler var. Özellikle verimliliği artırıcı faaliyetler ile enerji ithalatını önemli ölçüde azaltabiliriz.”

 

VAP’a Kimler Başvurabilir?

Elektrik üretim faaliyeti gösteren lisans sahibi tüzel kişiler dışındaki yıllık toplam enerji tüketimleri 1.000 TEP (Ton Eşdeğer Petrol) ve üzeri olan, ticaret ve sanayi odası, ticaret odası veya sanayi odasına bağlı olarak faaliyet gösteren ve her türlü mal üretimi yapan işletmeler VAP desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunabiliyor. 2019 yılı 1. ve 2. dönem VAP başvurularının ENVER Portalı üzerinden elektronik yolla ve ıslak imzalı olarak posta yoluyla alınması planlanıyor.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...