01-02-2019
Bileşik Endeks 2018 Yılını 80,19 Puan Seviyesinde Kapattı

Bileşik Endeks 2018 Yılını 80,19 Puan Seviyesinde Kapattı

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, aralık ayında bir önceki aya göre 3,62 puan düşerek 80,19 puan seviyesine indi. Böylece Bileşik Endeks 2018 yılını 18,87 puan gerileme ile kapattı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Aralık 2018 sonuçları açıklandı. İnşaat sektöründe yaşanan talep ve finansman sıkıntılarının inşaat malzemeleri sanayisini etkilemeye devam ettiği vurgulanan Bileşik Endeks’te şu bilgiler yer aldı:   

 

Faaliyetler 2018 Yılında 18,1 Puan Geriledi

İnşaat malzemeleri sanayisinde faaliyetler, iç talepteki keskin daralma nedeniyle aralık ayında da küçülmeye devam etti. Böylece yılın ikinci yarısında önemli bir şekilde azalan faaliyetler, 2018 yılını geçen yıla göre 18,1 puan düşerek kapattı. Faaliyet Endeksi aralık ayında bir önceki aya göre 5,1 puan geriledi. Böylece faaliyetlerde 2013 yılından bu yana en sert aylık daralmalardan biri yaşandı. İnşaat sektörü mevsimsel olarak durağan bir döneme girerken önümüzdeki birkaç ayın inşaat malzemeleri sanayi faaliyetleri için sıkıntılı olmaya devam edeceği öngörülüyor.    

            

2018’in İkinci Yarısında Güven Kaybı Yaşandı           

Güven Endeksi’nde gerileme aralık ayında da devam etti. Güven Endeksi’ndeki bu gerilemede inşaat sektöründe yaşanan sıkıntılar ve faaliyetlerdeki düşüşler belirleyici oldu. İnşaat malzemeleri sanayisinin kendi tedarik ve satış zinciri içindeki güvenin de azaldığı görüldü. Aralık ayında faaliyetlerde gerilemenin hızlanarak sürmesi güveni olumsuz etkiledi ve güven seviyesi bir önceki aya göre 2,0 puan düştü. Böylece 2018 yılının aralık ayında güven seviyesi, 2017 yılsonu güven seviyesinin 17,6 puan altında kapandı. Güven Endeksi’nin hassasiyeti, giderek inşaat sektöründe ve iç pazardaki gelişmelere bağlı hale geldi. İnşaat sektöründe ve iç pazarda iyileştirici ve güven artırıcı adımlara ihtiyaç duyulduğu görüldü. 


İç Pazarda Yaşanan Sıkıntılar Beklentilerde Bozulmaya Neden Oldu

Beklenti Endeksi, aralık ayındaki gerileme ile birlikte 2018 yılının ikinci yarısının tamamını düşüş ile kapattı. Faaliyetlerdeki daralmanın sürmesi ve güven kaybı, beklentileri olumsuz etkiledi. Beklentiler daha çok inşaat sektörüne ve iç pazardaki daralmaya ilişkin endişeler nedeniyle önemli bir düşüş gösterdi. Böylece beklentiler son 5 yılın en düşük seviyesine indi. Beklenti Endeksi aralık ayında bir önceki aya göre 2,5 puan düştü. Bu gerileme ile birlikte 2018 yılsonu beklenti seviyesi geçen yılsonuna göre 18,1 puan geriledi. Beklentilerdeki bozulmanın sürmesi inşaat malzemeleri sanayisinde önümüzdeki aylarda küçülmenin devam edeceğine işaret ediyor.

 

Mevsimsel Yavaşlama Döneminde Keskin Küçülme Uyarısı

 

Önümüzdeki aylara ilişkin güven ve beklentilerdeki gerileme, inşaat malzemeleri sanayisinde küçülmenin süreceğini gösteriyor. İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, mevsimsel olarak yavaşladığı bir döneme girerken karşılaştığı keskin küçülme nedeniyle uyarı işareti veriyor. 


Yükleniyor...
Yükleniyor...