01-02-2019
Seza Çimento; Robot Teknolojisi, Kalite ve İş Güvenliğinden Ödün Vermiyor

Seza Çimento; Robot Teknolojisi, Kalite ve İş Güvenliğinden Ödün Vermiyor

Seza Çimento Fabrika Müdürü Mehmet Ali Baysal, üretimde yüksek kalite felsefesiyle faaliyet gösterdiklerini ve çalışanları için güvenli bir iş ortamının tesisinin birincil öncelikleri olduğunu belirterek, bu doğrultuda üretimin tüm safhalarında ve üretim sonrası numune analizlerinin gerçekleştirilmesi aşamasında, robot uygulamaları kullandıklarını söyledi.

Yüksek kaliteli çimento üretimiyle en çok tercih edilen çimento fabrikası olma hedefiyle ilerleyen ve odağına müşteri memnuniyeti, sosyal sorumluluk ve çevre bilincini alan Seza Çimento, üretimin tüm safhalarında ve numune analizlerinde robot teknolojisinden faydalanıyor. “Çok Ağır ve Tehlikeli İşler”sınıfında bulunan çimento sektöründe, iş kazası riskinin yüksek olduğuna dikkat çeken Seza Çimento Fabrika Müdürü Mehmet Ali Baysal, kullandıkları robot teknolojisi sayesinde, özellikle numune alma sırasında meydana gelecek kazaların önüne geçerek, fabrikalarında iş güvenliğini en üst oranda sağlayabildiklerini söyledi. Baysal, yine bu teknoloji sayesinde müşterilerine sürdürülebilir, yüksek kaliteli, standart sapması düşük ürün sunabildiklerini ifade etti.

 

Elazığ’da 55 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu fabrikalarında, Avrupa standartlarında modern sistemlerle donatılmış bir üretim modelini benimsediklerini kaydeden Baysal, “Üretimde yüksek kalite felsefesiyle faaliyet gösteren ve çalışanları için güvenli bir iş ortamının tesisini birincil önceliği olarak tutan bir fabrika olarak, üretimin tüm safhalarında ve üretim sonrası numune analizlerinin gerçekleştirilmesi aşamasında robot uygulamalarını kullanıyoruz” dedi. Ürettikleri ürünlerin tümünün, el değmeden, otomatik numune alma sistemlerinden pnömatik olarak alınarak kalite kontrol laboratuvarında toplandığını ve RoboLAB kalite kontrol sistemleriyle analiz edildiğini anlatan Baysal, “Bu teknoloji sayesinde hem üretim süreci esnasında alınan numune sayısı artıyor hem de analiz periyotları kısalıyor. RoboLAB ve otomasyon uygulamaları ile insan faktöründen kaynaklı hataların önüne geçerek, üretimin her safhasında standart sapmayı minimize etme imkânı buluyoruz” diye konuştu.

 

Baysal: “İş Güvenliğini Sağlamak Birinci Önceliğimiz”

Günlük 5 bin ton klinker üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Baysal, toplam çimento üretimlerinin ise yıllık yaklaşık 2,3 milyon ton olduğunu söyledi. Bir yandan yüksek kapasitede üretim yaparken, diğer yandan ürün kalitesiyle sektörün en çok tercih edilen markası olmayı hedeflediklerini söyleyen Baysal, şöyle devam etti: “Çimento sektöründe üretimden analize robot uygulamalarını kullanan işletme sayısı oldukça sınırlı. Seza Çimento olarak, üretim ekipmanlarının tümünü modern sistemlerle yöneten bir işletmeyiz ve müşterilerimize bu sayede yüksek kalitede ürün güvencesi sunuyoruz. Bunun yanı sıra Seza’da iş güvenliğini sağlamak ise birinci önceliğimiz. Sektörümüzde üretimde numune alınan alanlar, bazen çok tehlikeli ve riskli bölgeler olabiliyor ”dedi.


Yükleniyor...
Yükleniyor...