01-02-2019
“PERI Türkiye’de Geçici Bir Firma Değil, Güvenilir Bir Partnerdir”

“PERI Türkiye’de Geçici Bir Firma Değil, Güvenilir Bir Partnerdir”

1969 yılından bugüne, tam 50 yıldır yapı sektörüne hizmet veren, Almanya’daki fabrikalarının dışında çeşitli ülkelerde fabrikalar kuran ve son olarak 65 milyon Euro’luk Sakarya’daki yatırımı ile 1990’dan bugüne Türkiye’ye olan inançlarının eksilmeden devam ettiğini gösteren PERI’nin dünden bugüne yolculuğunu ve sektörde çığır açan yenilikçi ürünlerini PERI Endüstriyel İskele ve Dış Cephe İskelesi Bölüm Müdürü Ali İsmet Aydın’dan dinledik.

Firmamız yaklaşık 50 senedir aile şirketi olarak yönetiliyor. Bu imkânla, kararların alınması ve yürürlüğe girmesi çok daha hızlı yapılabiliyor ve bizlere de çok büyük bir konfor sunuyor.

 

PERI’nin hikâyesi ise kısaca anlatmak gerekirse şu şekilde; ilk PERI fabrikası 1969 yılında Almanya’nın Ulm kenti yakınlarındaki Weissenhorn kasabasında, 6.000 m2’lik alan üzerinde, Artur ve Christl Schworer tarafından kuruldu. PERI, 1972 yılında Almanya’da farklı şehirlerde ofisler açtıktan sonra, 1974 yılından itibaren de Almanya dışında, ilk olarak İsviçre ve Fransa’da olmak üzere, kardeş firmalar kurarak genişlemesine devam etti. PERI Türkiye ise bu aileye 1990 yılında dâhil oldu. Bu genişleyen satış, pazarlama ve lojistik ağına paralel olarak da fabrikalarını sürekli olarak genişletti; Almanya’daki fabrikalar dışında çeşitli ülkelerde de fabrikalar kurarak üretimini artırdı. Bu fabrikaların en büyüklerinden biri de geçen sene yatırımı tamamlanan Sakarya, Türkiye’deki en son teknoloji ile donatılan fabrikamızdır.

 

Sonuç olarak, 1969 yılında küçük bir firma olan PERI, 50 yıl sonra, 70 kardeş firmadaki 8.700 çalışanı ile 2017 yılında 1,5 milyar Euro ciroya ulaşmış büyük bir firma haline geldi.

 

Ağır yapı malzemelerinin kullanıldığı şantiyelerde hizmet veren iskele sisteminin; yük açısından dayanıklı, performans açısından verimli olması gerekiyor. Siz de PERI olarak, ürünlerinizin karakteristik özellikleri olan, yenilikçi tasarım, akıllı mekanik özellikler ve pratik detaylarla bu tür ihtiyaçlara cevap veriyorsunuz. Peki, hem bu ürünlerinizin teknik detaylarını hem de kullanım alanlarını detaylandırabilir misiniz?

İskele departmanı olarak inşaat, enerji, çimento, gemi inşaatı, petrokimya gibi ağır sanayinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Her sektörün taleplerinin farklı olmasına rağmen, PERI’nin PERI UP İskele sistemi her sektörün taleplerine karşılık verebiliyor. Genel olarak tüm sektörlerde güvenlik ve hız ön planda tutuluyor. Bizim sistemlerimiz bilinen tüm sertifikalara (DIBt, NF, TSE, ANSI, SP, B,…vb.) sahip olduğu için zaten güvenlik açısından örnek teşkil ediyor. Hızlı kurulum ve sökümde ise, çok iddialı olduğumuzu söyleyebiliriz. İskele sistemimiz, piyasada bilinenlerden biraz daha farklı. Örneğin yatay bağlantıları kutu profil, tek kişi ile kurulabiliyor ve güvenlikle ilgili sorunların büyük kısmını ağırlık kilidi, otomatik metal kalas kilitleme sistemi gibi özellikleri ile işçi inisiyatifine bırakmadan sistem kendi içerisinde çözüyor. Bu da işçiye hız ve konfor sağlarken verimliliğini de önemli seviyede artırıyor. Örneğin bir enerji tesisinin işletmeye 1 gün geç açılmasının getirdiği maliyeti düşünürseniz, önemli olanın, güvenli çalışma şartları altında çalışmak kaydı ile işi mümkün olan en hızlı şekilde bitirmek olduğunu anlamak çok zor değil. Biz de potansiyel müşterilerimize bunu anlatmaya çalışıyoruz.

 

PERI, ülke ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörüne, ihtiyaçlar doğrultusunda, en güvenli, en pratik ve en donanımlı ürünlerle destek sağlamayı amaç edinmiş bir firma. Peki, inşaat sektöründe gerçekleşen projelerin hizmet beklentisi anlamında sizdeki yansımaları ne şekilde oluyor?

Bildiğiniz gibi PERI’nin hizmet anlayışında, en kaliteli ürün ve hizmeti en ekonomik şekilde müşteriye ulaştırmak vardır. Biz de Türkiye’de bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bizi bu konuda zorlayan noktalardan biri; inşaat sektöründeki ihtiyaçların aniden ortaya çıkması ve çok acil olmasıdır. Sevkiyatların her zaman çok kısa bir süre içerisinde yapılması istenir. O yüzden stoklarımızı ani gelişen ihtiyaçlar için hazır bulundurmaya ve müşterilerimizi mağdur etmemeye çalışıyoruz. Bu da tabii ki, sürekli yatırım gerektiriyor.

 

PERI’nin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de başarılı olmasının ve açık ara pazar liderliğini sürdürmesinin arkasında somut nedenler yatmakta olduğunu söylüyorsunuz. Bu nedenlerden kısaca bahseder misiniz?

PERI bir aile şirketi olduğu gibi çalışanlarını da bir aile olarak görüyor ve her çalışanı girişimci, güvenilir, açık fikirli ve yaptığı işe tutkulu olmaya davet ediyor ve buna çok önem veriyor. Hatta bunu internet sitesinde de ‘inandığımız değerler’ diye yazılı olarak da deklare etmiş durumda. Bu değerlere yıllardır sahip çıkılması PERI’nin mevcut başarıyı yakalamasını sağlamış. O yüzden bu değerlere bağlı yeni nesillerin yetiştirilmesine de katkı sağlayarak, başarının devamının getirilmesi en öncelikli hedef.

 

Biraz önce kısaca bahsettiğiniz, modüler çalışma iskelesi PERI UP Rosett hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Tam güvenli endüstriyel iş iskeleleri olarak adlandırdığımız PERI UP Rosett sistem, PERI’nin hem endüstriyel tesisler hem de şantiyeler için geliştirdiği tam güvenlikli flanşlı iskele sistemidir. Sistemin metal kalasları Load Class 4-6  (3-6 kN / m2) arasında servis verebilmektedir. Düşey taşıyıcılarının her 1,5 m.’de bir yatay kayıtlarla bağlı olması durumunda ayak başına taşıma kapasitesi ise yaklaşık 40 kN’dur.

 

DIBt (Z-8.1-957) ve TSE (090447-TSE-01/02) sertifikalarına da sahip olan bu sistemin en çarpıcı özelliklerini şöyle sıralayabiliriz…

Birincisi, Ağırlık Kilidi; düşey elemanlarını yatay elemanlarla bağlayan ağırlık kilidi ‘gravity lock’ sayesinde tek bir kişi ile çok hızlı ve güvenli bir şekilde kurulabilmektedir. Yatay kayıt flanşa oturtulduğunda otomatik olarak kilitlenir ve yerinden çıkmaz. Vibrasyona maruz kaldığında ise, kamalar yerlerine daha da sıkı oturur.

İkincisi, Metal Kalaslardaki Otomatik Kilit Mekanizması; metal kalasları kaydırmazdır ve havalanmaya ‘uplifting’ karşı otomatik kilit mekanizmasına sahiptir. Böylelikle işçinin inisiyatifine bırakmadan güvenlik tedbiri alınmış olur.

Üçüncüsü de Bağlantı parçalarının basit, kullanışlı ve hızlı monte edilebilir olması; yatay bağlantıların kutu profil olması sayesinde boru ve boru kelepçesi kullanılmadan kamalı basit aparatlar kullanılarak, metal kalasların arasında boşluklar hızlı bir şekilde bırakılabilir.

 

PERI UP Sistemin Flanşlarına gelecek yüke ve geometriye bağlı olarak 2 ayrı tipte diyagonal bağlanabilir.

PERI UP Sistem ürünleri çok kolay taşınabilmekte ve zamandan tasarruf edilmektedir. Süpürgelikler iç içe geçebilir. Düşey taşıyıcı flanşlarının tam yuvarlak olmaması sayesinde birbirlerine tutunur ve devrilmez. Aynı zamanda yerden tasarruf sağlanır.

 

PERI UP Sistem, flanşlarının sağlamlığı (S 355 Çeliği) ve diyagonallerinin yüksek çekme kapasiteleri sayesinde hem konsol yapımında hem de askı sistemlerinde her türlü geometriye ulaşmaya imkân sağlar. Özel profil kancası 9kN müsaade edilen çekme dayanımına sahiptir.

 

Ar-ge çalışmalarınız kapsamında, tasarım, fonksiyonellik ve inovasyon konularındaki çözümlerinizden bahsedebilir misiniz?

PERI’nin tüm ürünlerinde bulabileceğiniz şey, birinci sınıf malzeme ile birinci sınıf ürün olması, işçinin verimliliğini artıracak hafif ürünler olması ama taşıma güçlerinin de çok yüksek tutulması, nakliye sırasında veya depolama için az yer işgal edecek şekle ve tasarıma sahip olmasıdır. Tüm bunlar düşünülürken aynı zamanda %100 güvenli çalışma ortamı sağlaması da en önemli noktaların başında gelir. Kalite kontrol için ise, en yeni sistemler kullanılmakta ve üretilen her ürün dünyanın her yerine güvenli bir şekilde gönderilmektedir. PERI’nin iş yaptığı ülkeler düşünüldüğünde, yapılan ürün -40 derecede de, +40 derecede de sorunsuz çalışmalıdır.

 

PERI mühendisleri çoğunlukla teknik ve maliyet olarak en uygun iskele çözümlerini ihale sürecinde planlıyor ve hesaplıyorlar. Peki, şirketinizde satış ve pazarlama organizasyonu nasıl gerçekleştiriliyor?

PERI’nin satış ve pazarlama faaliyetleri bölgeler bazında yapılıyor. PERI’nin İstanbul’daki merkez binası dışında yine İstanbul merkezde satış ofisi bulunuyor. Ankara, Gaziantep ve Samsun’da hem depolarımız hem de bölge ofislerimiz var. İzmir, Antalya, Bursa, Bakü ve Tiran’da ise yine bölge ofislerimiz mevcut.

 

PERI, Türkiye’ye 1990 yılından beri yatırım yapan ve en son 65 milyon Euro’luk Sakarya’daki yatırımı ile Türkiye’ye inancının eksilmeden devam ettiğini gösteren bir firmadır. Bu da PERI’nin bu ülkede geçici bir firma olmadığını ve güvenilir bir partner olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu çatı altında müşterilerimize en iyi hizmeti en iyi şartlarla vermeye devam etmek istiyoruz.

 

Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Tüm bu anlattıklarım doğrultusunda, PERI ile başarılı inşaatlar…


Yükleniyor...
Yükleniyor...