01-02-2019
Gönye Tasarım’dan Banyo ve Mutfaklara Sofistike Dokunuşlar

Gönye Tasarım’dan Banyo ve Mutfaklara Sofistike Dokunuşlar

Çözüm ortağı olduğu inşaat ve gayrimenkul yatırım şirketleriyle birlikte ofis, otel ve rezidans projeleri başta olmak üzere birçok iç mimari çalışmaya imza atan Gönye Tasarım, bir yaşam alanı olan banyo ve mutfakların evrimini değerlendirerek, bu alanlara elegan bir yaklaşım getirebileceğimiz tasarım önerileri sunuyor.

Banyo ve mutfakların, günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler, değişimin getirdiği yeni ihtiyaçlar ve yeni yaşam standartlarıyla oldukça farklı fonksiyonlara ve görünümlere bürünen yaşam alanlarına dönüştüğünü belirten Gönye Tasarım kurucuları, etkili bir değişim gerçekleştirebilmek için bu yaşam alanlarının evrimini iyi okumak gerektiğinin altını çiziyor. Gönye Tasarım Kurucu Ortağı Mimar Yelin Evcen, teknolojinin yaşam alanlarımıza dahil olmasından önce, yemek hazırlığı ve yemek sürecinin günlük yaşam  içerisinde en çok zaman ayrılan faaliyetlerden biri olarak kültürümüzde yerini aldığını vurguluyor.

 

Banyo ve mutfaklarda sofistike bir algının oluşturulması için, öncelikle tüm dekorasyonun bütüncül olarak sofistike bir yaşam tarzının ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde tasarlanması gerektiğini belirten Mimar Yelin Evcen “Sofistike bir yaşam tarzı, estetiğe hayatımızın her alanında yer vermeyi önemsememizle başlar. Bir mekanı “sofistike” olarak nitelendirmek için, o mekandaki her detayın rasgele değil özenle düşünülmüş olmasını, seçilen malzeme, renk ve dokuların birbiriyle uyumunu, ne fazla ne eksik olacak şekilde tam kıvamında bir detaylar bütünü olmasını bekleriz. Gönye Tasarım, ıslak hacimleri tasarlarken, projelerin bütçesi ve diğer kriterleri çerçevesinde, her zaman dengeli, işlevsel ve estetikten asla ödün vermeyen tasarımlar yapmayı hedefler.” diye ekliyor.

 

Ufak Değişimlerle Mekana Katılan Sofistike Dokunuşlar

Banyolarda zemin ve duvar kaplamaları çok eski değilse, banyo mobilyası, duş kabini ve armatür değişiklikleri ile çok kısa sürede banyoyu yenileyebilmek mümkün. Banyo dolabı için beğenilen hazır bir ürün seçilebilir veya banyoya özel olarak tasarlatılabilir. Özel tasarım mobilyanın, tam banyo ölçüsüne uygun, duvara sıfır yanaşan bir model elde edebilme avantajı olduğunu vurgulayan Gönye Tasarım Kurucu Ortağı Mimar Yelin Evcen önerilerine şu sözlerle noktayı koyuyor: “Özel mobilya yaptırmayı planlayanların, kullanım alışkanlıklarını göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyoruz. Çanak veya tezgah altı lavabo kararını öncelikle verdikten sonra özel imalat dolaplar bu karara uygun yükseklikte üretilmeli. Banyo armatürünü duvara ankastre olarak değil, mobilya üstüne veya lavabo üstüne monte edilen bir model olarak seçmeniz kırım ve tesisat işinizi azaltacaktır. Banyoların sıkça kırılıp yeniden yapılması kolay mekanlar olmadığından renk tercihlerinin dönemsel moda renkler yerine kullanıcıların her zaman sıkılmadan kullanabileceği doğal tonlardan yana yapılması çok önemli. Bu sayede hem dönem dönem istenilen renk tonları banyo tekstil ve aksesuarlarında kullanılabilir, hem de renk uyum sorununun önüne geçilmiş olur.”


Yükleniyor...
Yükleniyor...