01-02-2019
Hamam ve Sauna Tasarımlarında Geleneksel Motifler Modern Çizgiler ile Buluşuyor

Hamam ve Sauna Tasarımlarında Geleneksel Motifler Modern Çizgiler ile Buluşuyor

EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, senenin renk, malzeme ve aksesuar trendlerini değerlendirerek ev sahiplerinin hamam ve sauna tasarımlarında dikkat etmeleri gereken noktaları aktarıyor.

Kuzey ülkelerinden esen ‘Hygge’ rüzgarları, kişilere soğuk kış günlerinde sıcak ve samimi ortamlar yaratarak kendilerini mutlu edebilecekleri bir düşünce biçimi sunuyor. Yoğun geçen bir günün ardından hem arınma hem de rahatlama amacıyla kendimizi içerisine attığımız banyolar, zamanla birer spa işlevi de görmeye başladı. Çok eski zamanlardan bu yana kültürümüzde büyük bir yer edinen hamamlar ise artık evlerimize giriyor. Gerçekleştirdiği konut projelerinde doğal ve akıcı bir tasarım yaklaşımı benimseyen EDDA Mimarlık Kurucusu Eda Tahmaz, otellerde görmeye alışık olduğumuz hamam ve sauna tasarımlarının artık konut projelerinde de yer bulduğunu belirterek, son yıllarda artan bu yönelime dikkat çekiyor. Kültürümüzde arınma ve rahatlama ritüeli için başvurulan hamam ve saunalarda geleneksel motifler, modern çizgiler ile buluşarak kendilerine has bir duruş meydana getiriyor. Sadeliğin ön plana çıktığı bu mekanlarda ahşap renk ve dokuların yükselişe geçtiğini belirten iç mimar, kullanılabilecek doğal malzeme önerilerini, yaşanan teknolojik gelişmeleri ve ev sahiplerinin dikkat etmesi gereken püf noktalarını açıklıyor.

 

 

2019 yılı hamam ve sauna tasarımlarında sadeliği, ince detayları ve doğal dokuları da beraberinde getiriyor. Formlar, hacimler ve malzemeler arasındaki uyum ince metal parçalar ve zarif mermer detaylar ile sade ve estetik bir görüntü kazanıyor. Hakimiyetini ilan eden trend, ahşap renk ve dokular olurken, ahşap ile beyaz geçişleri oldukça tercih edilen bir seçenek olacak. Bakır ve pembe tonları ile toprak tonlarının yükselişe geçtiğini belirten Tahmaz, hamamlarda gri, bej ve mavi tonlarındaki doğal mermer dokular birbirleri ile geçişli kullanıldığı takdirde farklı dokular ve desenler elde edilerek aydınlatmanın da katkısıyla mistik ve ferah bir ortam yaratılabileceğini ifade ediyor. 


Yükleniyor...
Yükleniyor...