01-04-2019
“Çimento ve Beton Fiyatlarının Bina Maliyetlerine Etkisi Oldukça Sınırlı”

“Çimento ve Beton Fiyatlarının Bina Maliyetlerine Etkisi Oldukça Sınırlı”

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Aslı Akçamete Güngör ve İsmail Özgür Yaman tarafından hazırlanan Çimento ve Hazır Beton Fiyat Artışlarının Bina Maliyetine Etki Raporu, yapılarda kullanılan betonun bina maliyetlerinde etkisinin çok düşük olduğunu ortaya koydu.

Türkiye Çimento Müstah silleri Birliği (TÇMB) tara fından, Nihat Özdemir ev sahipliğinde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Çimento ve Hazır Beton Fiyat Artışlarının Bina Maliyetine Etkisi Raporu’nun sonuçları ODTÜ İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Özgür Yaman tarafından yapılan sunumlarla ele alındı.

Çimentonun bina maliyetlerine etki oranı, %2 ila %4 arasında

Toplantıda konuşan Nihat Özdemir, kullanılan çimentonun bina maliyetlerine etki oranının yüzde iki ile yüzde dört arasında olduğunu vurguladı. Daha sonra, sözü Özdemir’den devralan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Özgür Yaman, “İnşaat maliyetlerini yalnızca hammadde ve malzeme kullanımı maliyetine indirgemek çok doğru değil. Belli başlı maliyetler olarak arazi, işçilik, finansman, pazarlama ve satış gibi birçok maliyet kalemini sayabiliriz” diye konuştu. Konutun lokasyonu ve kullanılan diğer malzemelerin maliyete etkisinin oldukça yüksek olabileceğini belirten Yaman,“Çimento ve beton fiyatlarının betonarme bina maliyetlerine etkisi oldukça sınırlıdır. Özellikle lüks ve birinci sınıf binalarda yapı maliyetini etkileyen etmenler, binanın diğer aksamlarından kaynaklanmaktadır” ifadeleriyle sözlerini sürdürdü.

Türkiye’de 6,7 milyon konut, kentsel dönüşüme kazandırılmalı

Konuşmasında Türkiye’deki deprem riskini hatırlatan Yaman, yapılarda kullanılan beton standartlarının ve bu konuda gelişen teknolojilerin önemini vurguladı. Konu hakkında sayısal veriler ışığında bilgi sunan Yaman, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamaya göre Türkiye’nin yüzde 66’sı deprem bölgesinde yer alıyor. Son yüz yılda altı ve üzerinde büyüklükte 56 deprem meydana geldi. Bu 56 depremde 82 bin vatandaşımız hayatını kaybetti. 17 Ağustos’ta 7,4 şiddetindeki depremde 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken 285 bin konut, 43 bin iş yeri zarar gördü. Toplamda 16 milyon vatandaşımız bu depremden etkilendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tespitlerine göre Türkiye’de 6,7 milyon konutun kentsel dönüşüme kazandırılması gerekmektedir.

“Kaliteli Beton Can Kayıplarının Önüne Geçer”

Betonarme binaların güvenli ve ekonomik yapılar olduğunun altını çizen Yaman, “Bina yapımında kullanılan tüm malzemelerin yanı sıra güvenli bina tasarımı ve yapım teknikleri de bina maliyetlerinde önemli faktörlerdendir. Bu nedenle ülkemizin deprem bölgesinde yer aldığı bilinciyle yapılarımızı inşa ederken maliyeti ne olursa olsun güvenli tasarım ve yapım teknikleri uygulanmalı ve beton kalitesine dikkat edilmeli. Geçtiğimiz ay Kartal’da yaşadığımız vahim olayda 21 vatandaşımızı kaybettik, onlarca kişi de yaralandı. Bu vahim olayın sebeplerinden biri de, kullanılan betonun bina yapımında gerekli olan standartların altında olmasıydı. Bu gibi acıların tekrar yaşanmaması için yapılarda maliyet etkisi çok az olan çimento beton maliyetine odaklanmak yerine kaliteli beton kullanılması gerektiğini önemle vurguluyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.


Yükleniyor...
Yükleniyor...