01-04-2019
Mutfak Eşyaları Sanayisinde Yeni Hedef: Afrika

Mutfak Eşyaları Sanayisinde Yeni Hedef: Afrika

Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği'nin (EVSİD) Fildişi Sahili pazarına yönelik olarak düzenleyeceği 20 firma ile sınırlı ticaret heyeti programında, sadece üç firma için yer kaldı. Program, 9-12 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Geçtiğimiz yılı 2,5 Milyar Dolar ihracatla tamamlayan ve 2019 için 3 Milyar Dolar hedef koyan Türk ev ve mutfak eşyaları sektörü, bu hedefine ulaşmak için yeni pazarlara yöneliyor. Bu yıl yurtdışında 10 etkinlik düzenleyeceklerini belirten EVSİD Başkanı Burak Önder, 12,5 milyon nüfusuyla Afrika kıtasının, refah düzeyi en üst seviyedeki ülkelerinden olan Fildişi Sahili'nin de yeni hedef ülkeler arasında yer aldığını söyledi.

 

Fildişi Sahili’nin, zengin doğal kaynakları ve yabancı yatırımlarıyla Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği’nin (UEMOA) toplam gayri safi yurt için hasılasının yüzde 40’ını oluşturduğunu kaydeden Önder, bölgenin Afrika kıtasının en gelişmiş ekonomilerinden biri olduğunu ifade etti. Önder, "Fildişi Sahili, Yukarı Volga, Nijerya, Dahomey ve Togo ile Serbest Ticaret Anlaşması olduğundan bölgeye açılan kapı niteliğinde. Aynı zamanda Batı Afrika ekonomik topluluğunun yaptığı mal ticaretinin yüzde 10'unu gerçekleştiriyor olması nedeniyle bölge ekonomisinin lokomotif ülkelerinden biri konumunda bulunuyor. 2012-2016 yılları arasında her yıl ortalama yüzde dokuz oranında büyüme ile Afrika’nın yıldız ülkesi olarak biliniyor. 2017 yılında yüzde sekizlik bir büyümeye ulaşan ülke yaklaşık 40 milyar dolar ile Batı Afrika’da Nijerya ve Gana’nın ardından üçüncü büyük ekonomiye sahip." dedi. 

 

32,2 Milyon Dolarlık Dünya İthalatında, Türkiye’nin Payı Yüzde 3,6

EVSİD, Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile 9-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Fildişi Sahili pazarına yönelik olarak farklı ürün gruplarından firmaların katılımı ile pazarı yerinde ziyaret ederek, yerel toptancılar ve zincir mağazalar ile ikili iş görüşmelerini içeren bir sektörel ticaret heyeti programı planlıyor.  

Geçtiğimiz yıl 32,2 milyon dolarlık ev ve mutfak eşyaları ithalatı yapan Fildişi Sahili'nde Türkiye'nin payı sadece yüzde 3,6 seviyesinde. Düzenlenecek ticaret heyeti programı ile bu rakamın çok daha yüksek bir seviyeye çekilmesi hedefleniyor.

Ev ve mutfak sanayinin yakından ilgilendiği programa katılım 20 firma ile sınırlandırıldı. Şimdiye kadar 17 firma kaydını yaptırırken, sadece 3 firmalık bir kontenjan kaldı.


Yükleniyor...
Yükleniyor...