01-04-2019
Guardex®, İstanbul Havalimanı’nda su dayanımı ve A1 sınıfı yangın performansıyla kusursuz deneyimler sunuyor.

Guardex®, İstanbul Havalimanı’nda su dayanımı ve A1 sınıfı yangın performansıyla kusursuz deneyimler sunuyor.

Guardex® Dış Cephe Sistemleri, metal alt konstrüksiyon üzerine uygulanan, Guardex® ısı yalıtım levhaları ve havalandırmalı cephe uygulamaları için kusursuz bir alt zemin oluşturuyor.  Neme ve suya karşı dirençli alçı çekirdeği ve her iki yüzeyi özel olarak tasarlanmış cam elyaf şilte sayesinde dış hava koşullarına maksimum dayanım sağlayan Guardex®, tarif edildiği şekilde ve birleşim derzleri kapatılarak uygulandığı takdirde UV ışınları, yağmur, kar ve rüzgar gibi hava şartlarına maruz kalsa dahi katmanlara ayrılma, dalgalanma, buruşma ve sarkmaya karşı 12 ay dayanıklıdır. Koyu mavi inorganik ve selüloz içermeyen cam elyaf şiltesi ve alçı esaslı çekirdeği sayesinde sadece yüksek neme dayanıklılık kazandırmakla kalmaz aynı zamanda antimikrobiyal olması sayesinde küf oluşumunu da engeller. Ayrıca toplam su emilim değerinin yüzde 3’ten daha düşük olması sayesinde, yüzeye temas eden suyu iter ve su buharı geçirgenliğini kaybetmez. Mekan içerisindeki nemin hapsolmasını engelleyerek malzemenin ömrünü ve performansını uzatır, konforlu yaşam alanlarının oluşmasına da katkı sağlar.

Guardex® ‘ in bir diğer özelliği alçı harcı ve alev almaz şiltesi sayesinde   TS EN 13501-1’e göre A1 yanmaz yapı malzemeleri sınıfında yer almasıdır. Ayrıca Guardex® Cephe Sistemleri, gürültü yönetmeliğinde tarif edilen ve mekanlarda bulunması gereken gürültü düzeylerine uygun performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır.

Guardex®, Alçıpan® Sistemleri ile benzer yöntemlerle uygulanmaktadır. Kesilmesi, şekillendirilmesi ve uygulanması oldukça kolaydır. Guardex® Cephe Sistemleri, tüm kuru yapı sistemlerinde olduğu gibi esnek yapısı sayesinde depreme karşı dayanım sağlamaktadır. Ayrıca; hafif olması ve binadaki ölü yükü azaltması sayesinde yapılan hesaplamalara ve ölçülendirmelere her zaman olumlu yönde katkı sunmaktadır.

 

Guardex® Dış Cephe Sistemleri akredite laboratuvarlarda Avrupa normlarına göre EOTA deney odasında yaşlandırma ve hidrotermal testlerine tabi tutulmuştur. Test sonuçlarına göre; hava basıncı altında su geçirimsizliğine, rüzgar yüküne, UV ışınlarına ve hava koşullarına dayanım sağladığı; hava ve su buharı geçirgenliğine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Guardex® geri dönüştürülebilir malzemelerden imal edilmektedir. Ayrıca, LEED kriterlerine göre tasarlanan binalar için uyumluluğu LEED deklarasyon belgeleri üzerinden takip edilebilmektedir.


Yükleniyor...
Yükleniyor...