01-06-2019
Elegan ve Artizan: Batard Bomonti

Elegan ve Artizan: Batard Bomonti

İç mimar ve tasarımcı Murat Dede tarafından kurulan iç mimari, ürün tasarımı üzerine projeler üretmekte olan URBANJOBS, son zamanların popüler noktalarından biri olan Batard Bomonti’nin iç mekân tasarımına imza attı.

Yaşanmışlık hissinin kurguda ön plana çıkarıldığı Batard Bomonti, özgün detaylar ile şıklığın yakalandığı, ancak genelinde bohem havanın hâkim olduğu artizan bir tasarıma sahip. Yalın ancak bir o kadar da dinamik bir atmosferin yaratıldığı iç mekân, URBANJOBS’un bütünsel tasarım yaklaşımını yansıtıyor. Tasarımdaki yaşanmışlık hissi, yemeklerle ve içki servisleriyle de desteklenmiş. Deneyimin oluşabilmesi için tasarımın beş duyuya hitap etmesi gerekliliği nedeniyle iç mekânda her bir duyuya ayrı ayrı dokunmaya çalışılmış.

Tasarımın çıkış noktası, mekân kurgusunda yaşanmışlık hissinin yalın bir şıklık ile ön plana çıkarılması olmuş. İçeri girildiğinde yeni yapılmış hissi vermeyen, sanki yıllardan beri orada var olan bir mekân gibi kurgulanan Batard Bomonti’nin tasarım süreçlerinde göz önünde bulundurulan kriterler arasında, mekanın Fransız etkilerini barındırması ve aynı modern olması gerekliliği yer alıyor. Batard Bomonti’nin insanların rahatça gelip eğlenebileceği, vakit geçirebileceği lokal bir pub olması hedeflenmiş. Bu nedenle tasarım sürecinde o bölgede ikamet eden kişiler belirlenip, elde edilen verilerle müşteri profili analiz edilmiş. Tasarım karakterini belirleyen temel unsur ise URBANJOBS tarafından benimsenen “tasarımların tamamen özgün olması” mottosu olmuş. Sosyal medya içeriklerinin çok öne geçmesiyle beraber kopyalamaların da hızlı arttığı tasarım hırsızlığına karşı bir duruşla, bütün detaylar URBANJOBS tarafından özgün bir yaklaşımla üretilmiş.

Bohem ruhunda şık tasarım

Genel olarak bohem, ama bohemliğin içerisinde şık bir görüntünün de hedeflendiği iç mekân tasarımında, büyük raf ünitelerini ve detayları, tasarıma meraklı insanların ilgisini çekecek şekilde planlamak tasarım ekibinin önceliği olmuş. Ufak detayların mekânın genel ambiyansını büyük ölçüde etkilediği bilinciyle hareket eden URBANJOBS’ın bütünsel tasarım yaklaşımı doğrultusunda mekân tasarımında dikkat etmiş olduğu farklı kriterler de mevcut. Örneğin; kapı menteşelerinde yapılan küçük oynamalar ile kapının bir piston engeli olmadan serbestçe açılır ve kapanır hale getirilmesi, tek bir adımda mekana daha rahat bir atmosfer kazandırmış.

 “Overdesign” yapılmış bir görünümden kaçınan tasarım ekibi, özgün detaylar barındıran, iyi bir kurgunun yaratıldığı mekân hedefi ile artizan bir tasarım ortaya koymuş. Tasarım ekibinin göz önünde bulundurduğu bir diğer faktör de mekân deneyiminin daha üst noktalara taşınması olmuş. Bu doğrultuda minimize edilen şık detaylarla istenen ambiyans yaratılmış. Her köşesinden tekrar bakılarak bütüncül bir yaklaşımla ele alınan tasarımda mekân, dekonstrüktif bakış açısıyla tamamen bölünerek komponentlerine ayrılmış ve tekrar birleştirilmiş. Böylece tavan, duvar, zemin ve bütün mobilyalar önce gözde dağılıyor ve sonrasında tekrar birleştirildiğinde ise doğru bir bütünlüğe kavuşmuş oluyor.


Yükleniyor...
Yükleniyor...