01-07-2019
Ener Lot21 Uyumlu Yeni Daikin VRV IV+

Ener Lot21 Uyumlu Yeni Daikin VRV IV+

Avrupa Komisyonu’nun Avrupa’da enerji verimliliğini arttırma ve karbon emisyonlarını azaltma hedefleri doğrultusunda Ecodesign direktiflerinden ENER LOT21 1 Ocak 2018 tarihinde Avrupa’da yürürlüğe girdi. Bu yeni regülasyon kapasitesi 12 kW’dan büyük bütün ticari/endüstriyel klimaları kapsarken; Daikin şimdiden ENER LOT21 uyumlu VRV IV dış ünitelerini yeni K-tipi kompresörü ile geliştirerek, yeni mali yılında yeni VRV IV+ dış üniteleri ile kullanıcının karşısına çıkıyor.

   

“Sezonsal verimlilik” kriterlerini gözeterek yeniden tasarlanan VRV IV+ dış üniteler, enerji tasarrufunun artırılması ve karbon emisyonlarının azaltılmasına somut olarak katkı sağlayacak ve Daikin’in ‘’Çevreci Yönetim’’ misyonunun ışığında sezonsal verimlilikte yine sektöre öncülük edecek. 

 

Sezonsal Verimlilikte LOT21 İle Gelen Yeni Kavramlar Ve Dış Ünitelerde Minimum Verimlilik Gereksinimleri

 

Enerji hedeflerine ulaşmak amacıyla regülasyon kapsamında havadan havaya ısı pompalarında iki kademeli olarak eta minimum soğutma verimliliği(ηs,c %) ve eta minimum ısıtma verimliliği(ηs,h %) gereklilikleri belirlenmiştir(Tablo 1). Bu değerler cihazların Sezonsal Enerji Verimlilik Oranı (SEER) ve Sezonsal Performans Katsayısından (SCOP) türetilen bir formüle dayanmaktadır.

·       ηs,c %: Lot21 Soğutma Verimliliği               SEER: Sezonsal Enerji Verimlilik Oranı                     

·       ηs,h %: Lot21 Isıtma Verimliliği                   SCOP: Sezonsal Performans Katsayısı 

Daikin VRV dış üniteleri farklı uygulamalarda kullanılabilecek Mini VRV, Heat Pump, Heat Recovery ve Su Soğutmalı modelleri ile 2018 yılında yürürlüğe giren ENER LOT21-Kademe1 ile uyumlu olmasının yanında, 2021'de yürürlüğe girecek olan ENER LOT21 - Kademe 2 ile şimdiden uyumludur.

Yeni K-Tipi Kompresörlü VRV IV+ U Serisi Dış Üniteler ile Yüksek Sezonsal Verimlilik

 

Daikin, VRV ürün grubu için geliştirdiği, ENER Lot21'e (ηs,c & ηs,h) göre gerçek hayat uygulamalarında sezonsal verimlilik değerlerini iyileştirmek amacıyla tasarlanan, yeni K-tipi yüksek verimli kompresöre sahip VRV IV+ dış ünitelerin satışına başladı.Kuyruk kodu U-serisi olarak değişen yeni K-tipi kompresöre sahip VRV IV+ dış üniteler Lot21 verimlilik ölçümlerine göre; tüm kapasite sınıfları baz alındığında eski seriye oranla ortalama % 10 daha yüksek sezonsal soğutma verimliliğine(ηs,c), %23 daha yüksek sezonsal ısıtma verimliliğine(ηs,h) sahiptir.

Alışkın Olduğunuz Üstün Teknoloji VRV IV+ ile Artık Daha Verimli

 

·       Yeni K-tipi kompresör ile daha yüksek sezonsal verimlilik değerleri

·       Üstün VRV IV özellikleri;

VRT(Variable Refrigerant Temperature) Teknolojisi – Değişken Soğutucu Akışkan Sıcaklığı Teknolojisi

Gerçek Sürekli Isıtma

3-Digit / 7-Göstergeli Ekran

4 taraflı Hava Soğutmalı Kondenser

 

Soğutucu Akışkan Soğutmalı PCB ve Otomatik Gaz Şarjı

 

K-tipi kompresör ile  üstün VRV IV teknolojilerine ek olarak aşağıdaki özellikler sağlanmıştır:

Ø  Back Pressure Control (Geri Basınç Kontrolü) Sayesinde Düşük Kısmi Yüklerde Yüksek Verimlilik

 

Ø  Çoklu Balans Yapısı sıkıştırma işlemi sırasında oluşan merkezkaç kuvvetinin etkisini ortadan kaldırmaya katkı sağlar.

 Back Pressure Control (Geri Basınç Kontrolü)

 

Düşük yük işletimi sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorun, yüksek basınç tarafından alçak basınç tarafına soğutucu akışkan sızması ve buna bağlı verimlilik kaybı yaşanmasıdır. Ortaya çıkan bu sorunun nedeni, kompresörün hareketli kısmının(hareketli scroll) sabit kısmına(sabit scroll) yeterince basınç uygulayamamasıdır.Daikin, geliştirdiği yeni kompresörün sahip olduğu “basınç ayarlama portu” ile bu soruna çözüm getirmiştir(Şekil 2).

 

Basınç ayarlama portu ile düşük kısmi yüklerde hareketli scroll parçasının sabit scroll’a tam temas etmesi sağlanarak sıkıştırılmamış soğutucu gaz sızıntısı dolayısıyla kapasite kaybı olmadan kompresörün çalışması sağlanır.

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...