01-08-2019
Döveç Group Kuzey Kıbrıs'ta Yatırıma Davet Ediyor

Döveç Group Kuzey Kıbrıs'ta Yatırıma Davet Ediyor

Kuzey Kıbrıs'ta tatil köyü tadında konut projeleri hayata geçiren Döveç Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Burçin Döveç, Kuzey Kıbrıs'ta konut yatırımı yapmanın avantajlarını anlattı.

Gayrimenkul projeleri geliştirme, inşaat, otomotiv, öğrenci yurtları işletmesi, spor tesisleri, mutfak ve mobilya sektörlerinde faaliyetlerini sürdüren Döveç Grup, 2019 yılında altıncısı düzenlenen Property NC Emlak Ödülleri’nde Yılın En İyi İnşaat Şirketi Ödülü başta olmak üzere 13 ayrı kategoride ödüle layık görüldü. Devam eden projelerden Four Seasons Life da En İyi Sahil Sitesi Ödülü’nü alırken, Döveç Group bünyesinde faaliyet gösteren Arredo Design, Yılın En İyi Mutfağı ve En İyi Endüstriyel Yapı Tasarımı kategorilerinde Platinum ödülleri’ni aldı. Döveç, hem Kuzey Kıbrıs'ta yatırım yapmanın avantajlarını, hem konut yatırımıyla elde edilen avantajları hem de devam eden For Seasons Life, Courtyard Long Beach ve Terrace Park projelerini anlattı.

Kuzey Kıbrıs'ta yatırım, kira gelirlerinde avantaj sağlıyor

KKTC'de konutların kira getirilerinin yüksek olduğunu ve bu nedenle yatırımcılar açısından cazip olduğunun altını çizen Döveç, burada yapılan bir yatırımın elde edeceği kira gelirleri ve değer artışları sekiz ile 12 yıl arasında kendini amorti edeceğine dikkat çekti.  Döveç, kira gelirlerinin vergilendirilmesinin ise yapılan kira sözleşmesinin yüzde 10'u oranında olduğu bilgisini verdi.

Kuzey Kıbrıs'ta konutlarda KDV oranının yüzde beş olduğunu açıklayan Döveç, ilk kez konut alanların yüzde üç, sonraki alımlarında yüzde altı tapu harcı ödediğini ve bu harcın tamamının konut alıcıları tarafından karşılandığını, ev sahibi emlak vergisi olarak her yıl belediyeye metrekare başına bir TL ödediklerini, çöp vergilerinin ise su faturalarına yansıtılarak tahsil edildiğini söyledi.

KKTC'de çok sayıda Türk bankasının şubelerinin olduğunu ve burada konut alacak olanlara aynen Türkiye'deki vade farkı oranları ve şartlarıyla konut kredisi kullanıldığını söyleyen Döveç, buradaki Kuzey Kıbrıs bankalarının da evin değerinin yüzde 50 ile 80'i arasında değişen tutarlarda yabancı para cinsinden konut kredisi kullandırdıklarını hatırlatarak firma bünyesinde de farklı ödeme seçeneklerinin olabildiğini ifade etti.

Normal apartmanlarda aylık aidatların 90 TL civarında olduğunu belirten Döveç, aidatların büyük sitelerde aylık 50 İngiliz sterlini seviyelerine kadar çıkabildiğini kaydetti.

 

 

 

Üç projede çalışmalar ve satışlar devam ediyor

Devam eden üç konut projeleri olduğunu belirten Burçin Döveç, konut fiyatlarının 42 bin İngiliz Sterlininden başladığını kaydederek bu projeler hakkında şu bilgileri verdi:

Courtyard Long Beach Projesi

KKTC’nin en güzel plajlarından biri olan Long Beach’e 600 metre mesafede 2 etap halinde yapımı devam eden proje, 1+0 stüdyodan 3+1 kat planına kadar farklı tip ve büyüklükte 420 daireden oluşuyor. Satış fiyatlarının 42 bin GBP’den başladığı projenin ilk etabında konut teslimlerinin Mayıs 2020’de, ikinci etabında ise Mart 2021’de yapılması planlanıyor. Projenin sosyal donatı alanları arasında jakuzili ve aqua parklı yüzme havuzu, peyzajlı yeşil alanlar, çocuklar için oyun alanları, fitness salonu, sauna, otopark alanları, restoran ve cafe bulunuyor.

Terrace Park Projesi 

Gazimağusa’da Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne, hastaneye ve alışveriş merkezlerine yürüme mesafesinde hayata geçirilmekte olan ve 1+0 stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 dubleks loft kat planlarında 102 rezidans daireden meydana gelen Terrace Park projesinde konut teslimlerinin bu yılın eylül ayından itibaren başlaması planlanıyor. Satış fiyatlarının 42 bin GBP’den başladığı projenin sosyal donatı alanları arasında açık yüzme havuzu, bina girişinde lobby, açık ve kapalı otopark alanları ile teknolojik güvenlik sistemleri bulunuyor.

Four Seasons Life Projesi 

Dört firma iş birliğinde İskele bölgesinde denize sıfır konumdaki 102 bin metrekarelik bir alan üzerinde iki etap halinde yapımı devam eden Four Seasons Life projesi 1+0 stüdyodan 3+1’e kadar farklı tip ve özelliklere sahip 420 konuttan meydana geliyor. Konut teslimlerinin birinci etapta Mayıs 2020, ikinci etapta ise Aralık 2021’de yapılması planlanan projede satışları devam eden dairelerde fiyatlar 50 bin GBP’den başlıyor. 65 bin metrekarelik özel peyzajlı yeşil aklana sahip olan projenin sosyal donatı alanları arasında aqua parklı açık yüzme havuzu, plaj, cafe & bar & restoran, fitness, sauna, spa, çocuklar için oyun alanları, yürüyüş yolları, bisiklet parkuru, otopark ve güvenlik bulunuyor.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...