01-08-2019
Yalıkavak’ta Dört Mevsim Doğayla Baş Başa: Bodrum All Evleri

Yalıkavak’ta Dört Mevsim Doğayla Baş Başa: Bodrum All Evleri

Ege tutkunlarının gözdesi Yalıkavak’ta tasarlanan, 15 bin metrekarelik inşaat alanına sahip Bodrum All Evleri projesi, yeşil ve mavinin bir arada olduğu eşsiz bir coğrafyada Hayata geçiyor.

4M Salalı Mimarlık imzası taşıyan Bodrum All Evleri, 15 bin metrekarelik bir alanda Ege doğasıyla iç içe bir yaşam sunmayı hedefliyor. İnşaat çalışmalarına başlanan projenin 2022 yılı yaz mevsimine kadar tamamlanması bekleniyor.

Bodrum Yalıkavak’ın denize yönelen eğimli bir yamacında bulunan Bodrum All Evleri, 24 adet villadan oluşuyor. Çok eğimli bir arazi üzerinde tasarlanan projenin dezavantajlı görünen bu durumunu tasarım çözümleriyle fırsata dönüştürmeyi başaran 4M Salalı Mimarlık, Bodrum All Evleri’nin tasarımında, proje alanındaki her villa ve seviyeyi özenle çalışarak, villaların birbirini kesmeyecek şekilde deniz manzarasına yönelmesini sağlamış. Villaların zemin kotları, bir ön sıradaki villaların çatı kotlarından daha yüksekte kalacak şekilde yerleştirilmiş, böylece her bir konutun kesintisiz Yalıkavak koyu manzarasına hakim olmasına imkan verilmiş. Villaların yerleşim planı, aynı zamanda araç yollarının eğimlerinin de optimum düzeyde tutulmasını sağlamış, böylelikle çevre yapıların aksine, böylesine eğimli bir arazide her bir konutun önüne kadar araçla ulaşım mümkün kılınmış. Proje alanının sakinliğini bozmamak ve manzarayı kesmemek amacıyla, her bir villaya ait üç araçlık kapalı garajlar eklenmiş.

Eşsiz gün batımını suyun içinde deneyimleyin

Proje için önemli bir element olan suyu ana tasarım öğelerinden biri olarak ele alan 4M Salalı Mimarlık, yeşil ve mavinin iç içe geçtiği eşsiz Yalıkavak manzarasına sahip her villaya özel, kendi bahçesinde bulunan sonsuzluk havuzları tasarladı. Yalıkavak’ın eşsiz gün batımının suyun içinde de deneyimlenmesine olanak sağlayan projede, yaz - kış keyifle kullanılabilecek alanlar ortaya çıkarılmış.

Her biri 380 metrekarelik brüt kulanım alanı sunan villalarda dört mevsim kullanım için gerekli her türlü konfor öğesi düşünülmüş. İklimlendirme sistemleri ve doğal havalandırma çözümleriyle, yazın ve kışın keyifle yaşanacak mekanlar tasarlanmış. Tek tip olarak tasarlanan villaların modern taşıyıcı sistemleri, serbest plan çözümlerine olanak tanıyarak ihtiyaca ve tercihe göre özelleştirilebilmeyi mümkün kılmakla beraber, her villanın bahçesi de ayrı olarak ele alıp titizlikle tasarlamış, böylece hem alandan ve manzaradan maksimum düzeyde yararlanılmasını hem de arazi eğimini kullanarak konut sakinlerine gerekli olan mahremiyeti sağlamış.

Bodrum All Evleri’nde kullanılan malzemelerin seçiminde, bulunulan coğrafyaya saygılı, Ege florasıyla bütünlük sağlayacak yerel malzemeler tercih edilmiş. Geleneksel Bodrum mimarisinde sıkça rastlanan taş ve ahşap, modern bir şekilde yorumlanarak kullanılmış. Ayrıca, sürdürülebilirlik ve doğal malzeme kullanımı adına, arsadan hafriyat sırasında çıkarılan taşlar, projede değerlendirilmiş. Yerel malzeme kullanımıyla araziyle bütünlük sağlayan, aynı zamanda modern tasarım anlayışıyla da arazide kaybolmayıp gerekli ölçüde dikkat çeken mimarisi, eşsiz coğrafyaya saygısıyla projeyi bir adım öne taşıyor.


Yükleniyor...
Yükleniyor...