01-08-2019
BDR Thermea Group’tan Dünyanın Hidrojenle Çalışan İlk Kombisi

BDR Thermea Group’tan Dünyanın Hidrojenle Çalışan İlk Kombisi

Baymak’ın da aralarında yer aldığı dünyanın iklimlendirmede lider markalarını bünyesinde bulunduran BDR Thermea Group, dünyanın ilk hidrojenle çalışan kombisini tanıttı. BDR Thermea Group tarafından geliştirilen kombi, CO2 salınımı olmadan rüzgâr veya güneş enerjisinden üretilen saf hidrojenin kullanımıyla sektörde çığır açmaya hazırlanıyor.

Dünyanın iklimlendirmede lider şirketlerinden BDR Thermea Group, dünyada ilk kez hidrojenin konutların merkezi ısıtma sisteminde kullanılmasını sağlayan kombisini tanıttı. Baymak’ın da aralarında yer aldığı lider markaları bünyesinde bulunduran BDR Thermea Group'un İtalya'daki AR-GE Merkezi’nde geliştirilen hidrojenle çalışan kombi, Hollanda'da gaz dağıtım firması Stedin iş birliğiyle gerçekleştirilen ilk pilot çalışmanın ardından, Birleşik Krallık başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde geniş ölçekli test uygulamalarına başlayacak.

Pilot Çalışmaların Alanı Genişleyecek

Hidrojenle çalışan kombinin kullanımı ve test alanları konusunda bilgi veren BDR Thermea Group CTO'su Peter Snel; "Hidrojen ile çalışan kombinin çalışma prensibi, doğal gaz ile çalışan bir kombininki ile aynı. Gelecekte doğal gaz hatları yoluyla hidrojenin tedarik edilmeye başlanması ile doğal gaz ile çalışan kombileri, hidrojen ile çalışan kombilerle değiştirebileceğiz. Bu nedenle şebeke operatörleriyle iş birliği yapmak, çok önemli. Hollanda’daki pilot çalışmaya ek olarak Birleşik Krallık'ta geniş ölçekli bir demo projeyi de uygulamaya alacağız. Önümüzdeki iki yıl içinde 400'ün üzerinde hidrojen ile çalışan kombinin kurulumu ve ilk çalıştırması yapılacak" dedi.

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...