01-12-2019
Korozyonla Mücadelede Seferberlik Çağrısı

Korozyonla Mücadelede Seferberlik Çağrısı

PAINTEXPO EURASIA 2019 ve SURTECH EURASIA 2019 fuarları kapsamında yüzey kaplama sektörünün önemli isimleri sektörün yeri, bugünü ve geleceğini konuştu. Fuar kapsamındaki panele, sektörün korozyonla mücadelesinin, milli mesele olması adına seferberlik çağrısı damga vurdu.

 

Genel Galvanizciler Derneği (GALDER) Başkan Yardımcısı Alim Kınoğlu, panelde yaptığı konuşmada, “Yapılan araştırmada GSYİH’nın 3,1’inin korozyonla kaybolduğu tahmin ediliyor. Bu rakam, Türkiye’deki en büyük bakanlığımızın bütçesinin bile 2-3 katı kadar kayıp olduğunu ortaya çıkarıyor. Korozyon, ‘kapalı alanda sigara içilmez’ gibi bir kampanya gerektiren bir devlet meselesi olmalı. Korozyonun hazinemize verdiği kayıpları önlememiz gerekir.” dedi. Kınoğlu, galvanizli malzemenin birçok avantaj sağladığını söyleyerek, ürünlerin galvaniz sayesinde 70 yıl dayanabildiğini belirtti. Kamunun ihale şartnamesine korozyonu koyması ve öncelik tanıması gerektiğini söyleyen Kınoğlu, bunun özel sektörün geçişini hem kolaylaştıracağının hem de hızlandıracağının altını çizdi.

Gür’eş: “Korozyonla mücadele milli bir mesele olmalı”

Korozyonun milli bir mesele olduğunun altını çizen Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Başkanı H. Yener Gür’eş de şöyle devam etti: “Dünya, her yıl korozyondan dolayı 2,5 trilyon dolar zarar ediyor. Korozyonun %95’i çelik kaynaklı. Bizim tahminimize göre, Türkiye’nin ise 50 milyar dolar kaybı var. Bu kaybın %15-35’ini geri kazanmak mümkün. %15’i geri kazanılsa yıllık 7,5 milyar dolardır. Devlet her yıl, bu amaçla 1 milyar dolar harcasa bile, yine de kazançlı hale geliriz.”

Türkiye’de çelik kullanma oranının azaldığına işaret eden Gür’eş, özellikle inşaat sektörünün önceki seneye göre %80 kullanımı azalttığını, bugünlerde %25’e doğru geldiğini, ancak yıl sonunda inşaatta %15 gerileme ile yılın kapatılacağını tahmin ettiklerini açıklayarak, “Geçen yıl çelik ihracatında çok başarılı bir ihracat politikası izlendi. Çok kayıp vermeden kapattık. Çelik üretiminde dünyada 8’inci sıradayız. Yaklaşık 38 milyon ton çelik üretim kapasitemiz var. İhracatta ise dünyada 14 milyar ile 6’ıncı sıradayız. İthalatımız da azalıyor” şeklinde konuştu.

Güngören: “Yüzey kaplama sektörü robotlaşıyor”

VIG Makine Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Güngören ise, yüzey kaplamanın dönüştüğünü söyleyerek, “Sistemler robotlarla veya robotik uygulamalarla dönüşmeye başlıyor. Biz, son hazırladığımız bir projeyi bu şekilde tasarladık. Projelerde bundan sonra ara kademe ve direk kademe elemanlarının bulunmasının zorluğu ve tekrarlanabilir kalitenin sağlamasından dolayı yüzey kaplama tamamen karanlık odaya geçiyor” dedi. Yüzey kaplama sektörünün 250 milyon Euro’nun üzerinde bir hacmi olduğunu söyleyen Güngören, yakın gelecekte ekonomik hareketlilikle birlikte sektörün 500 milyon Euro’ya ulaşacağını tahmin ettiğini söyledi.

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...