01-12-2019
“Vaillant Olarak Enerji Verimliliğini En Üst Seviyeye Çıkaran Ürünlere Yatırım Yapmayı Sürdüreceğiz”

“Vaillant Olarak Enerji Verimliliğini En Üst Seviyeye Çıkaran Ürünlere Yatırım Yapmayı Sürdüreceğiz”

Enerji verimlilik yasalarına uyum süreci, üretim trendini daha verimli cihazlara doğru yöneltirken, çevre ve enerji verimliliği konusunda kullanıcılarda artan bilinç, yoğuşmalı kombilere olan talebi de hızla artırıyor. Dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarına ait ürünlere odaklanan Vaillant da, gelecekte tüketiciler için yeni trendler yaratacak ürünlerin sektöre kazandırılması amacıyla Ar-Ge'ye önemli yatırımlar yapıyor. Ekim ayında piyasaya sunulan yeni ecoTEC INTRO kombinin detaylarını anlatan Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu, "Vaillant olarak hem doğayı koruma anlayışımız hem de dijitalleşen dünyayla aynı doğrultuda ilerleyerek enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaran ürünlere yatırım yapmayı sürdüreceğiz" diyor.

 

Kombinin Mucidi olarak sektöre sunduğunuz yeni ürününüz ecoTEC Intro’nun teknik ve tasarımsal özelliklerinden bahseder misiniz?

Ekim ayında piyasaya sunduğumuz ecoTEC INTRO kombimiz, 18 kW ile 24 kW olmak üzere iki farklı kapasite seçeneğine sahiptir ve yüksek verimlilik oranlarıyla daha fazla tasarruf sağlıyor. Isıtmada A sınıfı verimliliğe sahip olan ürünümüz XL sıcak su kapasitesi ile ERP yönetmeliğine göre 55 °C’de minimum 16 lt/dak. kullanım suyu verme özelliğini taşıyor. Kanıtlanmış uzun ömre sahip ecoTEC INTRO, kullanıcı dostu ara yüzü, LCD ekranı ve dokunmatik ön paneli ile kolay kullanım olanağı sunmaktadır. Kompakt yapıdaki ürün, piyasadaki en küçük ürünle eşdeğer olacak. Bu ürünümüz tüm Vaillant kombi ailesinin DNA’sında bulunan paslanmaz çelik eşanjörü ile segmentteki rakiplerinden farklılaşıyor.

Isı yalıtımı ve ısıtma sistemleri arasındaki ilişkiyi, enerji verimliliği açısından değerlendirecek olsanız neler söylersiniz?

2018 yılında Türkiye’de yürürlüğe giren ErP yönetmeliği ile daha yüksek enerji verimliliği sağlayan yoğuşmalı kombi üretimi zorunlu hale geldi. Yoğuşmalı kombilerin kullanımının artması ile birlikte hanelerde izolasyon durumu ve coğrafi konumuna göre, %25-35’e varan doğalgaz tasarrufu mümkün. Ayrıca enerji verimliliği konusunda toplumda istenen hızda bilincin artması ve enerji verimliliğinin tüketici açısından benimsenmesi amacıyla enerji verimliliğini artıran yenilenebilir enerji kullanımını özendirici teşvik uygulamaları hayata geçirmenin hem ekonomimiz hem de ekosistem için faydalı olacağını düşünüyoruz.

Türkiye’de ve dünyada meydana gelen değişimlere bağlı olarak, sektördeki ihtiyaçlar da her geçen gün değişiyor.  Vaillant olarak değişen ihtiyaçları nasıl okuyorsunuz? Dijitalleşme, bağlanabilirlik, tasarım ve benzeri alanlarda yaptığınız güncel çalışmalar nelerdir?

Vaillant’ın en önemli gücü, yenilikçi ürün gelişimine olan yatırımlarıdır. İş ortaklarımıza sunacağımız dijital çözümlerle Vaillant’ı kolay erişilebilir ve daha hızlı ulaşılabilen, iletişim kurulabilen bir platform haline getiriyoruz. Dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarına ait ürünlere odaklanmış bir firmayız ve bu ürünlerin gelecekte tüketiciler için yeni trendler yaratacağı bilinci ile Ar-Ge’ye büyük önem veriyor, büyük yatırımlar yapıyoruz. Enerji verimlilik yasalarına uyum süreci, üretim trendini daha verimli cihazlara doğru yöneltirken, çevre ve enerji verimliliği konusunda kullanıcılarda artan bilinç, yoğuşmalı kombilere olan talebi de hızla artırıyor. Bunların yanı sıra, dünyadaki dijitalleşmeye paralel olarak, ısıtma sektöründe de dijital ürünlerin payı artış gösteriyor ve sektör trendlerinde belirleyici rol üstleniyor. Vaillant olarak hem doğayı koruma anlayışımız hem de dijitalleşen dünyayla aynı doğrultuda ilerleyerek enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaran ürünlere yatırım yapmayı sürdüreceğiz.

Bu sene, sunduğumuz ürün çeşitliliğinin yanı sıra Vaillant’ı kolay erişilebilir ve daha hızlı ulaşılabilen, iletişim kurulabilen bir platform haline getirmek amacıyla iş ortaklarımıza ve müşterilerimize sunduğumuz dijital çözümlere yatırım yapan bir marka olduk.

Bu sene klasik çağrı merkezi hizmetimizi, hayata geçirdiğimiz “WhatsApp Vaillant?” uygulaması ile müşteri memnuniyetinde çıtayı bir kez daha yükselttik. Çağrı merkezimizden sesli iletişim ile verebildiğimiz tüm hizmetleri WhatsApp üzerinden de sağlayabiliyoruz. Çağrı merkezimiz ile aynı numara üzerinden, yönlendirme veya aktarmaya gerek kalmadan ihtiyaç duyulan tüm işlemleri WhatsApp aracılığı ile sonuçlandırabiliyoruz.

Çağrı merkezi hizmetimizdeki yeniliklerin yanı sıra, Mart ayında sosyal medyada başlattığımız “Kombi Avcıları” kampanyamız ile müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını yakından takip etme fırsatı yakaladık. Müşterilerimize ‘Nelere önem verdiğini biliyoruz. Aradığın her şey Vaillant’ta var’ diyoruz. Program ile müşterilerimize yönelik sayısız araştırma yapıyoruz. Bu kapsamda müşterilerimizin beklentilerini öğrenip onlara en kusursuz hizmeti verebilmek adına, GfK ile yaptığımız Kombi Kullanıcısı Müşteri Memnuniyeti ve Satın Alma Yolculuğu anket sonuçlarını baz alarak, ısıtma soğutma kullanıcılarını ürün ve markadan beklentilerine göre dört kategoriye (persona) ayırdık. Kombi Avcıları ile her bir personanın beklentilerine ve önem verdikleri noktalara değindik. Bu projemiz ile müşterilerimize ürün, fiyat, özellik iletişimi yapmak yerine onların yaşadığı sorunlara ya da kafalarındaki soru işaretlerine çözüm bulmayı istedik. İnternet üzerinde en çok arama yapılan ısıtma ile ilgili sorulara güvenilir bir kaynaktan doyurucu yanıtlar vermeyi hedefledik. Bu yöntem ile satın alma yolculuğunun çok erken noktalarında müşterileri Vaillant bilgi ve tecrübesi ile buluşturma imkanını yakaladık.

Ürün gamımızı ise 2019’un sonunda üç yeni çevreci ürünümüzle genişletiyoruz. Vaillant VED ani su ısıtıcısı ailesi güncellenen yeni tasarımıyla birlikte kullanıcılarla buluştu. Üç farklı kapasitede iki farklı model alternatifi bulunan Vaillant VED, modern tasarımı ve ErP A enerji sınıf verimliliğiyle ön plana çıkıyor.

Toplum ve şirketler nezdinde artan çevresel duyarlılık ile birlikte, kurumsal sosyal sorumluluk olgusu da oldukça önemli bir hale geldi. Kurumsal Sosyal Sorumluluk kapsamında Vaillant’ın yapmış olduğu güncel çalışmalardan bahseder misiniz?

Doğayı ve çevreyi korumaya yönelik enerji verimliliği sağlayan ürünlerimizin yanı sıra, sosyal sorumluluk projelerimizle de topluma ve çevreye destek veriyoruz. Bu kapsamda da Doğa Derneği iş birliğinde projeler hayata geçiriyoruz. Doğa Derneği ile iş birliğimiz çerçevesinde, 2015 yılında küçük akbabaların Balkanlardaki en geniş üreme alanı olan Ankara Beypazarı’nda “Küçük Akbaba Projesi”ni başlattık. 2017 yılı sonu itibariyle ilk aşaması tamamlanan proje sayesinde Beypazarı’nda 100 çift küçük akbaba, Balkanlardaki en büyük nüfusu da oluşturuyor. Beypazarı’nda gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda projenin uluslararası platforma taşınarak daha etkin olarak ele alınması, türün soyunun korunması yönünde atılan çok önemli bir adım oldu. Projenin ikinci etabı ise kuşların göç yolları üzerinde yer alan Mersin’de başlattık. İkinci etabında uluslararası boyut kazanan projenin Mersin il sınırları içerisinde küçük akbabaların yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek.

2019’da yaşanan ekonomik dalgalanmalara bağlı olarak inşaat sektöründe iç pazarda daralma söz konusu oldu. Ancak bugünlerde sektörde yeniden bir hareketlenmenin başladığına dair haberler alıyoruz. Bu bağlamda, 2019 Vaillant için nasıl geçti? Genel değerlendirmelerinizi; sonrasında 2020 için öngörülerinizi rica edebilir miyiz?

Geçtiğimiz yıl inşaat firmalarının yatırımlarını ertelemesi ve yeni projelerin hayata geçirilememesinin etkilerini bizim sektörümüzde de hissettiğimiz bir dönem oldu. 2019 yılında bir önceki yılın etkilerinin devam etmesinin ve pazarın bir miktar daralacağını öngörmenin yanı sıra kullanıcılardaki verimli cihazlara karşı olan bilincin artması ve yenileme pazarının canlılığını bir nebze korumaya devam etmesi ile verimli bir yıl geçirdik. İnşaat sektörünün yanı sıra kurdaki dalgalanmalar birçok sektörü etkilediği gibi bizim sektörümüzü ve tüketicinin satın alma kararlarını da etkiledi. Vaillant olarak bu süreci daha iyi yönetebilmek adına kur riskini üstlenerek iş ortaklarımıza ve tüketicilerimize daha kolay bir satın alma süreci sağlamaktayız. Ülke ekonomisinde düzelme trendinin devam etmesi ile sektörümüze de olumlu yönde yansıyacağına olan inancımız tam.  Vaillant Türkiye olarak 2016 yılında koyduğumuz 2020 için iki kat büyüme hedefimize doğru, kararlı adımlarla ilerliyoruz.


Yükleniyor...
Yükleniyor...