01-01-2020
Enerji Tasarrufunu Destekleyen Mimari Detaylar, Cam ve Çeliğe Ruh Kazandırıyor: iyzipark/iyzico Ofis Projesi

Enerji Tasarrufunu Destekleyen Mimari Detaylar, Cam ve Çeliğe Ruh Kazandırıyor: iyzipark/iyzico Ofis Projesi

Ahmet Alataş Workshop (AAW) tarafından tasarlanan, yerli fintek şirketi iyzico’nun iyziPark/iyzico ofis projesi, “Sign of the City Awards” töreninde “şehrin imzası” olarak seçilen projelerden biri oldu. İstanbul Altunizade'de dört bin metrekare büyüklüğündeki yeşil bir yaşam alanı içerisinde yer alan proje, dört bina olarak tasarlandı. Yapımı dört yıl süren proje, verimliliği ve yaratıcılığı artıran geçirgen ve hafif yapının ekonomik şartlar içinde inşa edilmesinin mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

Cam ve çelik gibi geri dönüşümü mümkün malzemelerin ağırlıklı olarak yer aldığı yapıda, optimizasyon yöntemleri ile narin ve hafif taşıyıcı elemanlar kullanılarak çelik bir yapının tüm avantajlarına ulaşım sağlandı. Toplam büyüklüğün sekiz bin metrekareye ulaştığı yerleşkede fitness, uyku kabinleri, soyunma odaları ve ibadethanenin yer aldığı iki katlı bir blok; seminer odaları ve cafenin içerisinde yer aldığı iki katlı ikinci bir blok; çalışma ofisleri ile yemekhane, rekreasyon alanını içerisinde barındıran ana bina olarak üçüncü bir bina bulunuyor. Ayrıca tek katlı bir giriş ve güvenlik yapısı mevcut. iyziPark’taki tüm yapıların tamamı çelik taşıyıcı strüktür üzerine kurulmuş durumda.

Mimari detaylar enerji tasarrufunu destekliyor

Döşemelerde ön germeli ve boşluklu beton plaklar kullanılarak ekonomik şekilde inşa edilen görkemli yapı, deprem ve diğer yanal yüklere karşı rijitliğe sahip oluşuyla da öne çıkıyor. Yapıların iki bin metrekare cam cephelerden yaklaşık olarak 100 cm dışarıda gerdirilmiş metal malzemelerle kaplı olması ve binalara enerji maliyetini düşürecek şekilde ısı geri kazanım cihazları yerleştirilmiş olması sayesinde güneş ışığı verimli şekilde kullanılabiliyor. Gerdirilmiş metalin göz aralıkları sayesinde kışın güneş ışığı daha fazla içeriye girebiliyor, yazın ise güneş ışınlarının yansımasıyla yapılar sera etkisine karşı korunuyor. Merdiven ve asansör kulesinin delikli metal basamakları ve cam asansör, gün ışığının ikinci bodruma kadar ulaşmasını sağlıyor. Yerleşkedeki binaların tamamı hafiflik, esneklik ve geçirgenlik özelliğiyle öne çıkıyor.

iyzico çalışanları için ideal çalışma ve yaşam alanı

iyzico’nun iyziPark/iyzico ofis projesi, gayrimenkul sektörüne kattığı yenilikçi yaklaşımın yanı sıra firmanın çalışanlarına verdiği değerin de göstergesi konumunda. Toplam büyüklüğü sekiz bin metrekare olan yapının bin beş yüz metrekaresi sosyal alanlardan oluşuyor. Çalışanların spor yapmalarına ve sosyalleşmelerine olanak tanıyan bu alanların bin metrekarelik kapalı bölümünde cafe, fitness odası, yoga merkezi, masa tenisi, oyun konsolu ve oyun alanları; açık alanlarında ise spor sahaları ve farklı kullanımlar sunan çeşitli donatılar bulunuyor. Yerleşkedeki bahçeden, içerisinde nilüfer ve balıkları barındıran süs havuzuna kadar hemen her detay çalışanların yaratıcılığını ve üretkenliğini artırmaya etki ediyor. Üst düzey özelliklerle ekonomik şekilde inşa edilen yapı, çalışanların sosyo kültürel alanlarda da aktif olarak motive olmasını sağlıyor.


Yükleniyor...
Yükleniyor...