01-01-2020
Türkiye’de Artık Güneş Işınlarını Yansıtan Enerji Tasarruflu Su Yalıtımı Mümkün

Türkiye’de Artık Güneş Işınlarını Yansıtan Enerji Tasarruflu Su Yalıtımı Mümkün

Güneş Işını Yansıtma Yolu ile Enerji Tasarrufu Sağlayan Polimer Esaslı Bitümlü Su Yalıtım Membranı” başlığıyla TÜBİTAK tarafından destek alan Epikon Cool, ODE Yalıtım tarafından sektöre kazandırıldı. ODE’nin Türkiye’de bir ilke imza atarak geliştirdiği yeni ürünü Epikon Cool, güneş ışınlarının yansıma oranını artırarak iklimlendirme amaçlı enerjiden ortalama %15 tasarruf sağlıyor.

Tüm yatırım ve faaliyetlerini, yalıtımda dünya markası olma vizyonuyla şekillendiren ODE Yalıtım; büyüme ivmesinde, lokomotifi konumunda olan Ar-Ge çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bulunduğu yalıtım pazarının talep ve ihtiyaçlarını yakından takip eden ODE Ar-Ge biriminin, ulaştığı hız ve kabiliyetin göstergelerinden biri de, özellikle sıcak bölgeler için geliştirilen ve teras/çatı uygulamalarında kullanılan beyaz reflektif taşlı membran oldu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) desteğiyle Türkiye’de ilk kez geliştirilen ve reflektif özellikli bir mineral kullanılarak üretilen Epikon Cool Çatı Yalıtım Malzemesi, sıcak coğrafyalarda güneş ışınlarının yansıma oranını artırarak enerji maliyetlerinde yüzde %15 tasarruf elde edilmesini sağlıyor.

“Epikon Cool, çok yakında önemli bir ihraç kalemimiz haline gelecek”

Gelişmiş Ar-Ge kabiliyetlerinin, özellikle ihracatta ellerini güçlendirdiğine dikkat çeken ODE Yalıtım Teknik Genel Müdür Yardımcısı Tarık Uslu, TÜBİTAK desteğiyle Ar-Ge çalışmalarını, öncelikle Türkiye’de olmayan ürünleri geliştirmeye yönelik olarak hızlandırdıklarını kaydetti. “Epikon Cool” adlı beyaz reflektif taşlı membranın, özellikle sıcak bölgeler için ‘serin çatı’ mantığıyla geliştirildiğine işaret eden Tarık Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Binalarda kullanılan geleneksel membrandaki taş tipi, normalde kırmızı ya da yeşil boyalı olmak üzere koyu renklidir ve reflektif özelliği düşüktür. Bu da çatıya nüfuz eden sıcaklığı artırdığı için klima gibi soğutma kaynaklarının enerji tüketimini artırır. Maliyet boyutunun yanı sıra çevresel etkilerini de göz ardı etmemek gerekir. Yüksek enerji tüketimi, karbondioksit salınımını arttırmak anlamına gelir. Ayrıca sürekli sıcaklığa maruz kalan membranın yaşlanma süresi de kısalır ve performansı düşer. Biz, beyaz reflektif bir mineral kullanarak, membranın yansıtma oranını yükselttik. Yansıtma kabiliyeti ve ısı emme oranını ölçen Solar Reflection Index (SRI) sonuçları, Epikon Cool‘un geleneksel malzemelere göre 30-40 kata kadar daha iyi performans sergilediğini ve ortalama % 15 enerji tasarrufu elde edilebildiğini ortaya koydu. Epikon Cool çok yakında önemli bir ihraç kalemimiz haline gelecek ve ülkemizin sıcak, dolayısı ile de yazın iklimlendirme maliyetlerinin yüksek olduğu bölgelerinde de tüketicilerin tercihi olacak.”


Yükleniyor...
Yükleniyor...