01-01-2020
Ekonomi Gazetecileri Derneği’nden Temiz Enerji, Temiz Kentler Mesajı

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nden Temiz Enerji, Temiz Kentler Mesajı

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) 11. Küresel Isınma Kurultayı'nı İzmir’de Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yerel yöneticilerin, gazetecilerin, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı toplantıda Kurultay’ın sloganı olan ‘Temiz Enerji, Temiz Kentler’’ çağrısı destek buldu.

Toplantıda iklim değişikliğinden en çok etkilenecek şehirler arasında İzmir’in ön sıralarda yer aldığına dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer şöyle konuştu: “Doğaya uyumlu bir yerel yönetim anlayışını inşa etmek için strateji hazırlıyor ve adım atıyoruz. İklim değişikliğine uyum sağlayacak politikalar geliştirmek için ilk olarak İklim Değişikliği Daire Başkanlığı’nı kurduk. Sera gazı emisyonumuzu yüzde 20 azaltma taahhüdümüzü, İklim ve Enerji İçin Başkanlar Sözleşmesiyle 2030’a kadar yüzde 40 oranında emisyonumuzu azaltacağımız şekilde yeniledik. Yaşanabilir İzmir için güneş enerjisinden elektrik üretimini arttırmayı önceliklerimiz arasına koyduk. Bu doğrultuda, Menderes’teki Solar Çamur Kurutma Tesisi’nin, Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı ve Spor Salonu’nun, Seyrek Hayvan Barınağı’nın Selçuk Katı Atık Transfer İstasyonu’nun çatılarına güneş santralleri kurduk. ESHOT filomuzda bulunan 20 elektrikli otobüsü, yılbaşında 40’a çıkarıyoruz. ESHOT’un Buca’daki atölye binalarına bunların elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için güneş santralleri kurduk.”

İzmir, tarımsal atıklardan biyogaz üretmeye başladı

İzmir’de sağlıklı, güvenilir ve temiz ulaşım yöntemlerini kullanmayı amaç edindiklerini vurgulayan Soyer, ‘İzmir’i demir ağlarla örüyoruz’ dememizin nedeni; sağlıklı, güvenilir ve temiz ulaşım yöntemlerini İzmir’de hakim kılmaya çalışmaktır” dedi. Aliağa İtfaiyesi’nde 68, Bergama Mezbahasın ’da 74 ve Uzundere Çok Amaçlı Spor Salonu’nda 35 kilovat gücünde güneş enerjisi santrali kurmak için çalışma başlattıklarını aktaran Soyer, “Harmandalı’da açtığımız biyogaz tesisi ile atıktan enerji üretme devrini başlattık. Bergama, Dikili, Kınık ve Aliağa’da da dört yeni atık tesisini en kısa zamanda hayata geçireceğiz. Türkiye ve dünyanın en güzel doğal alanlarından Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması için resmi başvurumuzu yaptık. Ülkemizin her tarafında karşılığını gördüğümüz ağaçlandırma çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda İzmir’de doğan her bir bebek için bir fidan dikeceğiz. Bebeklerimiz, kendileri için dikilen ağaçlarıyla büyüyecek. 35 yaşayan park kurarak, bunları yeşil koridorlarla kırsal alanlara bağlamayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini sürdürdü.

Otomotivde hibrit dönemi

Küresel Isınma Kurultayı Komitesi adına söz alan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise “Markamız kendi yarattığı kirliliğin ve küresel etkinin çok farkında. Bundan 50 yıl önce araç sayısının artacağını öngörüyor ve “Kendi yarattığımız kirliliğin önüne geçelim” diyerek hibrit teknolojiyi uyguluyor, fabrikalarımızda yenilebilir enerji kullanmaya çalışıyoruz” dedi.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...