01-02-2020
Mega Projelerde Berdan Cıvata İmzası

Mega Projelerde Berdan Cıvata İmzası

41’inci kuruluş yıldönümünü kutlayan Berdan Cıvata üretimin yarıya yakınını ihraç ederek, ülkemizin cıvata sektöründeki başarılarını yurt dışında tanıtmaya, istihdam yaratmaya, çelik yapılardan ve rüzgar enerji santrallerinden sonra Savunma Sanayii’ne ve Nükleer Enerji Santrallerin kritik öneme haiz cıvata ve somunlarının üretimi için hazırlık çalışmalarına başladı.

 

1980’de üretime başlayan Berdan Cıvata Tarsus’ta cıvata somun üretmek üzere kurulmuş bir atölye idi. 150 m2’de kurulu beş adet kullanılmış tezgahla işe başlayan Berdan Torna Atölyesi’nde üçü çırak beş kişi çalışıyordu.

Kredilere ulaşmanın zor olduğu, faizlerin çok yüksek olduğu o yıllarda Berdan Torna Atölyesi kendi yağıyla kavruldu, büyüme eğrisi adeta yatay seyretti. 20 yıl sonra 400 m2’ye büyümüş atölyeyi 25 çalışanla birlikte terk edip Tarsus-Mersin OSB’ye 5.000 m2’de 1.500 m2’lik fabrikalarına taşındılar. Artık kredi için bankaya teminat gösterecek 5 bin m2 arsaları ve bir fabrika binaları vardı.

Organizeye taşınmadan önceki 20 yılda sadece 20 istihdam yaratabilen Berdan Cıvata, organizedeki yeni yerinde 2019 sonunda 19 yılda çalışan sayısını, 40 kadarı mühendis, olmak üzere toplam çalışan sayısını 320’ye çıkardı. 4 parsel daha alarak bugün toplam 5 parselde 40 bin m2’de 18 bin m2’si kapalı tesislerde Türkiye’nin en büyük 5-6 cıvata somun üreticisinden birisi haline geldi.

Cıvata somun üretim tesisleri, ısıl işlem tesisleri, elektro galvaniz, sıcak galvaniz tesisleri ve ISO EN 17025’e göre Akredite Belgeli Zengin Test Laboratuvarı ile Mega Projelerin Kritik Bağlantı Elemanları ihtiyaçlarında aranan bir üretici durumuna geldi.

Avrupa’nın en uzunlarından Osman Gazi Köprüsü ve dünyanın 2023 metre ile en uzunu olan Çanakkale Köprüsü’nün ayaklarını taşıyan 10 m. boyda 780 kg ağırlıkta ankeraj cıvatalarını üretme gururuna sahip olan Berdan Cıvata; 6.500 saat Tuz Püskürtme Korozyon Testi’ne dayanımlı Anamur Kıbrıs arasındaki Barış Suyu Projelerindeki boruların flanş cıvatalarını, 2.400 saat Tuz Püskürtme Korozyon Testi’ne dayanımlı 1.800 km.si Türkiye’de geçip Avrupa’ya giden TANAP Doğalgaz Boru Hattı Flanşları’nın teflon kaplı cıvatalarının üretimini de gerçekleştirdi.


Yükleniyor...
Yükleniyor...