01-05-2020
İklimlendirme Sektöründe Üretim Devam Ediyor

İklimlendirme Sektöründe Üretim Devam Ediyor

Daikin CEO’su Hasan Önder,  Dünya Sağlık Örgütünün koronavirüs salgınını pandemi ilan etmesiyle ekonomide ve çalışma koşullarında meydana gelen gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı.

 

İklimlendirme sektöründe yılın ilk yarısında yüzde 60'lık bir daralma yaşanmasını beklediklerini kaydeden Önder, "İtalya bizim için önemliydi hem mal satıyoruz hem de mal alıyoruz. Oradaki kriz bizi tetikledi ve daha erken tedbirler almaya başladık. Tabii sektörde daralma normal, yüzde 60 kadar ilk yarıda olabilir. Eylül’e kadar devam edebilir” dedi.

2019 yılını 2 milyar lira ciro ve %20 büyümeyle kapattıklarını ifade eden Önder, cirolarının yarısının ihracattan geldiğine işaret ederek, şunları söyledi:

"Ciromuzun yarısı ihracattan ve Avrupa'dan geliyor. Burada tabii ki iptaller önemli bir konu. İkincisi tedarik zincirindeki aksama. Sadece sizdeki aksama değil, eğer zincirin bir yerinde aksama olursa üretim yine duruyor. Çok şükür tedarik zincirinde şu an için büyük bir sorun yaşamadık. Daikin'in Türkiye ayağı önemli bir merkez. Avrupa'da en çok ciro yapan 3'üncü şirket durumuna geldik. 300 milyon avronun üzerinde ciro yapıyoruz. Üretimde farklı ürünler bulunduğu için Türkiye üs bir ülke olarak ciddi bir etkiye sahip.

Daikin'in hedeflerinde kolay kolay değişiklik olmaz. 2020'ye yönelik de merkezi sistem cihazlarla ilgili yaklaşık 50 milyon avroluk bir yatırım görünüyor. Ciroda düşüklük olacaktır ama yatırım hedeflerine devam edeceğiz. Biz hem ısıtmada hem soğutmada olduğumuz için soğutmadaki ciro kaybımızı ısıtmada kapatabiliriz. İhracata yönelik çalışmalarımız var çünkü kriz her ülkeyi etkilemedi. Özellikle Türki Cumhuriyetlerde bu kadar yoğun etki yok. Yıl genelinde hedefi büyütemeyeceğiz ama geçen yılın sonundaki seviyelerinde ciro elde edeceğiz. Normalde bizim yüzde 25 büyüme hedefimiz vardı. Yani hedefimizden yüzde 25 küçülme bekliyoruz."

 “Sürecin uzaması durumunda, çalışan çıkarmayı opsiyon olarak bile düşünmüyoruz”

Üretim durmayacaksa organize sanayilerde gerekli testlerin yapılabileceğine dikkati çeken Önder, "Mobil kitlerle sağlık ekiplerinin çalışması ve bu alandaki üretimimiz çok önemli. Çalışanlarımız kendilerini güvende hissetsin. Sürecin uzaması durumunda da hiçbir şekilde çalışan çıkarmayı opsiyon olarak bile düşünmüyoruz. Süreç nasıl giderse gitsin bütün çalışmalarımızı, çalışanı işten çıkarmama üzerine kurduk. 6 ay gidişatı gözlemleyeceğiz ve sonunda yine kriz devam ederse maaş zamlarını vermeyebiliriz. Mevcut 2020 zamları durdurulabilir veya kısmi çalışmaya geçilebilir" değerlendirmesinde bulundu.

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...