01-06-2020
Kastamonu Entegre’den Sürdürülebilir Hammadde Atağı:  ‘Kendi Hammaddeni Kendin Üret’

Kastamonu Entegre’den Sürdürülebilir Hammadde Atağı: ‘Kendi Hammaddeni Kendin Üret’

Ağaç bazlı panel sektörünün yarım asırlık global markası Kastamonu Entegre, Bulgaristan tesisi için sürdürülebilir hammadde üretimine yönelik bir dikim çalışması başlattı. Yeni dikim sahasıyla birlikte yılda toplam 5 bin ton hammadde elde edilecek.

 

 

Kastamonu Entegre, sektöründe sürdürülebilirlik raporu yayımlayan Türkiye’de ilk, dünyada ise ilk üç şirketten biri olarak öne çıkıyor. Ana ürün grupları olan MDF, yonga levha, laminat parke, kapı paneli ürünlerinin her birinde dünyanın en büyük dört üreticisi arasında yer alan şirket, üretimde kullandığı odun hammaddesini yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan, yani gençleştirme ve bakım faaliyetleri sonucu ömrünü tamamlamış endüstriyel ormanlardan temin ediyor. Kastamonu Entegre, son olarak Bulgaristan’da sürdürülebilir ormancılık faaliyetini belgeleyen FSC sertifikası ile üretim yapan yonga levha tesisinin hammadde ihtiyacını karşılamak amacıyla Plovdiv bölgesinde, atıl durumdaki bir arazide plantasyon çalışması başlattı. Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız şu açıklamalarda bulundu:

“Bugün en büyük sorumluluğumuz ekonomik büyümeyi, kaynakları tüketmeden, verimli bir biçimde gerçekleştirmenin yollarını aramaktır. Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun tespitlerine göre son 15 yılda, dünya orman alanlarında yüzde beş azalma kaydedildi. Kastamonu Entegre olarak, tüm iş süreçlerimizi çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri gözeterek gerçekleştiriyoruz. Sürdürülebilir orman yönetimi konusunda öncü çalışmalar yürüten şirketimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı ile TEMA Vakfı öncülüğünde kurulan ENAT AŞ’nin ikinci büyük ortağı olarak önemli bir misyon üstleniyor. 2016’dan itibaren sektöre odun arz etmeye başlayan ENAT AŞ, bugüne kadar 14 bin dönüm (yaklaşık 2000 futbol sahası) üzerine 1,7 milyon fidan dikti. Son dönemde, Bulgaristan yonga levha fabrikamızın hammadde ihtiyacına yönelik çalışmalara hız verdik. Plovdiv bölgesindeki 864 dekarlık atıl belediye arazisini 32 yıllığına kiralayarak, buraya 110 bin adet kavak fidanı diktik. Yeni dikim sahamızda düzenli üretim yaparak, buradan her yıl levha üretimine uygun 5 bin ton hammadde temin etmeyi hedefliyoruz.”

Yonga levhada Orta Avrupa’nın üretim üssü 

Kastamonu Entegre’nin ikinci yurt dışı yatırımı olarak 2001 yılında faaliyete geçen Bulgaristan Yonga Levha Tesisi,  %40 pazar payı ile pazarın ikinci büyük oyuncusu konumunda yer alıyor. Bu ülkedeki ikinci büyük Türk yatırımı olan A Sınıfı Yatırımcı Sertifikası’na sahip tesis, ürünlerini Bulgaristan iç pazarının yanı sıra, Balkan ve Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Fransız Darbo şirketine ait 500 bin m3/yıl kapasiteli yonga levha üretim hattını satın alarak, Bulgaristan’daki tesisine taşıyan Kastamonu Entegre, 130 milyon dolarlık modernizasyon çalışmalarının birinci etabını geçtiğimiz yıl tamamlayarak hattın ilk bölümünde üretime başladı. İkinci etap tamamlandığında, üretim kapasitesini iki buçuk kat artırmayı hedefleyen şirket, Balkanlar ve Orta Avrupa’daki varlığını daha da güçlendirecek.


Yükleniyor...
Yükleniyor...