01-06-2020
Wilo’dan Sürdürülebilir Gelecek İçin Büyük Adımlar

Wilo’dan Sürdürülebilir Gelecek İçin Büyük Adımlar

Suya ve geleceğe yön verme hedefiyle yol alan Wilo, daha fazla insana temiz su sağlarken ekolojik ayak izinin azaltılmasına da destek oluyor.

 

Dünya Çevre Günü ile Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü kapsamında doğal kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına dikkat çeken Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek, “2019’un Aralık ayında yayımlanan sürdürülebilirlik raporumuzun sonuçlarına göre Wilo olarak enerji verimliliği sağlayan ürünlerimizle CO2 emisyonlarının 50 milyon ton düşmesini sağlıyor ve bu alana önemli bir katkı yapıyoruz. Yüksek verimli pompalarımız sayesinde gerçekleşen enerji tasarrufu ise yıllık 1.8 TWh olarak hesaplanıyor ve bu tasarruf miktarı her iki yılda bir orta büyüklükteki bir kömür santralini kapatmakla eşdeğer olarak ölçülüyor” dedi.

“2019 yılında 10 bin enerji çözümü projesi gerçekleştirdik”

Enerji verimliliği konusunda uzun yıllardır çalışmalar yürüttüklerini belirten Ürek, bu doğrultuda da dünya genelinde kullanımda olan eski ve kontrolsüz pompaların modern ve yüksek verimli pompalarla değişimini içeren “Wilo Enerji Çözümleri” adlı projeyi hayata geçirdiklerini anlattı. Bu proje sayesinde küresel CO2 emisyonlarının sürdürülebilir bir şekilde azaltılabildiğini ifade eden Ürek, “kamusal, ticari ve endüstriyel binalar ve sistemlerde 2019 yılında dünya çapında 10 bin enerji çözümü projesi gerçekleştirdik” diye konuştu.

“100 milyon insanın temiz suya daha iyi şartlarda erişmesini sağlıyoruz”

Ürek, Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre yaklaşık 159 milyon insanın içme suyunu su birikintileri ile yüzey sularından topladığını, Birleşmiş Milletler Dünya Su Gelişme Raporu’na göre ise 2 milyar insanın temiz suya erişme noktasında sıkıntı yaşadığını aktardı ve “Wilo’nun ofis ve fabrikalarındaki içme suyu tüketimini yüzde 20 azaltıyoruz. Dünya genelinde 100 milyon insanın temiz suya daha iyi şartlarda erişmesini sağlıyoruz. Elektrik şebekesine bağlı olmayan kurak bölgelerde kendi kendine yetebilen ve su tedariği sağlayan güneş enerjili sondaj pompalarımız ve kaynak verimliliğinde öncü yapay zekalı pompalarımız başta olmak üzere yüksek teknolojiye sahip tüm inovatif ürünlerimizle her geçen gün daha fazla insanın temiz suya daha kolay erişimini sağlayacağız” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yüzde 100 geri dönüşümlü çevreci pompalar

Sürdürülebilirlik stratejileri doğrultusunda dünya kaynaklarını mümkün olan en yüksek oranda korumak için bileşenlerin ve materyallerin yeniden kullanım oranını sürekli artırdıklarını vurgulayan Ürek, “Her yıl 30 bin bileşeni ve ürünü yeniden dönüştürüyor, ürünlerimizde materyal tüketimini yılda 12 ton azaltıyor ve ürün paketlemede yüzde 100 yeniden kullanılabilir, çevre dostu ambalajlar tercih ediyoruz. Bu kapsamda Wilo ofis ve fabrikalarında da geri dönüşüm oranını yüzde 90 artıyoruz. Tüm bu çalışmalarımız sonucunda da hammaddelerin tüketimini 250 ton azaltıyoruz.  Dortmund fabrikamızda bulunan analiz, onarım ve geri dönüşüm merkezimizde hem yeni tasarlanıp üretilen hem de eski ürünlerin tekrar kullanılabilirlik açısından analizlerini yapıyoruz. Buna göre bir Wilo pompası için geri dönüşüm oranının yaklaşık olarak yüzde 100 olduğunu görüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.


Yükleniyor...
Yükleniyor...