01-07-2020
DemirDöküm, Teknolojiden Aldığı Güçle Sosyal İzolasyon Sürecinde Müşterilerinin Yanında Olmaya Devam Ediyor

DemirDöküm, Teknolojiden Aldığı Güçle Sosyal İzolasyon Sürecinde Müşterilerinin Yanında Olmaya Devam Ediyor

Tüm dünyayı derinden etkileyen salgına karşı alınan önlemler ve tüm hayatın evlere taşınmasıyla Türkiye ve dünya ekonomisinin önemli sorunlarla karşı karşıya kaldığı bu dönemde DemirDöküm, teknoloji ve dijitalleşmeden aldığı güçle yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. "Her koşulda DemirDöküm yanında" söylemiyle hareket ettiklerini ifade eden DemirDöküm Satış Direktörü Ufuk Atan’dan pandemi sürecinde şirketin hazırlıkları ile müşterileri ve iş ortakları için hayata geçirilen projeleri dinledik.  

 

Covid-19 salgını, kısa sürede tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Bu süreçte DemirDöküm’ün üretimi ve Ar-Ge çalışmaları nasıl etkilendi? Üretim ve Ar-Ge faaliyetlerinin devamını sağlamak için üretim tesislerinizde ve laboratuvarlarınızda ne gibi önlemler aldınız?

Covid-19 vakalarının ülkemizde görülmeye başladığı ilk günden itibaren çalışma yapımızı koşullara uygun olarak hızlıca değiştirdik. Sağlık Bakanlığı'nın virüsün yayılımını önleme yönündeki tavsiyelerini hem üretim üssümüzde hem genel müdürlükte hem de dış paydaşlarla ilerleyen operasyonlarımızda aksiyonlara dönüştürdük.

Üretim özelinde bakacak olursak, Bozüyük Fabrikamızda çalışanlarımızın sağlığını korumak, işimizin devamlılığını sağlamak, salgının etkisini azaltmak ve yayılmasını engellemek için gerekli olan tüm önlemleri hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Üretim ve Ar-Ge birimimizin yanı sıra yemekhane, mola alanları, servisler ve çalışanlarımızın bulunacağı diğer tüm ortamlarda en üst düzeyde hijyen ve kişisel koruma önlemleri devreye alındı. Sosyal mesafe kurallarının devreye alınması maske ve eldiven kullanımının zorunlu hale getirilmesi, tüm ortak alanların işaretlemelerden yerleşim düzenlemelerine kadar yeniden tasarlanması gibi önlemler ilk günden itibaren hızlı bir şekilde devreye alınarak üretim ve Ar-Ge faaliyetlerimiz kesintisiz bir şekilde devam etti.

Covid-19 salgınının pandemiye dönüşmesiyle, hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla tedbirler alındı. Bu tedbirlerin bir sonucu olarak başta ulaştırma sektörü olmak üzere insanın insanla temasına neden olacak, neredeyse her tür ekonomik faaliyet durduruldu. Bu da küresel tedarik zincirinin bozulmasına neden oldu. Bu süreçte satış, pazarlama ve tedarik süreçleriniz nasıl etkilendi? Bu süreçlerin devamı için belirlediğiniz operasyonel mükemmellik stratejileri neler oldu?

Küresel ölçekte daha önce deneyimlemediğimiz bir süreçten geçiyoruz. Açıklanan rakamlara baktığımızda sadece sektörlerin değil, ülkelerin de ekonomik anlamda yıl sonu büyüme tahminleri, yıl başında açıklanan tahminlerin çok aşağısında. Tüm dünya ile eşzamanlı ülkemizde de Covid-19 vakalarının görülmeye başlamasıyla birlikte tüm diğer sektörler gibi bizim sektörümüz de etkilendi. Açıklanan rakamlar Mart ve Nisan ayında ihracatın yüzde 25 düştüğünü gösteriyor. Buna karşılık ben pandeminin yaralarını sektör olarak hızlıca saracağımızı düşünüyorum. Bu dönemde sektör için hayata geçirilen 2. Stratejik Plan ile hedef ülkelerle görüşülmeye başlandı. Sektörümüzün 2023 yılı hedefi, global iklimlendirme pazarındaki yüzde 1'lik payını yüzde 1,5'e çıkarmak. Bu hedefe ortak bir inançla ulaşılacağına dair inancım tam.

Her koşulda DemirDöküm yanında!

 

Çin’in ardından virüsün diğer ülkelere yayılması ve ülkemizde vakaların görülmeye başlamasıyla birlikte üretim, genel müdürlük, müşterilerimiz ve iş ortaklarımız için kapsamlı bir hazırlık yaptık. "Her koşulda DemirDöküm yanında" söylemiyle hareket ettik. Bu çerçevede öncelikle yönetim olarak hızlı hareket etmek ve önlemlerin en üst seviyede hayata geçirilmesi için özel bir ekip oluşturarak şirketin her türlü faaliyetini anlık olarak izleyecek ve aksiyonları hemen hayata geçirecek bir çalışma sistemi oluşturduk.

Tüketicilerimizin ürünlerimize daha kolay ulaşabilmeleri, ürünlerimizi seçebilmeleri, satın alabilmeleri ve sosyal izolasyon döneminde gönül rahatlığıyla montajını yaptırıp kullanabilmeleri için satın alma, ödeme ve satış sonrası hizmetlerde öncü işleri hayata geçirme hedefiyle yola çıktık. Teknoloji ve dijitalleşmeden aldığımız güçle yine sektörde öncü, ses getiren projeleri hayata geçirdik. Satış öncesinde müşterilerimiz bilgisayarları ya da cep telefonları aracılığıyla ücretsiz online keşif hizmeti alıp, satın alma sürecinde üç ay ödeme erteleme, 36 aya varan ödeme fırsatı gibi fırsatlardan faydalanabiliyor. 

Bu uygulamalara bir örnek olarak müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın sosyal izolasyon sürecinde hayatını kolaylaştırmak, kesintisiz ısı konforu sunmak için sektörde öncü bir uygulama olan görüntülü keşif hizmetini gösterebiliriz. demirdokum.com.tr internet sitesi üzerinden hayata geçirilen ücretsiz kombi keşfi danışmanlık hizmeti ile tüketiciler bilgisayarları ya da akılı telefonları aracılığıyla keşif hizmetini online olarak rahatlıkla alabiliyor.

Satış sonrası hizmetlerde ise müşteri memnuniyetinde lider olan kurumumuz, sektördeki farkını bu dönemde de ortaya koydu. Buradaki ana hedefimiz, koşullar ne olursa olsun müşterilerimize ve iş ortaklarımıza kusursuz bir deneyim yaşatmak oldu. Servis teknikerlerimizi Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı 14 kural doğrultusunda bilgilendirdik ve hazırlıklarımızı bu yönde yaptık. Çalışanlarımız maske, gözlük, eldiven ve özel tulumlarla sahada görevlerinin başındalar. Müşterilerimiz bize her zaman olduğu gibi 7 gün 24 saat 0850 222 1 833 numaralı DemirDöküm Müşteri İletişim Merkezi'nden ve Whatsapp uygulaması üzerindeki keşif destek hattımızdan kesintisiz ulaştı. Üretim devamlılığı için ise tedarik süreçlerimizde de ciddi önlemler aldık ve bu sayede dönem içerisinde tedarik konusunda önemli bir sıkıntı yaşamadık.

“Teknoloji ve dijitalleşmeden aldığımız güçle faaliyetlerimize devam ediyoruz”

Dijitalleşme alanında yıllardır yatırıma devam ediyoruz. Koronavirüs sürecinde ilk adımımız, çalışma yapımızı koşullara uygun olarak hızlıca değiştirmek oldu. Halihazırda var olan uzaktan çalışma altyapımızı güçlendirdik. İş akışımız ve süreçlerimizde aksama olmadan hızlıca evden çalışma düzenine geçtik.

Çağrı merkezimiz de online erişim ve paylaşım ağı altyapısı sayesinde saatler içerisinde evden çalışabilir hale geldi. Bu yeni düzene hızlı adaptasyon sağlanabilmesi için çalışanlarımıza evden çalışma ve esnek çalışma modelleri üzerine eğitim vererek en kısa sürede bu modele adapte olmalarına yardımcı olduk. Müşterilerimiz ve iş ortaklarımız için geliştirdiğimiz uygulamalarla hizmetlerimizi dijital dünyaya taşıdık. Müşterilerimizin taleplerine ilk ve en hızlı şekilde dijital dünyada yanıt verdik. Diğer taraftan bölge bölge, şehir şehir iş ortaklarımız ile dijital ortamda buluşmaya ve yeni kararlar almaya devam ettik. Aynı şekilde yurt dışındaki iş ortaklarımızla da kesintisiz iletişimi sürdürdük. 

DemirDöküm olarak, gerçekleştirdiğiniz röportajlarla, ürünlerinizle ve sosyal faaliyetlerinizle çevrenin korunmasına verdiğiniz önemi vurguluyor ve sektöre örnek oluyorsunuz. Covid – 19 salgınının ekonomi üzerindeki etkileri, enerji sistemleri, üretim; doğal olarak sera gazı emisyonlarını etkileyecektir. Bu etki zincirini değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz?

Koronavirüs küresel çapta enerji politikalarının yeniden gözden geçirilmesine neden oldu. Çin başta olmak üzere dünyanın en büyük enerji ihracatçısı olan şirketler üretimlerini durdurmak zorunda kaldı. Dünyanın en büyük enerji ihracatçısı olan Çin'in petrol talebinde yaklaşık yüzde 20 azalma olduğu açıklandı. Başka bir araştırma, teknoloji tarafındaki gelişmelerle fosil bazlı enerji üretiminin önümüzdeki 25 yıl içinde yavaşlama sürecine gireceğini ve üretiminde azalış olacağına işaret ediyor.

Zaten başta Avrupa olmak üzere devreye alınan yeni enerji yönetmelikleri de bu gerçeği destekliyor. Bu noktada doğaya saygılı, üstün teknolojiye sahip ürünler ön plana çıkacak. DemirDöküm olarak tasarım, ürün geliştirme, üretim, satış öncesi, sırası ve sonrasında müşteri hizmetlerimizle tüketicilere benzersiz bir deneyim sunmak için geleceğimizi tasarlıyoruz. Yüksek enerji verimli ve doğa dostu ürünlerimiz ile belirlenen enerji ve çevre hedeflerine önemli bir katkı sağladığımızı düşünüyorum.

 

“Sağlık Bakanlığı tarafından ilan edilen normalleşme adımlarına uyumlu Hareket Edeceğiz”

 

Salgın etkilerinin azalmasıyla beraber normalleşme süreci başladı ve “Yeni Normal” dediğimiz bir sürece girdik. DemirDöküm bünyesinde normalleşme adımları nasıl atılıyor?

Pandeminin başlangıcından itibaren tüm fonksiyonlarımızla birlikte gerekli her türlü önlemi alarak işimizin başında olmaya devam ettik. Ancak tam anlamıyla normalleşmenin uzmanların da belirttiği gibi gerekli aşı-ilaç kullanımının devreye girmesi ile olacağı görüşündeyiz.

Bu zamana kadar yeni normal koşullarına tam uyum içerisinde hareket etmeyi planlıyoruz. Sahada veya üretim fonksiyonunda çalışmayan ekiplerimiz, temmuz ayının başına kadar evlerinden çalışmaya devam etti. Bu aşamadan sonra da Sağlık Bakanlığı tarafından ilan edilen normalleşme adımlarına uyumlu olarak hareket etmeyi planlıyoruz. Satış ve Servis ekiplerimiz tedbirlerini alarak sahadalar, üretimimizin ayni şekilde devam ediyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mıdır?

Dünya genelinde daha önce kişisel olarak deneyimlemediğimiz, olağandışı bir süreçten geçiyoruz. İlk vakaların duyurulduğu günlerden itibaren büyük bir belirsizliğin hâkim olduğu bu duruma tecrübelerimiz ışığında uyum sağlamaya çalışıyoruz. Her birimiz için sıra dışı bir tecrübe oluyor. Bu dönemden de insanlık olarak güçlenerek çıkacağımızı düşünüyorum. Bunun için her birimizin öncelikle kendimizin, sevdiklerimizin, çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın, müşterilerimizin ve tüm toplumun sağlığını düşünerek hareket etmesi gerekiyor. Belirtilen tedbirlere hep birlikte uyarak bu dönemin en kısa zamanda aşılacağını düşünüyorum. Her koşul altında DemirDöküm olarak ana odağımız kullanıcılarımız. Onlara sunacağımız ürün ve hizmetin en iyi seviyede olması ve sürekli güncel durumda kalması, tüm faaliyetlerimizin ana hedefini oluşturuyor.

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...