01-07-2020
CHRYSO Türkiye Ticari Direktörü Rıza Altınsoy:  Pandemi Sonrası Toparlanma için Kısıtlı Kaynaklar Doğru Yönlendirilmeli

CHRYSO Türkiye Ticari Direktörü Rıza Altınsoy: Pandemi Sonrası Toparlanma için Kısıtlı Kaynaklar Doğru Yönlendirilmeli

Çin’in Wuhan kentinde meydana gelen Covid-19 salgınının pandemiye dönüşmesiyle birlikte, Türkiye ve dünya ekonomisi, insanın insanla temasına neden olacak, neredeyse her tür ekonomik faaliyetin durdurulması, arz ve talebin düşmesi, üretimin yavaşlaması, küresel tedarik zincirinin bozulması gibi sorunlarla karşı karşıya kaldı. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli katkı üreticilerinden biri olan CHRYSO’nun pandemi sürecini konuştuğumuz CHRYSO Türkiye Ticari Direktörü Rıza Altınsoy, “Haziran ayı itibariyle sektörde bir toparlanma bekliyoruz. Kısıtlı kaynakların doğru noktalara yönlendirilmesi sektörün ve pazarın toparlanma sürecine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

 

 

Çin’in Wuhan kentinde, Aralık 2019’da meydana gelen Covid-19 salgını, kısa sürede tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Bu süreçte CHRYSO olarak, yurt içinde ve yurt dışında aldığınız önlemlerden bahseder misiniz?

Küresel anlamda yaşanmakta olan Covid-19 salgını özellikle Mart, Nisan, Mayıs aylarında grubumuzun üretim tesislerinin bulunduğu ülkelerde yoğun olarak etkisini göstermiştir. Bu anlamda ilk belirtilerin görüldüğü Mart ayı başı itibariyle grubumuz üst seviyede alarma geçerek, bulunduğu ülkedeki sağlık otoritelerinin tavsiyeleriyle gerekli tüm önlemleri, çok hassas uygulama esasları dahilinde almış olup, bu süreçte şirket çalışmalarımıza desteğini yoğun bir şekilde hissettirmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid 19 salgınını pandemi ilan etmesiyle birlikte, şirketlerdeki çalışma koşullarında önemli değişimler yaşandı. Çalışma hayatında sosyal izolasyonun sağlanmasına yönelik değişimler, dijitalleşme ve bağlanabilirliğin önemini bir kere daha ortaya koydu. CHRYSO, olarak sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir? Bu dönemde dijitalleşme ve bağlanabilirlik noktasında ne gibi adımlar atıldı?

Chryso olarak dijitalleştirme çalışmalarını son birkaç senedir yoğun olarak sürdürmekteydik. Bu dönemde bu çalışmaların esaslarını test etme olanağı bulduk ve çok başarılı bir süreç geçirdik diyebiliriz. Dijitalleşmeyi bir bütün olarak ele almak lazım. Burada üretici firma olarak, iş ortağı olarak müşterilerimiz, paydaşlar olarak tedarikçilerimiz, lojistik firmaları ve başka birçok yapının ortak hareketine fayda sağlayacak bir bütün oluşturmanız gerekiyor. Bu süreç yeni gelişmelere göre devamlı adapte edilen, dinamik bir yapıda olup, sistemin işlemesi için önemli. Bu kapsamda özellikle idari kadronun sorunsuz olarak şirket işleyişini dışarıdan çalışarak, eksiksiz yerine getirmesi, bizim için önceki yaptığımız yatırım ve çalışmaların ne kadar önemli olduğunu kanıtladı.

 

Chryso, pandemi sürecinde üretim ve sevkiyat kesintisiz devam etti

 

Türkiye ekonomisini derinden etkileyen bu süreç, CHRYSO bünyesindeki Ar-Ge, satış ve pazarlama çalışmalarını nasıl etkiledi? Bu alanlardaki güncel durumunuz ile ilgili neler söylersiniz? Bununla birlikte, ürünlerinizin sektördeki dağıtımı ile ilgili operasyonel mükemmellik süreçlerini bu dönemde nasıl yönetiyorsunuz?

Pandemi sürecinin en yoğun olduğu dönemde bile iş ortaklarımız ile irtibatta olmaya, onlarla birlikte bu süreci en iyi şekilde nasıl yönetip, aşacağımıza dair ortak planlar yapmak suretiyle devam ettik. Bu süreçte devlet otoritelerinin tavsiyelerini ve yönlendirmeleri doğrultusunda üretimimiz ve sevkiyatımız azalsa da kesintisiz devam etti. Sizin aracılığınız ile buradan tüm çalışma arkadaşlarımıza, bu süreçteki özverili çalışmaları için teşekkürlerimi sunuyorum.

Türkiye Hazır Beton Birliği kısa bir süre önce, Hazır Beton Endeksi 2020 Nisan Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Nisan ayında, çimento ve hazır beton üretiminde ciddi bir azalma yaşandı. Bu azalmanın, pandemi nedeniyle bazı inşaatların faaliyetlerini durdurmuş olmasından ve devam eden inşaatlarda sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle hafta sonları beton dökümü yapılamamasından kaynaklandığı ortaya kondu. İç pazardaki daralmanın etkilerini hissettiğimiz 2019'da ihracat, Türkiye ekonomisi için bir can simidi olmuştu. Bu dönemde ihracat, yine bir can simidi olabilir mi? Bir Beton katkıları üreticisi olarak bu konuyla ilgili nasıl bir değerlendirme yaparsınız?

Haklısnız. Yasal tedbirler özellikle projelerde işlerin yavaşlaması sonucunu doğurdu ancak bazı süreli kamu projelerinde özel izinler alınarak imalata devam edildi. Bu süreç işler işlemez talebin düşmesi sonucunu doğurdu. Mart ayında gümrük kapıları tam kapasite çalışırken, ileride yaşanabilecek sıkıntıları öngördük, yurt dışı iş ortaklarımıza kesintisiz ürün tedariği yaptık. Ancak, Nisan ve Mayıs aylarında gerek gümrük kapılarındaki yavaşlama, gerekse lojistik zorluklardan kaynaklı ihracat yapma olanağımız ciddi olarak kısıtlandı. Beklentimiz Haziran ayı içerisinde yeni normalleşme adımları ile ihracat ayağımızın tekrar hızlanmasıdır.

Covid – 19 sürecinde hammadde tedariği, sanayi ve üretim zincirini değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz? Önümüzdeki dönem için ticari öngörüleriniz, ülke ekonomisini ayakta tutmak ve sektör ihtiyaçlarını karşılamak adına belirlediğiniz üretim hedefleri nelerdir?

Haziran ayı itibariyle son üç aya göre bir iyileşme bekliyoruz. Senenin bundan sonraki süreci içinse, dinamik yapının devam edeceğini, bundan sonra da süreci etkileyecek birçok unsurun olduğu görüşündeyiz. Bu sebeple piyasa dinamiklerini Haziran itibari ile birkaç ay takip edip, planları ona göre oluşturmak doğru olur diye düşünmekteyim. Bu süreçte hızlı iyileşme için kamu ve özel sektörün ortak hedef doğrultusunda eş güdümlü olarak hareket etmesi önemli. Kısıtlı kaynakların doğru noktalara yönlendirilmesi sektörün ve pazarın toparlanma sürecine katkı sağlayacaktır.

 

100 yıl ve üzeri performans beklenen tasarımlara katkı Sağlayan Chryso, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde de çözüm ortağı

 

Tamamlandığında dünyanın en geniş açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak ve 18 Mart 2022’de hizmete açılması planlanan 1915Çanakkale Köprüsü’nün ayakları tamamlandı. Avrupa ile Türkiye’nin batı ve güney bölgeleri arasında doğrudan bağlantı sağlayacak olan bu projeye CHRYSO olarak sağladığınız katkılardan bahseder misiniz?

1915 Çanakkale Köprüsü, ayak açıklığı bakımından Dünya'nın en uzun aralıklı köprüsü unvanını alacak ve 2023 metrelik bu ayak açıklığı ile bir dünya rekoru kırılmış olacaktır. 100 yıl ve üzeri performans beklenen tasarımlara katkı sağlayan CHRYSO, bu mega projenin de çözüm ortağı olmuştur.

Mikro Silika Slurry hazırlaması sırasında, katı madde çökelmesi yaşanması durumunda eklenerek katı maddelerin askıda kalmasını sağlayan CHRYSO®Cimsil A55, geçici bir imalat olan kesişen kazık üretiminde kullanılan C30-C40 arası beton sınıflarında CHRYSO®Delta 2210-1 kullanılmıştır. Alt sınıf betonlarında kullanılan süper akışkanlaştırıcı esaslı ürün ise; CHRYSO®Delta 467-S katkısıdır.

Mega projelere Optima Serisi ile katkı sağlayan CHRYSO, Optima 100 ile köprünün ana beton tasarımında yarar sağlamıştır. Aynı zamanda köprünün ana beton tasarımında yüksek performanslı ürün kullanılmıştır. CHRYSO®Optima 160-B, zemin iyileştirme faaliyetlerinde kullanılan diyafram duvar betonlarında kullanılarak sağlam zemin sağlanmıştır.

Köprü Ayakları(Keson) offshore dökümlerinde, çok uzun süre kıvam koruması ve reolojik stabilite için tercih edilen CHRYSO®Optima 161 ürünü kullanılmıştır.

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...