01-07-2020
Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici:  Uzun Soluklu İş Birlikleri ile İhracatımızı Ara Vermeden Sürdürüyoruz   

Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici: Uzun Soluklu İş Birlikleri ile İhracatımızı Ara Vermeden Sürdürüyoruz  

Güçlü Ar-Ge’si, inovatif ürünleri ve nitelikli iş gücü ile Türkiye’nin ekonomik büyümesine 40 yılı aşkın bir süredir destek veren Saray Alüminyum, pandemi sürecinde de çalışanlarının sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirleri alarak faaliyetlerine devam ediyor.  Bu süreçte uluslararası pazarı dikkatle takip ettiklerini belirten Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici, “Alüminyum ürünlerimizin yüzde 50’sinden fazlasını 60’ı aşkın ülkeye, PVC kapı ve pencere sistemlerimizin ise yüzde 98’ini yurt dışına ihraç ediyoruz. Uluslararası pazarı yakından takip eden bir şirket olduğumuz için mevcut iş ağımızla iletişim halinde kalarak, ihracat ve lojistiğe ilişkin faaliyetlerimizi, ülkeler bazında alınan kararlar uyarınca devam ettiriyoruz. İş ortaklarımızla kurduğumuz güçlü ve uzun soluklu ilişkiler, faaliyetlerimizin sekteye uğramadan devam etmesini sağlıyor” dedi.

 

 

Çin’de meydana gelen ve kısa zamanda bir pandemiye dönüşerek tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19’un etkileri, Türkiye’de de hissedildi. Bu süreçte Saray Alüminyum’un üretimi ve Ar-Ge çalışmaları nasıl etkilendi? Üretim ve Ar-Ge faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak için üretim tesislerinizde ve laboratuvarlarınızda ne gibi önlemler aldınız?

Ülkemizin ekonomik büyümesine 40 yılı aşkın süredir destek veren köklü bir sanayi kuruluşu olarak, bu zor dönemde de üretimimize ara vermeden devam ettik. Tabii bu süreçte birincil önceliğimiz, çalışanlarımızın sağlığını güvence altına almak oldu. Bu doğrultuda üretim tesislerimizde ve ticari faaliyetlerimizde gerekli tüm hijyen önlemlerini titizlikle uyguladık. Tesislerimizi ve ofislerimizi düzenli olarak dezenfekte edip, vardiya sıkılığını ve çalışan sayısını sosyal mesafe kurallarına göre düzenledik. Hastalık belirtisi olan çalışanları tespit edebilmek için tesis girişlerine ateş ölçüm cihazları yerleştirerek bu kontrolleri her girişte zorunlu hale getirdik. Beyaz yakalıları ise dönüşümlü olarak evden çalışma sistemine geçirip, ofislerimizdeki insan yoğunluğunu sosyal mesafeyi koruyacak şekilde planladık. Bildiğiniz gibi, projelere özel sistem ve ürünler geliştirdiğimiz için üretimimizin önemli bir bölümünü Ar-Ge faaliyetleri oluşturuyor. Dolayısıyla aynı tedbirler Ar-Ge ekibimiz bünyesinde de uygulandı. Bu sayede hem çalışanlarımızın ekonomik refahını sürdürebilmesini hem de şirketimizin bu küresel krizden en az hasarla çıkmasını sağladık.

 

“İş ortaklarımızla kurduğumuz güçlü ilişkilerle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz”

 

Covid-19’a karşı alınan sağlık tedbirleri, ekonomi dünyasında arz ve talebin düşmesi, üretim faaliyetlerinin kısıtlanması gibi pek çok problem yaşanmasına sebep oldu. Hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla, insanın insanla temasına neden olacak, neredeyse her tür ekonomik faaliyet durdurulurken, küresel tedarik zinciri de bozuldu. Bu süreçte satış, pazarlama ve tedarik süreçleriniz nasıl etkilendi? Bu süreçlerin devamı için belirlediğiniz operasyonel mükemmellik stratejileri neler oldu?

Kurumsallaşmasını tamamlamış köklü bir şirket olarak üretim faaliyetlerimizi nasıl hızlı bir şekilde yeni koşullara adapte ettiysek, satış ve pazarlama faaliyetlerimizi de aynı titizlikle gerçekleştiriyoruz. Sektördeki deneyimimiz ve nitelikli iş gücümüz en güçlü kasımızı oluşturuyor. Alüminyum ürünlerimizin yüzde 50’sinden fazlasını 60’ı aşkın ülkeye, PVC kapı ve pencere sistemlerimizin ise yüzde 98’ini yurt dışına ihraç ediyoruz. Uluslararası pazarı yakından takip eden bir şirket olduğumuz için mevcut iş ağımızla iletişim halinde kalarak, ihracat ve lojistiğe ilişkin faaliyetlerimizi, ülkeler bazında alınan kararlar uyarınca devam ettiriyoruz. Salgın sürecinde, ülkemizde inşai faaliyetler aksamadan devam ettiği için, iç pazarda üretim ve tedarik anlamında ciddi bir düşüş olmadı. Ancak küresel bir krizle karşı karşıya olmamızdan ötürü ihracatta mecburi duraklamalar yaşanabiliyor. Bu noktada ise iş ortaklarımızla kurduğumuz güçlü ve uzun soluklu ilişkiler ticari faaliyetlerimizin sekteye uğramadan devam etmesini sağlıyor.

Salgın ve salgınla mücadele kapsamında sosyal izolasyon kavramının öne çıkmasıyla, ofis hayatının evlere taşındığı bir sürece girdik. Bu süreçte dijitalleşme ve bağlanabilirlik kavramlarının ne kadar önemli olduğuna bir kez daha şahit olduk. Saray Alüminyum, evden çalışma sürecinde dijitalleşme ve bağlanabilirliğin getirdiği olanaklardan nasıl faydalandı?

İstanbul Güneşli ve Tekirdağ Çerkezköy’deki tesislerimizde son teknolojiye sahip sistemlerle üretim yapıyoruz. Aynı şekilde, ofislerimizde de en güncel yazılım ve donanımlar ile çalışıyoruz. Uzun yıllardır yatırım yaptığımız dijital sistemler, küresel pazarda rekabet gücümüzü artırırken, olağanüstü koşullara da hazırlıklı olmamızı sağlıyor.

 

“Güçlü Türkiye için payımıza düşen sorumlulukları yerine getiriyoruz”

 

Türkiye’de ve dünyada, yapı sektöründe üretim gerçekleştiren pek çok büyük şirket, koronavirüsle mücadele kapsamında, mevcut sağlık krizinin üstesinden gelinmesi amacıyla yapılan bilimsel araştırmalara destek sağladı. Siz de bu tür çalışmalara destek veriyor musunuz?

Kurulduğumuz günden bu yana güçlü Türkiye için payımıza düşen sorumlulukları her zaman yerine getirdik. Bu zor dönemde üretimimize devam ederken, değerli sağlık çalışanlarımız için Cumhurbaşkanlığımız öncülüğünde başlatılan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” Milli Dayanışma Kampanyası’na 1 milyon 21 bin TL katkıda bulunduk. Bundan sonra da ülkemizin refahı ve geleceği için çalışmaya devam edeceğiz.

Saray Alüminyum olarak, gerçekleştirdiğiniz röportajlarda çevrenin korunmasına verdiğiniz önemi vurguluyor, üretimleriniz ve diğer faaliyetlerinizle bu konuda sektöre örnek oluyorsunuz. Covid – 19 salgınının ekonomi üzerindeki etkileri, enerji sistemleri, üretim; doğal olarak sera gazı emisyonlarını etkileyecektir. Bu etki zincirini değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz?

Üretimden sevkiyata kadar tüm aşamalarda çevresel etkimizi en aza indiren yöntemler uygulamaya özen gösteriyoruz. Alüminyum kompozit panel, alüminyum ekstrüzyon profil, PVC profil ürünlerimiz ile “EN 15804 - Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri” normu uyumlu, Çevresel Ürün Beyanı (EPD) belgesine sahibiz. EPD belgeli ürünler; LEED, BREEAM, DGNB ve ÇEDBİK gibi yeşil bina sertifikalandırma sistemlerinde ilave puan sağlarken, bilinçli kullanıcılar için çevre dostu yeni alternatifler sunuyor.

Karantina uygulaması nedeniyle kapalı mekânlarda daha çok vakit geçirmek zorunda kaldığımız bu dönemde, yapılarda kullanılan malzemelerinin ne kadar sağlıklı olduğu sorusu yeniden gündeme geldi. ‘Geleceğin metali’ olarak nitelenen ve karbon salımını ciddi oranda düşüren alüminyum, bu anlamda mimarlara ve yapı profesyonellerine ciddi avantajlar sunuyor. İnşaat sektöründe çatı-cephe kaplama, kapı-pencere, merdiven, iskele ve sera yapımı gibi çok çeşitli alanlarında kullanılabilen alüminyum, özgün tasarımlara imkân tanıyan hafif ve esnek yapısı ile öne çıkıyor. Katma değeri yüksek tasarımlardan oluşan ve ileri teknolojiyle üretilen alüminyum cephe kaplamaları, karbon salımını düşüren çevre dostu yapısı ile ‘yeşil bina’ projeleri için ideal seçeneği oluşturuyor.

Alüminyum ürünlerimizin yanı sıra, uzun Ar-Ge çalışmaları sonucunda pazarla buluşturduğumuz yeni nesil PVC pencere sistemimiz SLP Selective Plus da bina kaynaklı karbon salımını ciddi oranda düşürüyor. Kurşunsuz formülden üretilmiş yüksek kalite profillerden oluşan pencereleri ile kullanıcıların sağlığını ön planda tutan bu sistem, çok sıkı bir enerji tasarrufu gerektiren ‘pasif ev’ler için ideal bir seçenek oluşturuyor.

Salgın etkilerinin azalmasıyla beraber normalleşme süreci başladı ve “Yeni Normal” dediğimiz bir sürece girdik. Saray Alüminyum bünyesinde normalleşme adımları nasıl atılıyor?

Üretime ara vermeden devam ettiğimiz için işleyişimizde çok büyük bir değişiklik olmayacak. Daha önce olduğu gibi sektörümüzü yakından takip ederek, yurt içi ve yurt dışında oluşan yeni ihtiyaç ve talepler doğrultusunda, Ar-Ge çalışmalarımızı ve ürün geliştirme süreçlerimizi buna adapte edeceğiz. 2020 yılına olağanüstü koşullarda başlamış olsak da, az önce bahsettiğim gibi, çok farklı avantajlara sahip alüminyum ürünler yapı sektöründeki büyüme trendini sürdürmeye devam edecek. Sektörün lider firmalarından biri olarak, önümüzdeki dönemde de geliştirdiğimiz inovatif ürünleri pazarla buluşturmaya ve geleceğin yapıları için yeni teknolojiler üretmeye devam edeceğiz.  


Yükleniyor...
Yükleniyor...