01-08-2020
Türkiye’nin ve Dünyanın Mega Projelerinde Tercih, Berdan Cıvata

Türkiye’nin ve Dünyanın Mega Projelerinde Tercih, Berdan Cıvata

İzmit Osman Gazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü,Türkiye - Kıbrıs arasında denizin 250 metre altından giden ve "Asrın Projesi olarak adlandırılan KKTC Su Temin Projesi, Tanap Doğalgaz Boru Hattı’nda tercih, Berdan Cıvata oldu.

 

Tarsus, eski Kilikya’ya başkentlik yapmış bir şehir olarak 8-10 bin yıllık geçmişinde birçok medeniyetlere ev sahipliği yanında, Aziz Paul, Danyal Peygamber, Büyük İskender, Kleopatra, Çiçero gibi birçok tarihi şahsiyeti barındırmış, önemli tarihi olaylara tanıklık etmiş, Dünya’da marka olmuş bir şehirdir. Kuran’da ve İncil’de bahsedilen Yedi Uyurlar Mağarası’nın bulunduğu bu kadim Tarsus şehrinin bağrından çıkan Berdan Cıvata San. A.Ş., Türkiye’de bağlantı elemanları sektöründeki başarılarıyla sektörle ilgili patentleriyle, verdiği olağanüstü hizmetleriyle, Berdan Cıvata Markası ile Türkiye’de bağlantı elemanları sektörüne adeta başkentlik yapar bir duruma gelmiştir.

2000 yılında 25 çalışanı ile Tarsus-Mersin Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 1500 m2’ lik fabrika binasına taşınan Berdan Cıvata burada; geçirdiği son 20 yılda çalışan sayısını 325’e çıkarmış, 40 bin m2 alan üzerinde, 20 bin m2’si kapalı tesislerde, cıvata-somun üretim tesisleri, ısıl işlem tesisleri, sıcak-soğuk çinko galvaniz kaplama tesisleri, sektöründe Türkiye’nin Akredite Belgeli tek laboratuvarı ve yeterlilik belgeleriyle tam entegre bir cıvata- somun fabrikası haline gelmiş bulunmaktadır.

Kurucu Başkan Hasan Şemsi’nin 50 yıllık sektör tecrübesi, sayıları 41’i bulan yetişkin mühendis kadrosu, Türkiye’nin ilk CE Belgesi’ne sahip oluşu ve laboratuvarında 500 tonla Avrupa’nın en güçlü çekme testi cihazı yanında; en güçlü tork test cihazını da bulundurması, dev rüzgar santrali üreticilerinden GE, Siemens, Vestas, Alstom, Enercon, Nordex, Gamesa, Goldwind gibi kuruluşlardan onaylı olması gibi etkenler, rüzgar enerjisinde dünya devlerinin kritik öneme sahip cıvata ve somunları için Türkiye’de yalnız Tarsus’a, Berdan Cıvata’ya gelmelerine vesile olmuştur.

Ayrıca Avrupa’nın en uzun ikincisi olan İzmit Osman Gazi Köprüsü ile Dünyanın en uzunu olan Çanakkale Köprüsü’nün ayaklarını taşıyan 10 metre boydaki cıvatalar için Japonların ve Koreli köprü yapım uzmanı firmaların yalnız Tarsus’taki Berdan Cıvata’yı tercih etmeleri, bunların yanında, Türkiye - Kıbrıs arasında denizin 250 metre altından giden, “Asrın Projesi” olarak adlandırılan 80 km. boydaki tatlı su hattının borularını birbirine bağlayan korozyona 150 yıl dayanımlı cıvatalarını, Azerbaycan doğalgazının 1850 km’si Türkiye’den geçen borularla Avrupa’ya taşıyan Tanap Doğalgaz Boru Hattı’ndaki bütün somun ve cıvatalarını Korozyon Testi’ne 2.400 saat dayanımlı kaplayabilen Türkiye’de tek firmanın Tarsus’tan Berdan Cıvata oluşu, bu markanın bilinirliğini Tarsus’la özdeşleşmiş olarak arttırmıştır.


Yükleniyor...
Yükleniyor...