01-08-2020
Ferroli’den Verimli, Ekonomik ve Çevre Dostu Kombi: Bluehelix Tech

Ferroli’den Verimli, Ekonomik ve Çevre Dostu Kombi: Bluehelix Tech

Bir evin sıcak su ihtiyacı için harcanılan ortalama enerji, toplam enerji tüketiminin %15’ine denk geliyor. Enerjinin %9,1’inin sıcak su elde etmek için harcanıyor. Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda kombilerin, sıcak su kullanımının konfor seviyesi ve verimliliğinde taşıdığı önem bir kez daha ortaya çıkıyor. Bestherm İklimlendirme Genel Müdür Yardımcısı Erol D. Porsemay, EN 13203 standardına göre sıcak kullanım suyunda en yüksek konfor sınıfı olan 3 yıldızlı kullanım suyu konforu sağlayan ve İtalya’nın saygın tüketici organizasyonu olan Altroconsumo'dan ödüllü, Bluehelix Tech kombiyi anlattı.

 

 

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1966 yılında İstanbul’da doğdum. Öğrenim hayıtımı Amerika’da Northerastern Üniversitesi’nde Pazarlama ve Reklam bölümlerinden mezun olarak tamamladım. 25 yılı aşkın süredir, ısıtma ve soğutma sektöründe çalışmaktayım. Son 15 yıl içerisinde çeşitli üst düzey yöneticilik pozisyonlarında çalıştım. Çalıştığım şirketler içerisinde Almanya, İngiltere ve yerli çok uluslu şirketlerde görev aldım. 2019 yılı itibariyle Ferroli S.p.a – Bestherm İklimlendirme şirketinde Genel Müdür Yardımcılığı yapmaktayım.

İklimlendirme sektöründe dünyanın önde gelen İtalyan markalarından Ferroli, Türkiye’deki üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütmesi için Bestherm İklimlendirme ile geçtiğimiz yıl anlaşma imzaladı. Ferroli Group, Bestherm İklimlendirme ile yaptığı iş birliği sektöre ne gibi kazanımlar sağladı ve sağlayacak? İş birliğinin geleceğe yönelik hedeflerinden bahseder misiniz?

2019 yılı Temmuz ayı itibariyle Ferroli S.p.a ile gerçekleştirmiş olduğumuz iş ortaklığı sayesinde 1 yıl gibi kısa bir sürede pazar payını 3 katına çıkarmış bulunmaktayız. Daha yenilikçi ve dinamik bir yapıyla girmiş olduğumuz pazarda, sektörel bazda pozitif etkilerin göstermesini bekliyoruz. Dijital bir sistem üzerine kurgulamış olduğumuz Ferroli Gold Sadakat sistemi ile fark yaratmaya başladık. Ferroli Gold projesi ile şu anda 1000’den fazla kullanıcı sayısını ulaştık. İklimlendirme sektöründe dijital sadakat sistemi üzerine her geçen gün öneminin artacağını düşünüyorum. Uygulamamızın en  çok tercih edilen uygulama olması, yüksek teknolojiye uyumlu olması ve  kullanım kolaylığı sağlaması için çalışmalarımızı her geçen gün geliştiriyoruz. Ferroli Gold  uygulaması, sadece  barkod okutma uygulaması değil. Üyelerin paylaşımlar yapabildiği, üyelere sosyal platform ortamı sağlayan, kişilerin tercihiyle seçtiği hediyeler bölümü olan,  dilediği zaman ulaşabildiği destek hattı olan, ürün katalogları ve montaj kılavuzlarını bulabildiği bilgi deposuna ve duyurular bölümlerine sahip bir uygulama. 

Soğuk kış günlerini geride bıraktık ve yaz sıcaklarını hissetmeye başladık. Dolayısıyla, iklimlendirme sezonu açıldı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de bugün Covid- 19 salgınının etkisi altında. Bu salgınla mücadelede doğru iklimlendirmenin önemi nedir? Doğru iklimlendirme koşullarını sağlamak için nelere dikkat edilmeli?

Salgının başlangıç zamanlarında, Çin’de bir restoranda tek bir kişi, aynı masada ve yakın masalarda klima cihazının yarattığı hava akımı yönünde oturan dokuz kişiye hastalığı bulaştırmış. Kullanılan klima, iç hava ile çalışan split klima cihazıydı ve ortamda taze hava miktarı çok yetersizmiş. Araştırmacılar, restorandaki havanın akış yönünün damlacık iletimi ile tutarlılık gösterdiğini tespit edip, virüsün restoranlarda yayılmasını önlemek için masalar arasındaki mesafenin arttırılmasını ve havalandırma sisteminin iyileştirilmesini önermiş. Bu salgın ile ilişkili araştırmada, virüs RNA’sı klima cihazı üzerinden alınan örneklerde bulunmamış, klima cihazının yarattığı hava akımının enfekte kişiden yayılımı kolaylaştırdığı sonucuna ulaşılmış. Hava yoluyla COVID-19 enfeksiyonu riskini sınırlamak için en iyi uygulama, iç ortamları; filtrelenmiş, gerekli üfleme sıcaklığına getirilmiş, ihtiyaca göre nemlendirilmiş atmosfer havası ile güçlü bir şekilde havalandırmaktır. Uygun filtreleme dizisi ile salgın dönemlerinde %100 taze hava ile çalıştırılarak, riski azaltacak ideal mekanik havalandırma sağlanabilir. Havalandırma sisteminin açılış ve kapanış sürelerini birkaç saat öncesine ve sonrasına ayarlanması gerekir. Kriz dönemlerinde en etkili çözüm, taze hava miktarının mümkün olduğu kadar arttırılması gerektiği için sistemin 7/24 çalıştırılmasıdır.

Enerjide dışa bağımlı olan ülkemizde enerji kaynaklarının verimli kullanılması, faturalarda tasarruf sağlarken milli ekonomi anlamında da büyük bir değere sahip. Dolayısıyla, iklimlendirme sektörünün gündemindeki en önemli maddelerden biri, enerji verimliliği. Bluehelix Tech kombinizin enerji verimliliği, çevresel duyarlılık, dijitalleşme ve bağlanabilirlik noktasında kullanıcılarına sunduğu katkılardan ve sahip olduğu Altroconsumo Ödülü ile sektörde yarattığı farklardan bahseder misiniz?

İtalya’nın saygın tüketici organizasyonu olan Altroconsumo, Ferroli’ nin Bluehelix Tech 25 C Yoğuşmalı Kombisi 2016 yılında ‘Altroconsumo’nun Sigillosu (Mührü)’ ile ödüllendirdi. Ferroli’nin verimli, ekonomik ve çevre dostu kombisi Altroconsumo tarafından, Avrupalılara tanıtıldı. Ferroli’nin iddialı ürününü, 7 farklı firmaya ait kombiyle birlikte incelemeye alan İtalya’nın ilk ve en yaygın tüketici kuruluşu Altroconsumo, 7 farklı marka arasından Bluehelix Tech 25 C Yoğuşmalı kombiyi en ideal ürün olarak belirledi. Tabi bu ödül sonucu belirlerken farklı aşamalardan geçirerek değerlendirmeye alıyorlar, bunlar kombinin verim değerleri, tüketici memnuniyeti, servis arıza giderleri bir dizi uzun değerlendirme sonucunda Ferroli’nin iddialı ürününü Bluehelix Tech 25 C yılın en iyi kombisi seçildi. Tabi ki burada ferrolinin teknolojiye olan hâkimiyeti ısıtma alanında yapmış olduğu Ar- Ge çalışmaları ve tecrübesinin göstergesidir.

BLUEHELİX TECH, EN 13203 standardına göre sıcak kullanım suyunda en yüksek konfor sınıfı olan 3 yıldızlı kullanım suyu konforu sağlıyor. Peki, sıcak kullanım suyunda yüksek konfor şartlarını sağlayan etkenler nelerdir?

Genel olarak bir evin sıcak su ihtiyacı için harcanılan enerji, toplam enerji tüketiminin %15’ine denk gelmektedir. Enerjinin %9,1’inin sıcak su elde etmek için harcandığı tespit edilmiştir. Bu verileri göz önünde bulundurduğumuzda kombilerde sıcak su kullanımının konfor seviyesi ve verimliliği büyük önem taşımaktadır. EN 13203 Standardına göre Bluehelix Tech 25C cihazımız ΔT=25 ºC ‘de 15.5 lt/dak sıcak kullanım suyu verirken Bluehelix Tech 35C ise ΔT=25 ºC’de 19.5 lt/dak gibi yüksek değerler veriyor. Tabi ki bu veriler kesintisiz ve konforlu sıcak su anlamına gelirken, yakıt tüketimine ve enerjinin verimli kullanıma büyük katkı sağlıyor.

Pandemiyle beraber, sosyal izolasyon kavramı önem kazandı. Bütün zamanımızın evlerde geçtiği bu dönemde sadece ürün noktasında değil, satın alma süreçleri ve satış sonrası hizmet alanında da dijitalleşme önemini artırdı. Bestherm İklimlendirme & Ferroli olarak sizler, satış pazarlama ve satış sonrası hizmetlerde dijitalleşmenin sağladığı hangi olanaklardan nasıl faydalandınız?

Pandemi dönemi ile birlikte dijitalleşme alanında çalışmalarımızı hızlandırdık. Satış ve Pazarlama bölümü için gerekli yapılanmamızı yenilikçi bir yapı üzerine kurmamızdan dolayı sorun ile karşılaşmadık. Servis alanında ise mobil bir sistem üzerine kurgulanmasından dolayı gerekli tedbirler alınarak süreçte hizmet veremeye devam ettik.

Bestherm İklimlendirme olarak satın alma süreçlerimiz için bu dönemde komponent konusunda yüksek stok adetli çalışmanın faydasını bir kez daha görmüş olduk. Bu yüzden pandemi dönemi aslında bu konuda oldukça sorunsuz geçti diyebilirim. Sürecin uzaması ihtimalini baz alarak hazırlıklı olabilmek için satın alma ve planlama departmanımız çalışmalarına devam ediyor.

2019, inşaat sektörünün ekonomik dalgalanmalar nedeniyle iç pazarda daralma yaşadığı bir yıl oldu. İnşaat sektörüyle bağlantılı olan iklimlendirme sektörü de ister istemez, bu durumdan etkilendi. 2020’de ise tüm dünyayı etkisi altına alan Covid -19 salgını en önemli gündem oldu.  Değerlendirmelerinizi ve bundan sonraki süreçte sektör ile ilgili öngörülerinizi paylaşır mısınız?

Devlet bankalarının gerçekleştirdiği konut kredisi imkanları sonucunda Pazar yukarıya doğru ivme kazanarak devam etmektedir. Bunun sonucunda yeni inşaat projelerinin faaliyete geçmeleri hız kazanmıştır. İklimlendirme sektörü, pandemi salgını nedeniyle pazarda sadece dönemsel olarak ötelemeye sebep olurken yıl sonunda bu fark kapanarak devreye alım adetlerimizde bunu desteklemektedir.


Yükleniyor...
Yükleniyor...