01-08-2020
İzocam, Optiflex İle İklimlendirme Sektörüne İnovatif Çözümler Sunuyor

İzocam, Optiflex İle İklimlendirme Sektörüne İnovatif Çözümler Sunuyor

Değişen piyasa koşullarında doğru ihtiyaca doğru çözüm geliştirme hedefiyle üretim faaliyetlerini sürdüren İzocam, Optiflex ile daha az maliyetle yüksek ısıl konfor sunuyor. Soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılmak üzere üretilen İzocam Optiflex, uygulandığı yerde dış yüzeyde ısı yalıtımı ve yoğuşma kontrolü sağlıyor. İzocam Genel Direktörü Murat Savcı ile güneş kolektörlerinden klima kanallarına kadar pek çok alanda kullanılabilen, CFC içermeyen Optiflex'i konuştuk.

 

 

Yalıtım sektörünün lider markalarından biri olarak, “termoekonomik” olarak tanımladığınız Optiflex ile iklimlendirme sektörüne sunduğunuz çözümlerden bahseder misiniz?

Değişen piyasa koşullarında doğru ihtiyaca doğru çözüm geliştirme hedefimiz çerçevesinde geçtiğimiz yıl geliştirdiğimiz “İzocam Optiflex” daha az maliyetle yüksek ısıl konfor sunan ekonomik bir ürün. İzocam Optiflex, uygulayıcıya ilk yatırımda daha az ödeyerek daha çok ısı kazancı elde etme imkânı sağlıyor. Bu sayede de uygulandığı tesisatta optimum fiyata optimum ısı yalıtımı dengesini sunuyor.

Isıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılmak üzere üretilen, elastomerik kauçuk esaslı kapalı gözenekli boru ve levha şeklindeki İzocam Optiflex, uygulandığı yerde dış yüzeyde ısı yalıtımı ve yoğuşma kontrolü amacıyla kullanılıyor.

İzocam Optiflex, -20’C’den 80’C’ye kadar alanlarda güvenle uygulanabiliyor ve güneş kolektörlerinden klima kanallarına kadar pek çok alanda kullanılabiliyor. CFC içermeyen Optiflex, uygulama esnasında ise oldukça esnek bir ürün.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşabilmek açısından termoekonomi kavramının önemi nedir?

Küresel ısınmanın büyük bir tehlike olduğu günümüzde enerji verimli çevre dostu binaların hem dünyamızın korunması hem de ülke ekonomisi için oldukça önemli. Yüksek ısı yalıtımı  ile enerji tasarrufu sağlanmasına katkı sunan, karbon ayak izini azaltan ve CFC gibi sağlığa zarar veren maddeler içermeyen İzocam Optiflex’i çevre dostu bir ürün olarak piyasaya arz ediyoruz. İzocam Optiflex, kullanıcıları daha az enerji tüketmeye yönlendiriyor ve sürdürülebilir yaşam alanlarının yaratılmasına katkı sağlıyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri açısından enerjinin verimli kullanımı dünyanın geleceği için büyük önem taşıyor.  Bu açından bakıldığında termoekonomik olarak tanımladığımız İzocam Optiflex BM’nin yayınladığı 17 Küresel Kalkınma Hedefinin 8’ine katkı sağlıyor. Bu hedefler Erişilebilir ve Temiz Enerji, Sorumlu Üretim ve Tüketim, Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları, Sanayi Yenilikçilik ve Altyapı, Sağlıklı Bireyler, İklim Eylemi, İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme gibi başlıklardan oluşuyor.

Entegre Yönetim Sistemi Politikalarınızı yakın bir süre önce yayınladınız. Bu politika ile neyi amaçlıyorsunuz?

Entegre Yönetim Sistemimiz, Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği sistemlerini kapsamaktadır. 2020 yılında Yönetim Sistemlerimizi yeni iş güvenliği standardı olan ISO 45001’e uyumlu hale getiriyoruz. Bu çerçevede tüm süreçlerimizi, şirketimizin bağlamını oluşturan iç ve dış hususlar ile ilgili tarafları ve bu tarafların talep ve beklentilerini gözden geçiriyoruz. Bunun sonucunda da risk ve fırsatların analizini derinlemesine gerçekleştiriyor, elde edilen sonuçlar ile ilgili hedeflerimizi belirliyoruz.

Entegre Yönetim Sistemleri Politikamızda kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ulusal ve uluslararası standartlara, tüm yasal zorunluluklara ve etik değerlere uymayı taahhüt ediyoruz. 

İzocam olarak, sektöre yalnızca kaliteli ve çevre dostu ürünler üretmekle sınırlı kalmıyor; aynı zamanda, projeler için yalıtım danışmanlığı desteği de veriyorsunuz. Bu noktada son dönemde öne çıkan referans projelerinizden bahseder misiniz?

İzocam olarak Dünya’da 7 ürün gamında ürün sunabilen tek firmayız. Zeminden, cephe ve çatıya, duvar ve döşemeden tesisata kadar her uygulama alanı için nitelikli yalıtım malzemeleri üretiyoruz. İzocam ürünleri, bir konuta içeriden uygulanabilecek yalıtımdan; sanayi yapılarına, okul ve hastanelere kadar her binanın ve tesisatın yalıtım ihtiyacına etkin çözümler sunuyor. Bu da bize, bir binadaki tüm yalıtım ihtiyaçları için danışmanlık niteliğinde hizmet verebilecek ölçüde uzmanlık sağlıyor.

İzocam olarak AVM, otel, toplu konut, okul, hastane, fabrika, enerji santrali, alt yapı çalışması, kamu binaları ve iş merkezleri gibi çeşitli projelerde farklı yalıtım ihtiyaçları için tercih edilen bir markayız.

Son yıllarda öne çıkan projelerimizden örnek vermek gerekirse, İstanbul Havalimanı’nın temelden çatıya, ısıtma tesisatından havalandırma kanallarına kadar yalıtıma ihtiyaç duyulan birçok alanda İzocam ürünleri kullanıldı.

Yine İstanbul için oldukça önemli bir proje olan Galataport Projesi için İzocam olarak Manto Taşyünü, özel ebatta Taşyünü Tavan Levhası, İzocam Dış Cephe Levhası ve Foamboard ürünleri tedarik ettik.

Almanya PassivHaus Enstitüsü tarafından sertifikalandırılan Türkiye'nin ilk pasif evi olan Gaziantep Ekolojik Binası'nın yapımında da İzocam olarak hem malzeme hem de yalıtım ile ilgili proje danışmanlığı desteği verdik. Bina, geliştirilen detay çözümleri ve kullanılan sistemler sayesinde yüzde 90 enerji tasarrufu sağlıyor.

Pandemi sürecinde ise İstanbul Atatürk Havalimanı Sahra Hastanesi için İzocam Tekiz Taşyünü Çatı Paneli, Sancaktepe Sahra Hastanesi’ne ve Ankara Keçiören Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binasına İzocam Optiflex boru ve levhaları tedarik ettik.

Türkiye’deki projelerin yanı sıra ihracat bölgelerimizdeki büyük projelerde İzocam ürünleri tercih ediliyor. Dünyanın birçok ülkesindeki büyük çaplı rafinerilerin kurulum projeleri ile alt yapı çalışmaları için ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu alandaki referans listemiz oldukça güçlü. Son dönemde Irak’ta Enka’nın ana yüklenici olduğu Besmaya Projesi için ürün tedarik ettik ve danışmanlık desteği verdik. Yine Enka tarafından Irak’ın Basra bölgesindeki Samawa ve Nasiriyah şehirlerinde yapılmakta olan iki ayrı kombine çevrim santrali İzocam ürünleri tercih edildi.

İhracat yaptığımız ülkelerde sadece enerji santrali değil alt yapı çalışmalarında da önemli projelere imza attık. Gana’da bulunan 5 milyon yolcu/yıl kapasiteli Akra Kotoka Terminal Binası Projesi, 2019 AFCON Afrika Uluslararası Kupası’nın karşılaşmalarının yapıldığı Kamerun’daki Japoma Spor Kompleksi de sahra altı ülkelerdeki alt yapı çalışmalarında yer aldığımız önemli projeler olarak karşımıza çıkıyor.

İzocam olarak, Türkiye’de ilk ve tek sinüs desenli taşyünü cephe panelini sektöre sundunuz. Endüstriyel yapılar için kullandığınız ürününüzün sahip olduğu özelliklerden, sektörde yarattığı farklardan ve bu ürününüzün kullanıldığı projelerden söz eder misiniz?

İzocam Tekiz tarafından satışa sunulan Türkiye’de ilk ve tek sinüs desenli taşyünü cephe paneli endüstriyel yapılar için devrim niteliğinde. Tekiz Sinüs Panel, sektöre mimari ve estetik açıdan yeni bir soluk getiriyor. Gizli vidalı özelliği de bulunan Tekiz Sinüs Panel, sanayi binalarının cephelerinde kolaylıkla kullanılıyor. Diğer gizli vidalı İzocam Tekiz Cephe panelleri ile de uyumlu olması sebebiyle cephede, farklı desenli sandviç panellerle kombinlenerek alternatif tasarımlar yaratılmasına olanak tanıyor. Hemen her binaya uygulanabilen panel, farklı renklerdeki sac seçenekleriyle sanayi yapılarına estetik bir dokunuş için imkan sağlıyor.

Tekiz Sinüs Panel sadece estetik değil aynı zamanda yüksek yangın güvenliği de sunan bir ürün. İnsanların toplu olarak bir arada bulunduğu işyerleri, alışveriş merkezleri, sanayi yapılarında kullanılan panellerin yangın riskine karşı son derece güvenli çözümler sunması gerekiyor. Endüstriyel tesislerin çatı ve duvarlarında yangına dayanımlı malzemeler kullanılması gerekiyor. Tekiz taşyünü yalıtımlı cephe panellerinin 60 dakika boyunca yangına karşı dirençli olduğu ‘EI60 ve E120 Yangın Dayanımı’ sertifikası ile de kanıtlanmış durumda.

Çok yeni bir ürün olmasına rağmen Eskişehir’de Candy Hoover tesisi projesinde, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan AKS (Aksistem) Elektromekanik tesisi projesinde kullanıldı. Şu anda da farklı projeler için siparişi alındı ve üretimi devam ediyor.

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...