01-09-2020
1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Otoyolu Projesi’nde Doka imzası

1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Otoyolu Projesi’nde Doka imzası

Alanının en köklü firmalarından Doka Kalıp İskele, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Otoyolu'nun ankraj blokları, keson ve yaklaşım viyadükleri işlerinin sorumluluğunu üstlendi. Projenin itme-sürme yöntemiyle yapılan yaklaşım viyadüğü, V01, V08 ve yapımı devam eden V06 viyadüklerinde ise firma, konunun uzmanı Freysaş Freyssinet A.Ş.'nin güvenilir çözüm ortağı olarak yer alıyor.

Proje dahilindeki 1915 Çanakkale Köprüsü, toplam 101 kilometrelik Malkara-Çanakkale Otoyol hattının kilit noktasında bulunuyor. Köprü projesi kapsamında ankraj blokları ve keson işlerine 2018’de başlayıp, bu işleri 1 yıl içinde tamamlayan Doka, itme-Sürme yöntemiyle yapılan Yaklaşım Viyadüğü, V01, V08 ile yapımı devam eden V06 viyadüğünde konunun uzmanı olan Freysaş Freyssinet A.Ş. ile çözüm ortağı olarak çalışıyor.

Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, Doka’nın köklü ve başarısını kanıtlamış bir firma olmasının müşterileri tarafından tercih edilmesinin başlıca nedeni olduğunun altını çizdi. Ender Özatay, “Doka, bugüne kadar Türkiye’de olduğu gibi dünyada da pek çok önemli projede görev üstlendi. Yer aldığımız projelerin ilk planlama aşamasından sona ermesine kadar tüm süreçlerinde çözüm ortağı oluyoruz. Çalıştığımız projelerde ihtiyaçları doğru çözümleyip zaman ve maliyet kapsamında en optimum çözümü sunarak, üretim, planlama ve uygulama aşamalarının tümünde güvenliği ilk sırada tutuyoruz” diye konuştu.

Keson İşleri

2018’in Şubat ayında başlayan keson fabrikasyon çalışmaları, birinin uzunluk, genişlik ve yüksekliği 82.3 metre, 71.4 metre ve 16 metre, diğerininki ise 82.3 metre, 71.4 metre ve 21 metre olan toplamda iki keson, 77 bin metrekare kalıp alanına sahip olarak Mayıs 2019’da tamamlandı. İş güvenliği, zamanlama ve imalatın uygunluğunun büyük önem taşıdığı keson işlerinde, 150 F tırmanır kalıp sistemi ile operasyonu kolay ve güvenli bir şekilde tırmandırma işlemi yapıldı ve Dokascaff Uni çalışma iskele sistemleri ile de bütün çalışma alanlarında emniyetli çalışma sahası sağlandı. Projede kullanılan Doka sistemleri şu şekilde: MF240 Tırmanma Sistemi, Top 50 geniş yüzeyli kalıp sitemi çözümü, 150 F Tırmanma Sistemi, DokaScaff Uni iskelesi çalışma platformları ve merdiven kuleleri, Ağır yük taşıma iskelesi D2

Ankraj Blokları

Kasım 2018’de başlanan, 147.750 metreküp beton, 18.400 ton demir donatı ve 27.200 metrekare kalıp alanına sahip Ankraj Blokları, Kasım 2019’da tamamlandı. Yapının diğer önemli unsurlarından biri olduğundan yapım metodu, kullanılan malzeme ve zamanlaması çok önemli olan projenin bu kısmında, Doka, yapının zorlu tasarımına rağmen hızlı ve güvenilir çözümü sağlamayı başardı.

Projede kullanılan Doka sistemleri şu şekilde: Frami Xlife Kolon ve Perde Sistemi, Top 50 geniş yüzeyli kalıp sitemi çözümü, 150F Tırmanma Sistemi, Ağır yük taşıma iskelesi D2, DokaScaff Uni iskelesi çalışma platformları ve merdiven kuleleri.

Yaklaşım viyadükleri

İtme-Sürme yöntemiyle yapılan köprüler olan yaklaşım viyadükleri, projede 38 metre kalıp boyutlarında iki ayrı köprü kalıbına ve toplamda 3.500 metrekare alana sahip. İş güvenliği ve hızın çok önemli unsurlar olduğu projenin bu kısmında, Doka’nın yaptığı mühendislik tasarımı ve kullanılan malzeme, en hızlı ve en güvenilir kullanım imkanlarını sağlıyor.

Projede kullanılan Doka sistemleri şu şekilde: Top 50 geniş yüzeyli kalıp sitemi çözümü, DokaScaff Uni iskelesi çalışma platformları ve merdiven kuleleri, Ağır yük taşıma iskelesi D2, XP Edge, Kenar kalıbı kalıp arabası.

V01, V06, V08 viyadükleri

Kalıp dökme açıklığı 33 metre boyutlarında iki ayrı köprü kalıbına sahip bu viyadükler, projede iki köprü kalıbı toplamda 3.250 metrekare alana sahip. Bu viyadüklerde de, Doka’nın hazırladığı mühendislik tasarımı ve kullanılan malzeme en hızlı ve en güvenilir kullanım imkanlarını sağlıyor. Projede kullanılan Doka sistemleri: Top 50 geniş yüzeyli kalıp sitemi çözümü, DokaScaff Uni iskelesi çalışma platformları ve merdiven kuleleri, Ağır yük taşıma iskelesi D2, XP Edge.


Yükleniyor...
Yükleniyor...