01-02-2019
İstanbul Havalimanı’nda PERI İmzası

İstanbul Havalimanı’nda PERI İmzası

Türkiye’nin en büyük ve en önemli projesi olan ve Arnavutköy’de inşa edilen IGA İstanbul Havalimanın, terminal binası asma tavan işlerinde PERI’nin imzasını taşıyor.

Türkiye’nin en büyük ve en önemli projesi olan ve Arnavutköy’de inşa edilen bu görkemli Havalimanı’nın sadece terminal binası ve iskele binaları toplamda 2.400.000 m2 inşaat alanına sahiptir. İki farklı proje müdürlüğüne bağlı olan PIER (İskele Binası) ve Terminal Binasında, toplam 210.000 m2’lik kısmının asma tavan montajı PERI UP iskele sistemi ile yapılmıştır.

 

Projedeki en önemli zorluklar; bina cephesinin henüz montajının yapılmamış olması dolayısı ile iskelenin yoğun rüzgara maruz kalması, asma tavan montajı ile asma tavanın altında bulunan check-in bankolarının montaj işlerinin eş zamanlı ilerlemek zorunda olması ve bu nedenle 14 m’lik açıklığın makaslarla geçilmesi gerekliliği, 30m yüksekliğe çıkan iskelenin döşeme hariç ankrajının yapılacağı başka bir betonarme elemanın olmaması, kat yüksekliğinin 17,5-30 m. arası değişkenlik göstermesi ve tabii ki en önemlisi, çok zorlu iş programına uygun olarak malzemelerin şantiyeye zamanında sevkinin yapılması gibi etkenlerdir.

 

Platform taşıyıcı sistem olarak PERI’nin DiBT (Deutsches Institut für Bautechnik) TSE sertifikalı standart, güvenlikli, flaşlı iskele sistemi olan PERI UP Flex kullanılmıştır. 4 adet, 75 metre uzunluğunda ve 17,5 metre yüksekliğinde taşıyıcı iskele sisteminin üzerine 33x37,5 m ölçülerinde PERI UP LGS sistem platform montajı yapılmıştır. Asma tavan mimarisinin kubbe şeklinde olmasından ötürü bu 1.250 m2 platform, üzerinde 8 adet PERI UP modüler tekerlekli iskele ve 25 kişinin çalışabileceği şekilde dizayn edilmiştir.

 

Sayılar ile ifade etmek istenirse; 1.250 m2 raylı platform, üzerinde 1.15 kN/m2 hareketli yük (25 işçi ve 8 adet tekerlekli iskele) ve taşıyıcı iskele sistemleri ise 140 km/saat rüzgâr hızı gibi, çok yüksek yatay ve dikey yüklere göre dizayn edilmiştir.

 

Taşıyıcı sistemin içine, platformun raylar üzerinde güvenli bir şekilde itilebilmesi için yürüme yolları ve korkuluklar eklenmiştir. Platform 3 ayrı parça olacak şekilde tasarlanmış olup 1.250 m2 platformun toplam yer değiştirme süresi 15 dakikadan az sürmektedir. Bu sebeple asma tavan imalatı neredeyse hiç durmadan devam etmiştir. Projede kat yüksekliğinin kimi bölgelerde 17,5m, kimi bölgelerde ise 30m olması sebebiyle PERI ve IGA mühendislerinin ortak kanısı sonucu tüm iskele sistemleri tie-rod’lar ile döşemeye ankrajlanmıştır. Kat yüksekliği 30 metre olan bölgelerde, oturum alanı 700 m2 olan iskeleler PERI UP Flex ile PERI SRU çelik kuşaklarının muhteşem uyumu ile çözülmüştür. Bu 30 metre kat yüksekliğine sahip bölgeler de sadece döşemeye ankraj yapılarak desteklenmiştir.

 

Terminal binası içerisindeki asma tavan işleri bittikten sonra ise; tüm iskele sistemi sökülerek, binanın dış tarafındaki asma tavan imalatları için o bölgeye kurulmuşlardır.

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...