02-05-2019
Isı Yalıtımının Güçlü Markası: Megaboard

Isı Yalıtımının Güçlü Markası: Megaboard

Yüksek enerji verimi sağlayan ısı yalıtım ürünleriyle sektöründe sahip olduğu saygın, güvenilir ve güçlü bir marka olan Megaboard; 42 bin metrekaresi kapalı, 116 bin metrekaresi de açık alan olmak üzere, toplamda 158 bin metrekarelik alanda üretim yaparak her geçen gün daha da güçleniyor. Özellikle ürettiği kaliteli ürünlerin yanında Megaboard Akademi bünyesinde gerçekleştirdiği Ar-Ge, eğitim, üniversite-sanayi iş birliği çalışmalarıyla ülke ekonomisine değerli katkılar sunduğunu ifade eden Sinerji Yalıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar, "Kutsal bir vazife olduğuna inanarak yüzlerce insanın istihdamına sağladığımız katma değerin haklı gururunu yaşıyoruz" diyor.

Üntaş’tan Megataş’a uzanan bir başarı hikâyesi… Bizlerle bu başarı hikâyesinin ayrıntılarını paylaşır mısınız?

Ticaret hayatımıza 1981 yılında yapı malzemeleri satışı ile başladık. Bir süre sonra yapı malzemeleri pazarında edindiğimiz önemli bilgi birikimlerimizi üretim alanında kullanmak istedik ve tesis yatırımlarımızı yaparak üretim sektörü ile farklı bir boyuta taşıdık. İlk sanayi yatırımına, XPS üretimi ile başladık ve EPS üretimi ile devam ettik. Yalıtım sektöründeki hızlı gelişme ve sektörel büyüme öngörüsüyle yakaladığımız istikrarlı ivmenin etkisi sonucunda, “MEGABOARD” markasını sektöre sunduk.  Markaya güven ve ticari teveccüh ile yalıtım sektöründeki saygın ulusal markalar arasına girmeyi başardık.

Köklü sektörel tecrübe, kaliteli ve istikrarlı üretim, profesyonel yönetim anlayışı sayesinde yakaladığımız ciddi rekabet avantajını, kısa sürede sektörün önde gelen üreticileri arasında konumlanarak devam ettirdik. İnşaat malzemeleri ve yalıtım sektöründe oluşan “MEGABOARD” vizyonu ile Türkiye’de ve dünyada yalıtım sektörünün amiral malzemelerinden biri olan, yapıların ve endüstriyel sektör ekipmanlarının ısı, ses ve nem yalıtımı ile yangın güvenliği açısından son yıllarda yaygın olarak tercih edilen taşyünü fabrikamızı yaklaşık 150 milyon TL’lik tesis yatırımı yaparak kurduk. Kısa vadedeki projelerimiz kapsamında, özellikle taşyününde sektörün kısa ve uzun vadede hacimli kullanım ihtiyaçlarını dikkate alarak hem ürün yelpazemizi genişletmek hem de daha az maliyetli teknolojik yeni ürünler üretmek için mevcut taşyünü tesisimizin kapasitesini iki katına çıkartacağımız yaklaşık 25 milyon Euro’luk yatırımımız planlarımız arasında.

Enerji verimliliği, konfor/üretim şartları değişmeden, birim alan/ürün başına tüketilen enerjinin azaltılmasıdır. Buna bağlı olarak enerji verimliliğini desteklemek noktasında MEGABOARD markasıyla ürettiğiniz ürünlerin Türkiye ekonomisi açısından önemi nedir?

Toplamda yıllık ortalama 85 milyar Dolarlık enerji tüketen, tükettiği enerjinin de yüzde 75’ini ithal eden ülkemiz maalesef büyük oranda dışa bağımlı durumda. Daha soğuk iklim kuşağında bulunan Avrupa ülkelerine göre, yüzde 45 daha fazla enerji sarfiyatı olan ülkemizde yaklaşık 21 milyon konut ve bir milyon harici yapının enerji tükettiğini, daha da önemlisi bu binaların henüz yüzde 80’inde ısı yalıtımı olmadığını düşündüğümüzde, ısı yalıtım ürünleri üretimi yaparak, ülke ekonomisinin büyümesinde ve insanların yaşam konforu şartlarının iyileştirilmesinde ne derecede önemli bir sorumluluğumuzun olduğu bilincindeyiz. 2017 yılı sonu itibariyle yüzde 8,9 oranında aktif büyüme sağlayan ve yıllık ekonomik hacmi 146 milyar dolara ulaşan inşaat sektöründe Taşyünü, XPS, EPS üretim teknolojileri ve ürün kalitesi noktasındaki teknik birikimimizi, ulusal ve uluslararası pazarda yalıtım malzemeleri konusundaki geniş tecrübemizle birleştirerek sektörde küresel oyuncu olmak en temel hedefimizdir. Bu çerçevede enerjiyi tasarruflu kullanmanın yanında üretim proseslerinde ürün kalitesini esas alan zorunlu fire ve uygunsuz ürün oranlarının da azaltılmasını hedefleyen bir anlayışa sahibiz. Bu anlayış hem maliyetlerin optimum seviyeye düşürülmesi için hem de ülkemiz ekonomisine dolaylı bir katkısı olduğu için oldukça önemli ve bizde bu bilinçle çalışıyoruz.

Ürünlerinizden bahseder misiniz? Hangi ürün gruplarında üretim yapıyorsunuz? Bununla birlikte MEGABOARD’un pazar hareketliliği noktasındaki durumunu değerlendirir misiniz?

Megaboard olarak mevcut haliyle 40 bin ton/yıl Taşyünü, 200 bin m3/yıl XPS, 350 bin m3/yıl EPS üretimiyle yalıtım ürünleri yelpazesi ve üretim kapasitesi anlamında Türkiye yalıtım sektörünün önemli bir oyuncusu konumundayız. İnşaat malzemeleri ve yalıtım sektöründe söz sahibi olan markamız, ülke genelinde oluşturduğu 96 güçlü bayi ağı ile her noktaya ve her müşteriye ulaşma şansı yakalamış, ihracat yaptığı 23 ülke ile hatırı sayılır ihracat rakamlarına ulaşmıştır. Bu çerçevede “MEGABOARD”, üretim ve ticaretin kurallarında takipçi olmayı, sektörde sürekli değişim ve gelişimi, risk almayı ve profesyonelliği esas alan bir anlayışla rekabeti küresel pazarın getirdiği her konudaki etik değerlere göre kurgulayan iş ahlakını kendisine ilke edinmiştir.

Ürün ve hizmet kalitesini artırmaya yönelik inovatif çalışmalar yanında sosyal sorumluluk anlayışını tüm faaliyetlerinde hayata geçiren MEGABOARD’un bu noktada yaptığı güncel çalışmalardan bahsedebilir misiniz?

Megaboard olarak kendi bünyesinde kurduğu “MEGA AKADEMİ “ ile başta Ar-Ge çalışmaları olmak üzere; yalıtım sektörü uygulayıcıları ve teknik personel eğitimi, malzeme tanıtımı, üniversitelerin mühendislik fakülteleri ile teknik iş birliği ve bu fakültelere destek, öğrencilere dönük sektörel panel, konferanslar, burs desteği, anlamlı günlerde ve milli bayramlarda önemli etkinliklerin koordinasyonu, temel eğitim kurumlarının desteklenmesi  vb. konularda oldukça duyarlı ve kapsamlı faaliyetler göstermekteyiz. 28’i mühendis, 68’i lisans ve ön lisans mezunu olmak üzere, 323 mesai arkadaşımızın olağanüstü azim ve gayreti, enerjisi, takım ruhu ve heyecanıyla, müşterilerimizin beklentilerine uygun şekilde ürettiğimiz kaliteli ürünlerle ülke ekonomisine kazandırdığımız gücün yanı sıra, kutsal bir vazife olduğuna inanarak yüzlerce insanın istihdamına sağladığımız katma değerin haklı gururunu da yaşıyoruz.


Yükleniyor...
Yükleniyor...