02-05-2019
İleri Teknolojinin Yerli Üreticisi Arçelik’ten Akıllı VRF Sistemi: Multi V 5

İleri Teknolojinin Yerli Üreticisi Arçelik’ten Akıllı VRF Sistemi: Multi V 5

Electronics iş birliği ile geliştirdiği Multi V 5 VRF klima sistemleri ile sektördeki liderliğini sürdürüyor. Enerji tasarrufu sağlayan akıllı yük kontrolü ve sessiz gece modu gibi özelliklere sahip yerli ticari klima sistemi Multi V 5, ısıtma ve soğutma için akıllı bir şekilde optimum akış yolunu da seçebiliyor. Marka vizyonunu, ürünlerini ve çalışmalarını anlatan Arçelik İklimlendirmeden Sorumlu Pazarlama Yöneticisi Can Topakoğlu, “Sürekli gelişen ve yeni teknolojiye sahip ürünlerimizin başarısı, yüksek Ar-Ge kabiliyetimizden geliyor” diyor.

B2B pazar segmentinde endüstriyel ısıtma ve soğutma alanında verdiğiniz hizmetlerden, ürün gamınızdan ve gamınızda bulunan ürünlerin, pazardaki diğer ürünlerden farklılaşan özelliklerinden bahsetmenizi istesek, neler söylersiniz?

Arçelik B2B pazar segmentinde, mühendislik ve çözüm altyapısı ile birlikte endüstriyel ısıtma ve soğutma hizmetleriyle faaliyet gösteriyor. Arçelik, endüstriyel ısıtma ve soğutma hizmetleri alanında VRF Sistem Klimaları, hafif ticari klimalar, chillerler, klima santralleri ve fancoiller gibi farklı proje türlerinde ihtiyaç duyulabilecek geniş bir ürün gamını, projelendirme, seçim ve uygulama ve bakım hizmetlerinden oluşan bir paket ile müşterilerine sunuyor.

Arçelik, dünyada gelişen teknolojik devrimleri üretimine nasıl yansıtıyor?

Günümüzde iklimlendirme sektörü her yönüyle çok hızlı bir gelişim ve değişime tanık oluyor. Sürekli olarak gelişen, yüksek enerji verimli, çevre dostu ve üstün teknolojilere sahip ürünler, bu değişimi destekleyen en büyük argümanlardan biri. Biz de dünya iklimlendirme sektörüyle ilgili geliştirilen tüm teknolojik gelişmeleri büyük bir titizlikle takip ediyoruz. Alanımızda geliştirilen tüm teknolojileri ürünlerimize yerli teknoloji ve yerli üretim kapsamında ilk uygulayıcı olma vizyonuyla hareket ediyoruz. Arçelik için teknoloji; firma içerisindeki farklı uzmanlık alanlarında çalışan insanları ortak bir paydada birleştirmek ve ortaya her yönüyle yenilikçi bir kavram  çıkarmak anlamına geliyor. Bu kavramlar tamamen yenilikçi bir ürünün yanı sıra, geliştirilmiş bir imalat yöntemi de olabiliyor.

Üretim ayağıyla beraber, dünyada gelişen teknolojiler ve yaşanan dijital devrimlerin, satış ve satış sonrası teknik hizmetler noktasında Arçelik’te bulduğu uygulama alanları nelerdir? Satış ve satış sonrası teknik hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Dijitalleşmeye sadece üretimde değil çalışma alanlarımızla paralel olarak pek çok farklı noktada temas ediyoruz. Hanelerin dijital çözüm ortağı olma hedefiyle; dönüşümü üretimden satış sonrası hizmetlere kadar bütün değer zincirimize yaygınlaştırıyoruz. Türkiye’de Omni Channel (Çok Kanallı) adını verdiğimiz projeyi hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda Dijital, Mağaza İçi Deneyim, Müşteri Hizmetleri ve E-Ticaret başlıkları altında 15 farklı proje yürütüyoruz. Deneyim odaklı yeni nesil mağazalar açarken, mevcut mağazalarımızı da yeniliyoruz.

Arçelik iklimlendirme ürünlerinin pazardaki hareketliliği geçtiğimiz yıl ülkemizde yaşanan kur dalgalanmalarından etkilendi mi? 2019 yılının ilk çeyreğini geride bıraktığımız şu günlerde, Arçelik ürünlerinin pazardaki hareketliliği, marka bilinirliği, tercih edilirlik ve satış adedi açılarından güncel olarak ne durumda? Bununla birlikte, bu konulardaki gelecek öngörülerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Kur artışları imalat maliyetlerini artırmakla birlikte Türkiye’de üretim yapıyor olmamız, bizi yüzde 100 döviz etkisinden koruyor. İklimlendirme sektöründe, sahip olduğu markalar ile (Arçelik, Beko, Altus, Grundig) 1990’lı yıllardan beri daima pazar lideri olan Arçelik’in Türkiye ev tipi klima pazarında yüzde 50’ye yakın bir pazar payı bulunuyor.

Arçelik olarak yüksek enerji verimliliğine sahip VRF sistemlerinizle İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Koza World of Sports, The Istanbul Veliefendi Seba Boulevard Office, Adana Adalet Sarayı gibi pek çok yurt içi projede yer alıyorsunuz. Bunun yanında Irak, Makedonya, Azerbaycan, Afrika ve Doğu Avrupa gibi birçok ülkede de yüksek enerjili VRF çözümlerinizle varsınız. Ürünlerinizin böyle önemli projelerde tercih edilmesinin sebepleri nelerdir?   Bu projelerden kullanılan VRF cihazlarınızın teknik detayları nelerdir? Bununla birlikte, VRF özelinden enerji verimliliğine kattığınız değerler nelerdir?

Ticari tipteki yüksek kapasiteli ve katma değeri yüksek klimaların ülkemizde üretilmesi için yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz. 2018 yılı sonunda ticari tipte değişken debili klima (VRF) üretimini Türkiye’de ilk olarak gerçekleştirerek bu alanda yapacağımız büyük ölçekli yatırımların ilkini hayata geçirdik. Üretim teknolojileri alanında plastik enjeksiyon makine parkımızı kurarak yeni teknoloji ve trendleri fabrikamızda üretebilecek kapasiteye ulaştık. Yüksek teknolojiye sahip ticari klimalarımız, geleneksel sistemlere kıyasla binalarda yüzde 30 seviyesinde enerji tasarrufu sağlıyor. Ülkemizde yıllık 12 milyar dolara yaklaşan ısıtma - soğutma giderleri göz önüne alındığında, bu tasarrufun ülke ekonomimize önemli bir kazanç sağlayacağı açıktır.

Yüksek performans değerleri, ısı geri kazanımı, Smart Load Control, Dual Sensing Control gibi yenilikçi teknolojilerle piyasaya sürdüğünüz Multi V 5 klimanızın pazardaki güncel durumu nedir? Bu klima sahip olduğu teknolojilerle kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak ve onlara daha konforlu bir hayat standardı kazandırmak noktasında nasıl bir işleve sahip? Smart Load Control, Dual Sensing Control gibi teknolojileri de anlatarak değerlendirir misiniz?

Türkiye'de üretilen 4 HP kapasiteli VRF Klima, ilk yerli üretim olmasının yanı sıra Arçelik-LG Ar-Ge Merkezi aracılığıyla VRF teknolojisi ile ilgili bilgi birikiminin arttırılmasına ve gelecek çalışmalara yönelik temel oluşturulmasına destek oluyor. 300 metreye kadar borulama mesafesi sağlayan 4 HP kapasiteli VRF Klima 8 adede kadar iç ünite klimayı aynı anda çalıştırabiliyor. Enerji tasarrufu sağlayan akıllı yük kontrolü ve sessiz gece modu gibi özelliklere sahip olan yerli ticari klima ayrıca ısıtma ve soğutma için akıllı bir şekilde optimum akış yolunu da seçebiliyor.

Arçelik’in hem Türkiye hem de ihraç pazarları için üretim yapan Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikası, aynı zamanda Arçelik klimalarının tasarlandığı bir laboratuvar özelliği taşıyor. Bu fabrikada yapılan Ar-Ge çalışmalarından, Ar-Ge çalışmalarınızın öneminden bahseder misiniz?

Sürekli gelişen ve yeni teknolojiye sahip ürünlerimizin başarısı altında yüksek Ar-Ge kabiliyetimiz ve becerimiz yatıyor. Yeni ürünlerimizin ortaya çıkmasındaki en temel faktörü Ar-Ge yatırımlarımız oluşturuyor. 2015 yılında Türkiye’de ilk A+++ enerji verimlilik sınıfına sahip klima üretimini takiben enerji verimliliğini arttırma Ar-Ge çalışmalarımız hız kazandı. Bugün itibariyle tüm ürün gamı A++ seviyesi ve üzerine taşındı. En büyük Ar-Ge yatırımlarımızın başında patent ve ortaya çıkarılan buluşların tescillenmesi yer alıyor. Son yıllarda gelişen ürünlerimizle beraber tescillenen buluşlarımız sürekli olarak artıyor. Örneğin 2017 yılında 10 ve 2018 yılında 13 patent tescillendi. Bu durum, ülkemize yerli teknoloji geliştirme bağlamında ciddi bir bilgi birikimi sağlarken, bizim için de sürekli gelişimin önemli bir göstergesi. Ürünlerimizin sürekli gelişimine paralel olarak test ve ölçüm altyapımızı sürekli olarak geliştiriyoruz. 2017 yılı sonunda gelişen yeni ürün gamımız doğrultusunda 1,9 milyon TL yatırım ile yeni bir psikometrik klima test odası yapıldı. Yapılan yeni yatırımla birlikte Ar-Ge departmanımız bünyesinde toplamda 4 adet farklı büyüklerde klima test odasına sahip olduk.

Toplumun geniş kesimlerinde gün geçtikçe daha fazla yaygınlık kazanan çevre bilinci noktasında sürdürülebilirlik ve çevreci ürünler özelinde yapmış olduğunuz güncel çalışmalar var mı?

Piyasada bulunan ürünlerimiz uzun yıllar elde edilen bilgi ve beceriyi en üst seviyede yansıtıyor. Ürünlerimizin tasarımında enerji verimliliği öncelikli amaçlarımız arasında yer alıyor. Piyasada sunulan giriş segment klimalarımız dahil olmak üzere tüm ürünlerimiz minimum A++ enerji verimliliği değerine sahip.  Ürünlerimizi enerji verimli olduğu kadar çevre dostu tasarlamak, ürünlerimizin karbon ayak izini ve küresel ısıtma potansiyelini azaltmak öncelikli amaçlarımız arasında yer alıyor. Bu kapsamda Arçelik, Türkiye’de bir ilki başarmış ve yerli teknolojiyle geliştirilen ilk R-32 soğutucu akışkana sahip klimaları tasarlayıp, piyasaya sürdü. Bununla birlikte R-32 soğutucu akışkan ile çalışan klimaların pazardaki ilk yerli üreticisi olma başarısını gösterdi. R-32 soğutucu akışkanının, mevcut durumda kullanılan R-410a soğutucu akışkana göre küresel ısınma potansiyeli ve karbon ayak izi değeri yüzde 70 oranında daha azdır. Yenilikçi “twin-rotary” kompresörlü soğutma sistem tasarımımız sayesinde ürünlerimiz çok daha sessiz ve uzun ömürlü. Bu doğrultuda R-32 soğutucu akışkana sahip ürünlerimizde 10 yıl kompresör garantisi veriyoruz.

Arçelik Kurumsal Çözümler'in eğitim faaliyetleri noktasında yapmış olduğu çalışmalar nelerdir? Bu eğitimlerin sektörde bugüne kadar kazandırdığı avantajlardan ve daha uzun vadede bu eğitimlerle hedeflediklerinizden bahseder misiniz?

 

Kurumsal Çözümler konusu Arçelik için son derece önemlidir. Bu nedenle bu kanalda sunulan hizmetin sorunsuz olması için mühendislik kanalında ve tüketici hizmetleri konusunda sürekli eğitim faaliyetlerimizi tekrarlamaktayız. Bu eğitimler sınavlar ile kontrol edilmektedir ve sınavdan geçer not alanlar proje ve taahhüt hizmetlerinde yetkilendirilmektedir. Arçelik Çayırova Tesisleri’nde yer alan ve KLİMA AKADEMİ adını verdiğimiz eğitim merkezimiz hemen hemen yılın tüm iş günlerinde doludur. Teorik eğitimin yanı sıra güncel ve çalışan ürünler ile yaptığımız eğitimler vasıtasıyla  Kurumsal Çözümler Bölümümüzü destekliyoruz.


Yükleniyor...
Yükleniyor...