02-05-2019
Vaillant Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu:   “EcoTEC Exclusive Green IQ, geleceğin teknolojisini bugüne getirdi.”

Vaillant Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu: “EcoTEC Exclusive Green IQ, geleceğin teknolojisini bugüne getirdi.”

Yenilikçi ürünleriyle tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap veren Vaillant, ustalık eseri olarak piyasaya sürdüğü EcoTEC Exclusive Green IQ ile geleceğin teknolojisini bugüne getiriyor. Hem doğayı koruma anlayışı hem de dijitalleşen dünyayla aynı doğrultuda ilerleme vizyonuyla hareket eden Vaillant, sadece enerji verimliliğine sahip ürünleriyle değil, aynı zamanda satış sonrası destek noktasında da müşterilerine değerli çözümler sunuyor. Vaillant Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu iş ortaklarına sunacağı dijital çözümlerle Vaillant’ın daha hızlı ulaşılabilen bir platform haline getirileceğini söylüyor.

ErP yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinden bu yana neredeyse bir sene geçti? Bu bir yıllık süreç Vaillant için nasıl geçti? Üretim ve pazar açılarından bir değerlendirme alabilir miyiz?

ErP yönetmeliği ile ülkemizde konvansiyonel kombi üretimi ve ithalatı sonlandı. Yönetmelik gereği, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren sadece yoğuşmalı, ErP’ye uygun yüksek verimli cihazlar satılabiliyor. Üreticilerin, yönetmelik devreye girmeden önce piyasaya sürmüş olduğu konvansiyonel cihazlar halen dolaşımda bulunuyor. Bu cihazların önümüzdeki aylarda piyasadan tamamen kalkacağını, böylece, yönetmeliğin tam olarak hayata geçeceğini ve piyasanın baştan şekilleneceğini düşünüyoruz. Vaillant olarak bu köklü değişimi 2015 yılından bu yana Avrupa’da deneyimliyoruz. Bu nedenle, ürün gamımızda deneyimlerimize yönelik yaptığımız yatırımlar sayesinde, Türkiye’deki geçiş sürecine en hazır marka olmayı başardığımızı söyleyebiliriz. ErP’ye hazırlık döneminde iş ortaklarımızı enerji bayiliği konseptimiz kapsamında enerji danışmanlığına hazırladık. Türkiye’nin değişik bölgelerinde eğitimler vererek, yüzlerce sektör oyuncusunu konuyla ilgili bilgilendirdik. Ürün gamımızı ise, bu süreci en etkin şekilde yönetebilir hale getirerek, konvansiyonel ürünlerden yenilenebilir enerji ürünlerine ve yoğuşmalı kombi gibi yüksek verimli ürünlere taşıdık. Vaillant olarak hem doğayı koruma anlayışımız hem de dijitalleşen dünyayla aynı doğrultuda ilerleme vizyonumuzla, enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaran ürünlere yatırım yaptık. ecoTEC Plus, ecoTEC Pro ve ecoFIT Start’dan oluşan yoğuşmalı kombi ailemizi ecoTEC Pure ürünü ile genişleterek tüketicilerimizin yoğuşmalı kombi alternatiflerini artırdık. Vaillant Group içerisinde seçili ürünlerimizde uygulanan Green IQ felsefesi ile tasarlanmış ürünlerimizle yoğuşmalı ürün ailemizi daha da genişlettik. Green IQ konsepti kapsamında tasarlanan, ecoTEC Exclusive multi yoğuşmalı kombimizi piyasaya sunduk.

ErP’ye uygun olarak pazara sunduğunuz ürünler müşteri nezdinde nasıl karşılandı?

145 yıllık tecrübemiz ve Vaillant olarak üretim yaptığımız diğer ülkelerde edindiğimiz ErP deneyimimiz, bizi Türkiye’de avantajlı kılıyor. EcoFIT Start yarı yoğuşmalı cihazımızdan, kombinin mucidinin ustalık eseri olarak nitelendirdiğimiz Green IQ etiketine sahip ecoTEC Exclusive’e kadar, her bütçeye ve ihtiyaca uygun beş cihazdan oluşan geniş yoğuşmalı ürün ailemiz ile sektördeki diğer oyunculardan farklılaşıyoruz. Yarı yoğuşmalı cihazımızda segmentte pazar liderliğine oynuyoruz. EcoTEC serimiz verimlilik, uzun ömür ve su konforu gibi özellikleri ile yine çıtayı yükseltiyor. Cep telefonu ile kontrol edilebilen, A+ enerji verimliliğine sahip, yüksek kapasitede üstün su konforu sağlayan multi yoğuşmalı ecoTEC Exclusive Green IQ ise geleceğin teknolojisini bugüne getirerek fark yaratıyor. 2019 Vaillant için oldukça hareketli başladı, konvansiyonel cihazların piyasadan kalkması ile ivmemizin daha da artacağını düşünüyoruz.

Avrupa’da ErP yönetmeliğinin kombi ile ilgili bölümünden sonra yayınlanan GAR (Gas Appliance Regulation) yönetmeliği var. Biraz GAR yönetmeliğinden bahsedebilir misiniz?

Gaz Yakan Cihazlar Yönetmeliği EU 2016/426/AB (GAR), 31 Mart 2016 tarihinde AB Komisyonu tarafından kabul edilmiş ve 21 Nisan 2018’den itibaren tüm AB üye ülkelerinde zorunlu olarak uygulanmaya başlanmıştır. GAR yönetmeliği ile AB üye ülkelerindeki piyasalarda, gaz yakan cihazlar ve donanımlarının temel gerekliliklerini düzenlemek, can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmayacak şekilde piyasaya sunulabilmelerini sağlamak amaçlanıyor. Yönetmelik, mevcut cihazlara ek olarak bu cihazlara ait donanımların da artık CE belgeli olmasını ve üreticilerin ürettiği cihaz ve donanımları için risk değerlendirmesi yapmasını zorunlu kılıyor. Tip incelme sertifikası geçerlilik süresinin 10 yıl ile sınırlandırıldığı yönetmelik ile bacalı-hermetik tüm cihazlar için CO (karbon monoksit) limitlerine sadık kalınması zorunlu hale gelmiş ve maksimum çalışma sıcaklık limiti değişmiş oldu. Daha verimli ve çevreci cihaz kullanımını teşvik eden GAR Yönetmeliği gereğince gaz yakan cihazlar için alev denetleme tertibatı da zorunlu hale geldi.

2018, döviz kuru dalgalanmalarından ötürü sektör açısından zorlu bir yıl oldu. Peki, Vaillant bu dalgalanmalardan etkilendi mi? Etkilendiyse nasıl etkilendi? Etkilenmediyse bu başarının ardında yatan durum nedir? 2018’in son çeyreği ve 2019 un ilk çeyreğini ele alırsak, Vaillant Group’un pazar aksiyonundaki gelişmeler nelerdir?

Döviz kurlarındaki artış Ağustos 2018’de en yüksek seviyelere ulaştı. Devamında gelen yumuşama trendiyle bugünkü seviyelere geriledi. Dövizde yaşanan bu süreç son kullanıcıların yeni ürünlere ve satın almalara karşı bir çekimserlik yaşamasına sebep oldu. Ekonomide ve kullanıcıların satın alma alışkanlıklarında yaşanan olumsuzluklara karşın kombi pazarında bir milyon adedin üzerinde satış gerçekleşti. Fakat inşaat sektöründe, firmaların yatırımlarını ertelemesi ve yeni projelerin hayata geçirilememesi, panel radyatör, şofben vb. iş birimlerindeki büyüme sınırlı oranda gerçekleşti. Aynı şekilde soğutma alanında da bu yıl durgunluk olduğu sektörümüz tarafından konuşulan konulardan bir tanesi. Ancak tüm bu verilere rağmen 2018’de Vaillant olarak başarılı bir yılı geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. 2018 bizim için rekorları yinelediğimiz bir yıl oldu. 2019’da pazarın bir miktar daralacağını öngörmek mümkün olsa da ErP yönetmeliği ile oyunun Vaillant’ın kuvvetli olduğu alana geliyor olmasını avantaj olarak görüyor ve 2019 yılından itibaren payımızı arttıracağımızı düşünüyoruz. İlk aylarda gelen devreye alım verileri de bu varsayımlarımızı doğruluyor.

Hannover Messe 2019’da nesnelerin interneti alanında en son gelişmeleri Microsoft ile birlikte sundunuz. Öncelikle bir değerlendirme alalım? Fuar nasıl geçti?

Vaillant, ısıtma sistemlerinin dijitalleşmesi konusunda Microsoft ile bir iş birliğine imza attı ve Hannover Messe 2019 Fuarı’nda uygulamalı ısıtma teknolojisi deneyimini sundu. Microsoft standında Nesnelerin İnterneti (IoT) alanındaki yenilikleri tanıtan Vaillant, yeni dijital ürünler ve hizmetleriyle ilgili katılımcılara bilgiler aktardı. Bu alanda öne çıkan ürünlerden biri kendiliğinden öğrenme yeteneğine sahip, arızaları oluşmadan online olarak haber veren profesyonel bir uygulama olan servisASSIST. Vaillant bu uygulamayla kullanıcılara enerji ve maliyet tasarrufu ile verimli ürün kullanım alışkanlığı sunuyor. Beş gün boyunca süren etkinlikte sunulan dijital ürün ve hizmetler ziyaretçiler tarafından beğeniyle karşılandı.

Bu fuarda sunduğunuz dijital ısıtma sistemleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Bu sistemler nelerdir ve kullanıcıların hayatlarına nasıl katkı sağlıyor?

Fuarda öne çıkan ürünlerimizden biri daha önce de bahsettiğimiz servisASSIST uygulaması oldu. Dijital verileri işleyerek kendi kendine öğrenebilen bu uygulama online erken uyarı sistemine sahip. Örneğin su basıncı belirli bir süre boyunca düşerse veya bazı sistem verileri normal değerlerinden farklı hareket ederse uygulama derhal devreye girerek oluşabilecek olumsuzluklara karşı kullanıcıları uyarıyor. Isıtma sisteminin sürekli kontrol altında tutulmasını sağlayan servisASSIST, arızalar oluşmadan önlem alma ve bu sayede bakım-onarım ihtiyacını azaltarak ısıtma sisteminin verimini arttırma olanağı sunuyor.

Vaillant, sikayetvar.com tarafından düzenlenen Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Başarı Ödülleri’nde Isı Sistemleri kategorisinde birinci oldu. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Vaillant Türkiye olarak, Türkiye’nin ilk ve tek müşteri memnuniyetini ölçen platformu Sikayetvar.com tarafından düzenlenen 4’üncü A.C.E Awards 2019 (Achievement in Customer Excellence) ‘Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Başarı Ödülleri’nde Isı Sistemleri kategorisinin birincisi olduk. Markaların; şikayet çözüm oranı, memnuniyet oranı, teşekkür oranı ve müşterilerin markada kalma isteklerine göre değerlendirildiği bu değerli programda Diamond Ödülü’ne layık görüldük. Sikayetvar.com platformunu, tüketicilerin markalar ile ilgili yaşamış oldukları deneyimleri paylaşabildikleri ve seslerini duyurabildikleri, özgün ve önemli bir dijital platform olarak çok önemsiyoruz. Şikayet yönetim sürecinde 10 saat içerisinde çözüm ve memnuniyet hedefiyle çalışan bir marka olarak, 2018 yılında Sikayetvar.com sitesi üzerinden iletilen şikayetlerin, yüzde 82‘sini müşteri memnuniyeti sağlayarak çözmeyi başardığımızı gururla belirtmek isterim.

Bir sosyal medya projesi olarak başlattığınız Kombi Avcıları Kampanyası’nın sikayetvar.com ödülünde payı var mı? Okuyucularımız için Kombi Avcıları kampanyanızdan bahseder misiniz?

Sosyal medya kampanyamız Kombi Avcıları ile müşterilerimize satış sonrasında da destek veriyor, onların yaşadıkları sorunları çözmeyi ve kafalarındaki soru işaretlerine cevap bulmayı hedefliyoruz. Müşterilerimize ‘Nelere önem verdiğini biliyoruz. Aradığın her şey Vaillant’ta var” diyoruz. Bu kapsamda müşterilerimizin beklentilerini öğrenip onlara en kusursuz hizmeti verebilmek adına GfK ile yaptığımız “Kombi Kullanıcısı Müşteri Memnuniyeti ve Satın Alma Yolculuğu” anket sonuçlarını baz alarak, ısıtma soğutma kullanıcılarını ürün ve markadan beklentilerine göre dört kategoriye (persona) ayırdık. Kombi Avcıları ile her bir personanın beklentilerine ve önem verdikleri noktalara değindik. Bu projemiz ile müşterilerimizle ürün, fiyat, özellik konusunda iletişim kurmak yerine onların yaşadığı sorunlara ya da kafalarındaki soru işaretlerine çözüm bulmak amacıyla iletişim kurduk. İnternet üzerinde en çok arama yapılan ısıtma ile ilgili sorulara güvenilir bir kaynaktan doyurucu yanıtlar vermeyi hedefledik. Bu yöntem ile satın alma yolculuğunun çok erken noktalarında müşterileri Vaillant bilgi ve tecrübesi ile buluşturma imkanını yakaladık.

Vaillant Club- Sadakat Programı kapsamında Medline ile bir anlaşma yaptı. Satış sonrası hizmetlerde, Medline sağlık hizmet sunuyor.  Bu iş Birliği'nden biraz bahsedebilir misiniz? Bu iş birliğinin önemi ve getirdiği faydalar nelerdir?

 Sadakat programımız Vaillant Club kapsamında Medline Acil Sağlık ile iş birliği yaptık ve belirlediğimiz konutlara, bir yıl boyunca yararlanabilecekleri, acil durumlarda 7/24 geçerli ücretsiz ve sınırsız acil sağlık hizmeti üyeliği sağladık. İş birliği kapsamında Vaillant Club üyeleri ile onların birlikte ikamet ettiği tüm bireyler de Medline’ın telefon ile tıbbi danışmanlık, doktorlu kara ambulansı ve medikal bilgi köprüsü gibi hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Acil durum hizmetlerinin yanı sıra Vaillant Club üyeleri beklenmedik durum ve zamanlarda ortaya çıkan sağlık sorunları için Medline doktorlarına günün her saati istedikleri soruları yönelterek telefon ile tıbbi danışmanlık hizmeti de alabiliyor. Vaillant kullanıcıları, Vaillant’ın web sitesinden Vaillant Club sekmesine giriş yaptıktan sonra hediye kataloğuna üyelik bilgilerini girip sağlık hizmeti talebinde bulunarak bu ayrıcalıklardan yararlanabiliyor. Bu yıl ek olarak Satış Sonrası Hizmetler ekibimize 7/24 acil sağlık hizmeti olanaklarından yararlanma olanağı sunduk.

Son olarak eklemek, okurlarımıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Vaillant olarak 2019 yılında da markaya yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Ana iş kolumuz olan kombideki yeni ürünlerin yanı sıra, ısı pompalarımız da sahada yerini alacak. İş ortaklarımıza sunacağımız dijital çözümlerle Vaillant’ı kolay erişilebilir ve daha hızlı ulaşılabilen, iletişim kurulabilen bir platform haline getiriyoruz.


Yükleniyor...
Yükleniyor...