02-05-2019
Samsung'dan Çarpmadan Serinleten Teknoloji: Wind Free

Samsung'dan Çarpmadan Serinleten Teknoloji: Wind Free

Samsung Electronics Türkiye, 2018 yılında VRF sistemlerinde de kullanmaya başladığı Wind Free teknolojisi ile kullanıcılarına çarpılmadan serinlemenin konforunu yaşatıyor. Üzerinde bulunan 21 bin adet mikro delikten havayı ortama eşit dağıtan Wind Free klimalar, rüzgâr oluşturmadan serinlik sağlarken, klima çarpmasına bağlı yaşanan sağlık sorunlarını da sıfıra indiriyor. Samsung Electronics Türkiye Sistem Klimaları Kıdemli Müdürü Okan Tutcu, başta Wind Free olmak üzere, sektöre sunduğu en ileri teknolojileri sizler için anlattı.

Samsung Electronics Türkiye, geçtiğimiz yıl Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ile kurumsal sponsorluk anlaşması imzaladı. Anlaşma ile kurulan iş birliğinin Türkiye açısından önemi nedir?

Samsung Electronics olarak dünyaya kattığımız yenilikler ve değerler kadar, içinde bulunduğumuz topluma katkı sağlamanın ne kadar önemli olduğunun da farkındayız. Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümünü hızlandırmak için çalışan Türkiye Bilişim Vakfı ile iş birliği içinde bulunmaktan ve gelecek projelerine katkıda bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.

Samsung Electronics tarafından Türkiye pazarına sunulan sistem klimaları, 8 kutuplu motor sistemi, Dual Scroll Inverter gibi teknolojilere sahip. Samsung Electronics bu ve bunun gibi diğer hangi teknolojilerle sektörde nasıl farklar yaratıyor?
Bulunduğu ortamı rüzgâr oluşturmadan soğutarak konforu en üst seviyeye taşıyan Wind Free klimalarımızla bireysel kullanıcılarımızın hayatlarını kolaylaştıracak bir yenilik sunduk. 2018’de Wind Free teknolojisini VRF sistemlerimizde de kullanmaya başladık. Böylece VRF sistemlerde hava hızını 0.15 m/sn’nin altına düşürüp ASHREA standartlarına göre ortamda hava hareketi yaratmadan konfor sağlayan tek firma olduk. Bunun dışında sadece iki ya da dört yöne hava üfleyebilen, bulunduğu ortamın tamamına hava üfleyerek rakipleri arasında fark yaratan 360 Kaset klimamızla pazara farklılık getirdik. Bu cihazla mimarlara yenilikçi ve modern bir çözüm sunduk. Sonrasında dünyanın en büyük kapasiteli tek modül dış ünitesi olan 30HP’yi pazara sunduk. Rakiplerine göre neredeyse yarı yarıya alan tasarrufu sağlayan 30 HP özellikle büyük inşaat projelerinde çok tutuldu. Samsung’un tüm ürünleri en yüksek verimlilik değerleri hedeflenerek tasarlanıyor. Samsung ürünlerinin enerji tüketim değerleri incelendiğinde rakiplerinden ciddi bir şekilde ayrıştığı görülüyor.

Klima kullanılan ortamlarda yaşanan en büyük problemlerden bir tanesi soğuk havanın yoğun bir şekilde ortama yayılması sonucunda meydana gelen rahatsızlıklar… Samsung’un bu soruna sunduğu en yeni çözüm ise Wind-Free teknolojisi.  Wind- Free teknolojisini biraz anlatır mısınız?

Wind Free klimalarımız sadece Samsung’a ait yenilikçi bir teknoloji kullanıyor. Wind Free klimalar, üzerinde bulunan 21 bin adet mikro delikten havayı ortama dağıtarak rüzgâr oluşturmadan konforlu bir serinlik sağlıyor. Böylece klima çarpmasına bağlı sağlık sorunları yaşama riski sıfıra iniyor. Enerji verimliliği de bizim için kritik öneme sahip bir diğer konu. Wind-Free klimalarımızda kullandığımız 8 Kutuplu Dijital Inverter Kompresör sayesinde daha az enerji tüketimi ile birlikte daha sessiz bir çalışma sunuyoruz. Klima rüzgârsız moda geçtiğinde Hızlı Soğutma moduna kıyasla yüzde 72’ye kadar enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca klimayı evde yalnızken kullanacak olanlar Solo Kullanıcı modu ile daha az enerji harcayarak kendilerine serin ve rahat bir ortam yaratabiliyorlar. Kısaca, Wind Free klimalarımız aslında geleceğin teknolojisine sahip diyebiliriz.

 

Samsung tarafından hizmete sunulan DVM S 30 HP klimalar özellikle inşaat projelerinde ilgi odağı oluyor.  Bu klimanın inşaat projeleri için sunduğu avantajlardan bahsedebilir misiniz?

 

Geçtiğimiz yıllarda VRF pazarına sunduğumuz tek modülde 30HP hava ve su soğutmalı ürün gamındaki Heat Pump ve Heat Recovery dış ünitelerimiz ile rakiplere kıyasla taban alanını yüzde 40, ağırlığı ise yüzde 28 oranında azaltarak projelere minumum alanda maksimum kapasite ile eşsiz çözümler getirmeyi başardık. Aynı zamanda ünite sayısı azaldığından montaj maliyetlerinde ve montaj hızında ciddi tasarruf elde edilmiş oldu. Bu sayede yatırmcılara, proje firmalarına ve işletmecilere birim metrekare fiyatlarının her geçen gün arttığı yapılarda özellikle değerli alanların artırılmasına ve bu alanların yaşam mahallerine eklenmesine yönelik ciddi avantajlar sağladık.

 

360 kaset tipi klimalarınız, International Forum 2016’da Tasarım Ödülü aldı. Buradan anlıyoruz ki, Samsung, sadece ihtiyacı karşılamaya yönelik değil, aynı zamanda ihtiyacı karşılamaya yönelik en şık çözümleri sunuyor. İklimlendirme sektöründe tasarıma verdiğiniz önemi okuyucularımız için değerlendirir misiniz?

 

Samsung olarak sahip olduğumuz ileri teknolojiyi aynı zamanda şık tasarıma sahip klima ürünlerimize entegre ederek iç mekan dekorasyonuna sofistike çözümler getiriyoruz. Bu anlamda Ar-Ge ve tasarım birimlerinin uyum içerisinde birlikte çalışması sonucu özgün stillere sahip ürünleri pazara sunuyoruz. Örneğin, dünyanın ilk dairesel tasarımlı kliması olan 360 Kaset, özel tasarımı sayesinde bulunduğu ortam ile mükemmel bir şekilde bütünleşiyor. Kullanıcıların iç mekân dekorasyonuna uygun desenleri bulmalarına yardımcı olmak için her türlü dekorasyona uyan geniş bir tasarım koleksiyonu hazırladık. Klima görünümü mimariye göre tasarlanabiliyor. Seçenekler arasında farklı renkler, ahşap desenler ve logolu tasarımlar da yer alıyor.

 

Bu yıl gamınıza ekleyip pazara sunmayı düşündüğünüz yeni ürünler var mı? Varsa kısaca bahsedebilir misiniz? Yoksa önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz projelerden bahsedebilir misiniz?

Elbette bu yıl da yeni ürünlerimizi pazara sunacağız. VRF sistemlerde kullanılabilen yüksek kapasiteli salon tip iç ünite modellerimiz ile geniş alan iklimlendirme çözümlerine yeni bir alternatif sunuyor olacağız. Ayrıca günümüzde IoT (nesnelerin interneti)  teknolojilerinin gelişimine öncülük eden Samsung, Sistem Klima ürünlerinin de entegre olduğu yeni platformlar ile hayatımızda olacak.

 

Samsung Electronics Türkiye, özellikle yaz aylarında hareketlenen klima pazarında tüketicilerin klima kullanım alışkanlarını ve klima satın alırken nelere dikkat ettiğini belirlemek amacıyla araştırma şirketi Twentify ile bir çalışma gerçekleştirdi. Bu araştırmanın sonuçlarını sektör açısından en dikkat çekici yönleriyle değerlendirir misiniz?

 

 

Araştırmaya katılanların yüzde 45'i ideal bir klimanın "A++" enerji sınıflı olması gerektiğini bildirdi. Aynı zamanda klimanın odadaki görünümünün iyi olması, az yer kaplaması ve bulunduğu ortamı hızlı bir şekilde ısıtması/soğutması ideal bir klimadan beklenen önemli özellikler olarak öne çıktı.  Tüketicilerin satın alma kararlarında en etkili faktörler; uygun fiyat, ısıtma/soğutma süresinin kısalığı, enerji tasarrufu, sessiz çalışması, dayanıklılık, markasının klima konusunda uzman olması, havayı temizleme özelliği, filtresinin kolayca temizlenebilmesi, rahatsızlanmaları azaltacak özellikler bulundurması ve akıllı telefonlarla kontrol edilebilmesi şeklinde sıralandı.


Yükleniyor...
Yükleniyor...