02-05-2019
Ayvaz, Türkiye’nin İlk ve Tek FM ve UL Onaylı Dolum İstasyonunu Kurdu

Ayvaz, Türkiye’nin İlk ve Tek FM ve UL Onaylı Dolum İstasyonunu Kurdu

Ürünleri ve çözümleriyle 70 yıldır sektöre ilkleri kazandıran Ayvaz, sulu yangın söndürme sistemlerine ek olarak, UL ve FM sertifikasyonlarını tamamlayarak Türkiye'ye gazlı yangın söndürme hizmeti sunmaya başladı. UL ve FM sertifikalarının ardından İngiliz LPCB sertifikasyonu için de onay almayı başaran Ayvaz, Türkiye'deki ilk gazlı söndürme dolum istasyonunu kurarak önemli bir başarıya daha imza attı. Ayvaz Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Alpagut, "Almış olduğumuz sertifikalar sayesinde müze, arşiv odaları, veri merkezleri gibi kritik alanlarda yangın tehlikesine karşı kaliteli, test edilmiş ve güvenli ürünler sunuyoruz" diyor.

Kompansatörlerden esnek metal hortumlara; seviye kontrol cihazlarından kondentoplara; - vanalardan yangın grubu ürünlerine kadar uzanan geniş ürün gamınızla birlikte gemi sanayiinden güneş enerjisi sistemlerine kadar pek çok alanda üstün çözümler sunuyorsunuz. Ayvaz’ı sektördeki rakiplerinden farklı kılan özellikler nelerdir?

Ayvaz, bugün sektördeki rakiplerini bile kendi içinden çıkarmış, köklü, gelenekleri olan, büyük ve dünya çapında kurumsallaşma yolunda ilerleyen 70 yıllık bir marka. Sektördeki öncü pozisyonumuzu koruyoruz ve tabiri caizse, kendimizi aşmak için daha yüksek hedefler koyuyor, o yolda ilerliyoruz. Ayvaz yalnız Türkiye’de değil dünya çapında tanınmaya başlayan; 4 ülkede fabrikası, 10 ülkede bölge müdürlüğü ve stratejik lokasyonlarda depoları bulunan bir firma. Yani bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özelliğin güçlü markamız olduğunu söyleyebilirim. Bunun yanı sıra, çok zengin bir ürün gamına sahibiz. Rakiplerimiz bize göre daha az sayıda ürün grubunda üretim ve/veya satış yapıyorlar. Bizse birçok projeye A’dan Z’ye ürün ve çözüm sunabiliyoruz. Fabrikalarımızdaki üretim teknolojilerimiz, sahip olduğumuz makine parkuru, kalite sertifikalarımız, test laboratuvarımız, Türkiye’nin sayılı resmi onaylı merkezlerinden olan AR-GE merkezimiz ve burada sayamayacağım birçok faktör Ayvaz markasını sektörde her zaman farklı konumda tutuyor.

Rusya, Bulgaristan, Polonya ve Çin'de üretim tesisleriniz bulunuyor. Türkiye'deki üretim tesisleriniz ve ürettikleriniz, yurt dışında süregelen üretiminiz açısından nasıl bir öneme sahip?

Yurt dışındaki üretim tesislerimiz genellikle bulundukları ülke ve civar ülkelerden oluşan bölgenin taleplerine göre üretim yapıyor. Piyasaya sunduğu ürünlerin kategorileri ve tipleri tamamen bu talebe göre, spesifik olarak şekilleniyor. Hadımköy’de bulunan merkez fabrikamız ise tüm ürün gruplarına ait üretimlerin yapıldığı büyük bir imalat merkezi. Yurt dışındaki fabrikalarımız belli ülkeleri hedefliyorken, Hadımköy merkez fabrikamızda üretilen ürünler dünya çapında 100 ülkeye ihraç ediliyor. Hepsinde Ayvaz kalitesi standart; üretim kapasitesi ve çalışan sayısı açısından ise merkez fabrikamız başı çekiyor.

Başka ülkelerde de üretim tesisi açmak için devam eden yatırımlarınız veya ileride gerçekleştirmeyi planladığınız yatırım hedefleriniz var mı?

Dünya çapında belirlediğimiz hedef bölge ve ülkelerimiz için tabii ki üretim, depolama, bölge müdürlüğü ve satış organizasyonuna dair stratejik planlarımız ve yatırımlarımız var. Bunları da yıl içerisinde sizlerle paylaşıyor olacağımızı umuyorum.

Endüstriyel yalıtımın sektör için önemine de değinerek, Ayvaz Yalıtım Teknolojileri'nin piyasaya sunduğu Aspen Aerogels yalıtım ürünlerinizden bahseder misiniz?

Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin enerji ihtiyacı günden güne artıyor. Bu konuda dışa bağımlı olduğumuz göz önüne alınırsa, enerji tasarrufu kavramının bizler için ne kadar önemli olduğunu sanırım belirtmeye gerek bile yok. Sanayide enerjinin verimli olarak kullanılması; üretim ve ürün maliyetlerinin düşmesine, üretim yapan firmalarımızın yurt içi ve yurt dışındaki rekabet gücünün artmasına, hatta dış ticaret açığının azalmasına bile katkı sağlar.  Bu gerçekten hareketle, 2011 yılında Ayvaz Yalıtım Teknolojileri adlı kardeş firmamızı kurduk. Firmamızı kurulduğundan beri enerji sektöründe çok deneyimli bir isim olan Mustafa Tavukçuoğlu genel müdür olarak yönetiyor.

Bu çatı altında ilk distribütörlüğümüzü Aspen Aerogels firmasıyla imzaladık. Bu firma, uzay sanayiinde de kullanılan, dünyanın en iyi yalıtım maddelerinden biri olan aerojeli endüstriyel pazarda kullanılabilir forma getiriyor. Bu firmanın 650 °C’den -270 °C sıcaklığa kadar kullanılabilen çeşitli ısı yalıtım ürünleri var. Özellikle boru hatları gibi silindirik yapılarda, yalıtım kalınlıklarının artırılmaması söz konusudur. Yüzey alanlarının mümkün olduğunca küçük olması, ısı kayıplarının daha da azalmasını sağlar. Ürünlerimizin önemli bir özelliği de bu. Ayvaz Yalıtım Teknolojileri’nin ürünleri; bu avantajları sayesinde kısa bir sürede Petkim, Tüpraş, Erdemir, Hugo Boss gibi büyük şirketler tarafından kullanılmaya başladı.

İşletmelerde ilk bakışta görmezden gelinen fakat enerji kaçağına neden olan yerlerden biri de boru hatları üzerinde bulunan bağlantı elemanları. Buradaki enerji kayıplarını çok iyi biliyoruz. İşletmelere de anlatabilmek için termal kameralarla test yapıyoruz ve sonuçlarını onlara rapor olarak sunuyoruz. Enerji kaybının işletmeye ne kadara mal olduğunu detaylı hesaplarla gösteriyoruz ve Ayvaz olarak yalıtım ceketi kullanmalarını öneriyoruz. Amortisman süresinin kısalığı ve rahatlıkla ölçülebilir enerji tasarrufu sunması nedeniyle Ayvaz yalıtım ceketlerimiz endüstriyel sektörde büyük ilgi görüyor.

Ayvaz kalite ve güven kelimeleriyle özdeşleşmiş bir marka. Bina içi doğal gaz tesisatında kullanılan, EN 15266 standardına göre üretilen Indoor- Flex ürünleriniz dünya çapında talep görüyor. Indoor- Flex ürünlerinin gördüğü yoğun talebin sebepleri nedir? Bu ürünlerin özelliklerini bizlerle paylaşır mısınız?

EN 15266 standardı bizim son yıllarda üzerinde durduğumuz bir konu. Bu standarda göre üretilen ve Indoor-flex adını verdiğimiz ürünü, uzun süredir yurt dışına satıyorduk, bu noktada Almanya ve İtalya’dan sertifikalarımızı almıştık. Gerekli standartlar oluştuğu için, geçtiğimiz yıllarda bu ürünü ülkemizde de satmaya başladık. Türkiye’de sertifikalı birkaç firmadan biriyiz.

 

Bu flexin çıkış yerleri, deprem bölgeleri olan Japonya ve Kaliforniya. Doğal gazın sık kullanıldığı bu bölgelerde, rijit borularda deprem nedeniyle oluşan problemleri gidermek için oluşturulmuş bir çözüm. Flex hortumlar Amerika ve Japonya’da yaklaşık 30-40 yıldır kullanılıyor. Türkiye de zaten tümüyle bir deprem bölgesi. Dolayısıyla ülkemizin ihtiyacı olan bir üründü. Indoor-flex adını verdiğimiz bu ürünün, geleneksel rijit boru sistemlerine göre birçok avantajı var. Öncelikle Indoor-flex hafif. Montajı yapılacak yere bir kişi tarafından kolayca taşınabiliyor. Kangal veya makara formda olduğu için, nakliye ve depolama açısından büyük yer kazancı sağlıyor. Ayrıca uygulaması ve işçiliği son derece kolay. Montaj esnasında sadece basit kesme ve sıyırma aparatları kullanıyorsunuz. Bir usta, rijit boru kullanarak günde bir evin doğal gaz tesisatını yapabiliyorken, Indoor-flex ile 4-5 eve kadar çıkabiliyor. İşçilik maliyeti düşük olduğu için gayet ekonomik bir sistem. Esnek olduğu için ara bağlantı parçası, dirsek gerektirmez; daha az bağlantı noktası olduğundan emniyeti de yüksek bir ürün. Tüm bu avantajlara ek olarak Indoor-flex, hortumları gizleyen kanallar sayesinde mutfağınızın dekoratif güzelliğini bozmuyor.

 

Ayvaz’ın yangın grubuna yeni eklenen gazlı söndürme sistemleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ayvaz, 2008 yılında yangın sektörüne giriş yapan bir firma. İlk olarak muhtelif markaların distribütörlüğüyle başlayan çalışmalarımız, kendi bünyemizde üretilen hortum ve kompansatörlerle ve ardından diğer yangın gruplarında UL listeli ve FM onaylı ürünlerle devam ediyor. Bugün itibarıyla yangın grubunda hemen hemen A’dan Z’ye eksiksiz bir ürün gamına ve anahtar teslim çözümlere sahibiz. Alarm vanaları, OS&Y yükselen milli vanalar, NRS vanalar, akış ölçerler, basınç düşürücüler, sprinklerler, indikatörler, çek vanalar, test ve drenaj vanaları, itfaiye ekipmanları, yangın dolapları, yivli boru bağlantı elemanları gibi çok çeşitli ürünlerin satışını gerçekleştiriyoruz. Bunlara ek olarak tabii ki sprinkler bağlantı hortumları ve kardan mafsallı kompansatörler de Ayvaz’ın olmazsa olmaz yangın ürünleri arasında yer alıyor.

Sulu yangın söndürme sistemlerine ek olarak, son dönemde gazlı yangın söndürme sistemlerine de yoğunlaştık. UL listeli ve FM onaylı bir sistemin, Türkiye’de fark yaratacağını düşündük ve titizlikle bu konunun üzerinde çalıştık. UL ve FM sertifikasyonlarımızı tamamladıktan sonra, gazlı söndürme dolum istasyonumuzu hayata geçirdik. Müze, sanat galerileri, arşiv odaları, veri merkezleri gibi sulu veya köpüklü söndürme sistemi kullanılamayan “kritik” alanlarda bildiğiniz üzere, gazlı söndürme sistemleri kullanılıyor. Almış olduğumuz sertifikalar sayesinde, bu özel alanlar için kaliteli, denetlenmiş, kontrol edilmiş, çalışırlığı test edilmiş ürünler sunabiliyoruz. UL, FM tarafından her üç ayda bir belirsiz tarihlerde, dolum istasyonlarımız ve ekipmanlarımız kontrol ediliyor. Prosese uyup uymadığımız denetleniyor. Ayvaz olarak gazlı söndürme sistemlerinde yüksek bütçeli bir yatırım hayata geçirdik. Bu yatırımın yanı sıra, yurt dışında eğitim alan bir ekip de bünyemize katıldı. Dolum ekibimizin başında ustalar ya da çıraklar değil, mühendis kadromuz yer alıyor. Gaz dolum ekibimiz 4 kişiden oluşuyor ve sadece gaz dolum istasyonundan sorumlular. Gazın doldurulması, boşaltılması, yeniden kazanılması, hidrostatik testlerinin yapılması gibi süreçleri yönetiyorlar. Bu süreçte ayrıca yangın depomuzu 2750 m2’nin üzerine çıkardık. Yeni birkaç ürün üzerinde de çalışmalarımız sürüyor.

Kullanıcı odaklı, erişilebilir ve pratik çözümlerle dijital mecrayı maksimum derecede kullanmak artık çağımızın gereklerinden bir tanesi. Bu çerçevede okurlarımız için Ayvaz Online'ı anlatır mısınız?

Dünya hızla değişiyor ve bu hızı yakalayamayanlar geride kalıyor. Biz şirket olarak her zaman olduğu gibi bugün de geleceğin peşinden gidiyoruz. Kullanıcı odaklı, erişilebilir ve pratik çözümlerle dijital mecrayı maksimum derecede kullanmaya çalışıyoruz. Ayvaz Online ile sektörde yepyeni bir sayfa açtık ve dediğiniz gibi şirket olarak dijital mecrada da ilkleri gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Ayvaz’ın kurumsal web sitesindeki ürünler ile e-ticaret sitesinin entegre olarak çalışmasını sağlıyoruz. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, son kullanıcıların Ayvaz kalitesini uygun fiyat ve şartlarla sahip olmasını istiyoruz. Ayvaz Online e-ticaret sitesi, kompansatörlerden esnek metal hortumlara, kondenstoplardan yangın ürünlerine uzanan Ayvaz’ın tüm ürün gamını son tüketicilerle buluşturuyor. Site, Türkiye’nin dört bir yanından özellikle düşük miktarlarda alım yapmak isteyen kullanıcılara hızlı, kolay, güvenli ve taksitli alışveriş imkanı sunuyor. Oturdukları yerden, telefon trafiği yaşamadan, internete bağlı herhangi bir cihazdan kolayca alışveriş yapan kullanıcılar, adedi ve tutarı ne olursa olsun tüm ürünlerde Türkiye’nin her tarafına ücretsiz kargo avantajından da yararlanıyor. Müşterilerin kredi kartıyla alışveriş sürecini maksimum güvenlikte gerçekleştirmesi için 128 bit SSL güvenlik sertifikasına sahip olan e-ticaret sitesimizde, kredi kartına vade farksız dört taksit avantajının yanı sıra havale ile ödeme seçeneği de var.

Ayvaz, Avrupa Kompansatör ve Esnek Metal Hortum Üreticileri Birliği’ne (kısa adıyla AEQ) üye olan ilk Türk şirket. Türkiye için bunun önemi nedir? Bu dernek üyeliği altında yaptığınız çalışmaları bizlerle paylaşır mısınız?

 

AEQ, Avrupa’da var olan kalite standartlarının iyileştirilmesi ve yeni standartların yaratılması konusunda çalışmalar yürütüyor. 1981 ve 1997 yılları arasında Avrupa Standartları CEN ve ISO üzerinde çalışan, sonrasında ise yüksek kaliteli ürünlerin pazarlara girmesi için yasal talepler oluşturmaya başlayan bir birlik. Biz, bu birlikte bir Türk firmasının da olması gerektiğine inandık ve çalışmalara başladık. 2012 yılında gelen onay mektubuyla birlikte Ayvaz, Türkiye’ye temsil eden ilk ve tek firma olarak bu birliğe kabul edildi. Böylece, kalite standartlarına “uymaya çalışan” değil, “standartları belirleyen” firmalar arasındayız diyebiliriz. Ayvaz olarak ayrıca 2018 yılından itibaren AEQ’nun yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaya devam ediyoruz. Ülkemizi Avrupa arenasında temsil etmekten gurur duyuyoruz.


Yükleniyor...
Yükleniyor...