Artık Kanalizasyon Tıkanmalarında Teknoloji Devrede ( Kanalizasyon Robotu ) Zaman Kaybına Son...!
Kanalizasyon Robotu İSKİ’de göreve başlıyor

İstanbul’u dünyanın en güzel ve yaşanılır kenti kılmak için büyük yatırımlar gerçekleştiren İSKİ şimdi de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ince - uzun kanalizasyon borularında dolaşarak temizlik yapacak ve borularda yaşanan arızaları tespit edip onarımını gerçekleştirebilen teknoloji harikası kameralı robotları hizmete alıyor.

Kanalizasyon sistemini sokakların kazılmasına gerek kalmadan temizleyip; tamir, bakım ve onarımını sağlayacak olan İSKİ ROBOTLARI İstanbulluların yaşadığı kazı işkencesine son verecek.

İSKİ’nin ülkemizde ilk defa gerçekleştirdiği uygulama ile İstanbul’da kanalizasyon temizliği, tamir ve bakımı bundan böyle teknoloji harikası robotlar tarafından yapılacaktır.

Yaşanan kanalizasyon sorunlarından kaynaklanan hoş olmayan kazı manzaralarına son verecek olan İSKİ ROBOTLARI Türkiye’de bir devrim niteliği taşıyor. Öncelikle Beyoğlu, Şişli, Fatih, Eminönü ve Zeytinburnu gibi su baskınlarının sık yaşandığı ilçelerde başlatılacak olan uygulama ile şehir estetiğini bozan kazı görüntülerinin sona erdirilmesi ve çalışmaların hızla neticelendirilmesi hedefleniyor.

Uygulamaya geçecek olan modern sistem sayesinde sokak aralarında karşılaşılan kazı manzaraları tarihe karışırken özellikle yağmur sonraları yaşanan sel baskınları da İstanbul’da son bulacak.

ROBOTLAR NASIL ÇALIŞIYOR ?

Alman ve Fransız teknolojisinin ürünü olan ve ‘TV inspection’ adlı robot önce tıkanan kanalda incelemeler yapıyor. Robotun kaydettiği görüntüler incelendikten sonra kanalizasyon; betonu parçalayacak güçte basınçlı su ile temizleniyor. Bu işlem gerçekleştirilirken diğer taraftan bir vakum borusu, kanalları tıkayan balçık ve kum yığınlarını başka bir araca çekiyor. Vakum borusunun ardından tekrar devreye giren ‘TV inspection’ robotu, kanaldaki arızanın yerini belirliyor. Hasarlı bölgeye giden başka bir robot da ‘epoksi elyaf’ karışımlı kaplamayı basınçlı balon şişirilerek borunun çeperlerine yapıştırıyor. Böylece hiçbir çukur kazılmadan, çevreye zarar verilmeden, çirkin kazı görüntüleri oluşturulmadan kısa ve etkili bir şekilde kanalizasyon tamiratı gerçekleştirilmiş oluyor.

İSTANBUL’DA KANALİZASYON KAZILARI TARİH OLUYOR

Daha önce arızanın bulunması için sokağın tamamı kazılırken robot sisteminin devreye girmesiyle hiç kazı yapılmadan yılda 70 km uzunluğundaki kanalizasyon hattını kontrol altına alınması hedefleniyor.

İstanbulluların daha yaşanılır ve modern bir kentte yaşamasını sağlamak maksadıyla uluslararası platformlarda takdir gören projelere imza atan İSKİ, hizmetlerine devam ediyor. İstanbul’daki şehir estetiğini bozan kazı görüntülerine son verecek olan İSKİ ROBOTLARI’nın bütün İstanbullulara hayırlı olmasını dileriz.Ana Sayfa > Haberler
tasarım ve programlama: ZEPLIN

© 2003-08 KARİYER MEDYA YAYINCILIK ve TANITIM HİZMETLERİ