08.12.2021
“Ondutek Olarak Amacımız Sadece Uygulama Yapmak Değil Aynı Zamanda İş Geliştirmektir”

“Ondutek Olarak Amacımız Sadece Uygulama Yapmak Değil Aynı Zamanda İş Geliştirmektir”

Yapı sektörüne her zaman daha doğru ve kaliteli hizmet sunmak adına gelişmeleri yakından takip eden Ondutek, değişen ve artan pazar gereksinimleri doğrultusunda sektöre kazandırdığı yeniliklerle fark yaratıyor. Ondutek Teknik- Ticari İşler Sorumlusu İnşaat Mühendisi Abdullah Aysu ile malzeme ve ürün bilgisini güncel tutmak adına gerçekleştirdikleri çalışmaları, Isoline sistemiyle birleştirdikleri yeni arduvaz uygulama tekniğini, bu tekniğin uygulandığı referans projeleri ve sektöre sunduğu katkıları konuştuk.

  

Değişen ve artan pazar gereksinimleri doğrultusunda ürün yelpazenizi geliştirirken teknik bilgiyi de ön planda tutuyorsunuz. Malzeme ve ürün bilgisini güncel tutmak adına nasıl çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?

 

Satış ve pazarlama olarak Nimeçatı, uygulama anlamında da Ondutek firmamız oldukça kuvvetli. Teknik bilgiyi ön planda tutma noktasında iki firmamızdan da aldığımız verilerle bu yönümüzü geliştirebiliyoruz. Teknik bilgiye bu denli önem vermemiz, onu en büyük değerlerden biri olarak görmemizden kaynaklanmaktadır. Çünkü bizi diğer firmalardan ayıran en önemli özelliğimiz, bu donanımlara fazlasıyla sahip olup kendimizi sürekli geliştirebilmemizdir. Ayrıca Ondutek olarak amacımız, sadece uygulama yapmak ya da ürün satmak değil, aynı zamanda iş geliştirmektir. Bu noktada malzeme, ürün ve teknik bilgiyi güncel tutmak adına hem üreticilerimizle hem de profesyonel usta ekiplerimizle sürekli seminerler, toplantılar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca usta kulüplerimizde sadece üreticiler ile toplantı yapmakla kalmıyor aynı zamanda ustalardan aldığımız geri bildirimleri de değerlendirerek üreticilere veri tabanı sağlıyoruz. 

 

“Uygulayamayacağımız hiçbir ürünün satışını gerçekleştirmiyoruz”

 

Müşterilerimiz bize ulaştığında öncelikle malzemeye mi yoksa uygulamaya mı ihtiyaçları olduğunu belirliyoruz. Eğer sadece malzeme ihtiyacı varsa doğru ürünü doğru yerde kullanmak noktasında en optimum şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz. Bu süreçlerde ekonomik durumun da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Biz de bu noktada müşterilerimize çeşitli alternatifler sunuyoruz ve bu alternatifleri oluştururken kaliteden asla ödün vermiyoruz. Ayrıca Ondutek olarak uygulayamayacağımız hiçbir ürünün satışını da gerçekleştirmiyoruz. 

 

Doğal bir taş olan ve Avrupa’da yıllardır çatı kaplamasında kullanılan arduvaz, Onduline’in geliştirmiş olduğu Isoline sistemiyle birlikte sektöre inovatif bir çözüm sunuyor. Tarihi yapıların restorasyonunda ve renovasyon projelerinde kullanılabilen bu sistem, mimari tasarım ve mühendislik açısından nasıl çözümler sunuyor?

 

Arduvaz, jeologlar tarafından “kayağan taşı” olarak da adlandırılıyor. Kökenlerine baktığımızda ise, bitümlü ürünlere kıyasla çok daha köklü bir geçmişe ve geleneğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa’da kullanımı yaygın olan arduvazın en çok Fransa, İspanya, Almanya ve Britanya gibi ülkelerde tercih edildiği biliniyor. Mimari açıdan estetik, prestij açısından yapıya değer katıyor. Arduvazın uzun ömürlü, doğal, hafif ve stabil olması ise mühendislik açısından önemlilik arz ediyor. 

 

Türkiye’de ürünü uygulayan ender firmalardan birisiniz. Doğru uygulamayla birlikte ürünün ustalara sağladığı faydalar nelerdir?

 

Arduvazın hafif olması ustalara sağladığı en büyük avantajlardan biridir. Bu özelliği yatay ve düşey taşımaları hızlandırırken zamandan da tasarruf sağlıyor. Ayrıca ustaların estetik bakışını da etkilediğini düşünüyorum. Kiremit, shingle ve membranlar herkes tarafından bilinen klasik malzemeler arasında yer alırken arduvaz, Türkiye’de kullanılmaya yeni başlandığı için estetik açıdan ustalar ve nihai kullanıcılar tarafından daha çok tercih ediliyor. İşin sonuçlandırılma noktasında ise ustaların estetik ve görsel kaygıları da artıyor. Her gelişmişliğin bir kaygıdan ortaya çıktığını düşünmek gerekirse ustaların el becerilerini de geliştirdiğini düşünüyorum. 

 

Uzun ömürlü olan arduvaza uygun detay çözümleri kullanılmalı

 

Bu sistemle aslında bir detay çözümü de sunuluyor. Saçaklarda, mahyada, yan kapama, duvar dibi ve baca gibi detaylarda farklılaşan uygulama esasları nelerdir?

 

Saçakları, mahyayı, yan kapamayı, duvar dibi, baca dibi gibi tüm detay çözümlerini kendinden yapışkanlı bitüm esaslı bantlar veya metal ürünleri ile kaplayabilmek mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, uzun ömürlü olan arduvaza uygun detay çözümlerinin kullanılmasıdır. 

 

Çatılarda uygulama yapılırken detay ürünlerinin ömürlerinin de birbirlerine yakın olması gerekmektedir. Biz bu noktada sorunu çözmek için kendinden yapışkanlı bant kullandıktan sonra o saçağın kendi yapısı ve teknik detayına uygun metal ürünlere yer veriyoruz. Kullandığımız metal ürün ise genellikle uzun ömründen dolayı titanyum çinko oluyor. 

 

Arduvaz sistemi, geleneksel olanı modern teknolojiyle bir araya getirmek noktasında sahip olunan bir vizyonu da vurguluyor. Arduvaz uygulaması için geliştirilen akıllı çıta sisteminden detaylarıyla bahseder misiniz? Sistemi oluşturan diğer bileşenler ve aksesuarlarla ilgili neler söylersiniz?

 

Arduvaz geleneksel kaplama ürünü olarak kullanıldığında altında ahşap latalar bulunuyordu ve bu latalar, arduvaz taşları üzerinden delikler açıldıktan sonra matkapla vidalanarak kaplanıyordu.  Böylece çok ciddi binilere sahip oluyordu. Günümüzde ise bu gelenekçiliği akıllı çıta sistemi ile modern bir tekniğe kavuşturduk. Bir kaplama ürününde en önemli nokta stabilitedir. Akıllı çıta üzerinde ara mesafeleri milimetrik olarak saptanmış yuvalara takılan paslanmaz çelik kancalarla gereken stabilite sağlanmış oluyor. Dolayısıyla arduvaz üzerinde herhangi bir vida deliği açılmasına gerek kalmıyor ve hem akıllı çıta hem de kanca ile birlikte taşın birbiri üzerine binileri çok küçük miktarlara inmiş oluyor.

 

Geleneksel uygulama   yönteminde 1 m² alanı kaplamak için binilerinden kaynaklı 2.4 m² arduvaz   kullanılırken şu an 1 m² alanı, 1.2 m² Arduvaz kaplayabiliyoruz. Malzemeden   sağlanan tasarruf, ağırlığı da etkiliyor. Bu gelişmelerle birlikte ürün daha   kolay, hızlı, güvenli, hafif ve ekonomik duruma geliyor.

 

“Isoline birçok ihtiyacımıza karşılık gelen mükemmel bir su yalıtım ürünü” 

 

Çatılar ve cepheler bir yapının yağmur, rüzgâr, güneş, kar ve benzeri çevresel faktörlere bire bir maruz kaldığı; dolayısıyla yalıtımın büyük önem kazandığı ana unsurlar… Yalıtım değerleri ve bina ömrü açısından bakacak olursak, arduvazın sahip olduğu avantajlar nelerdir? 

 

Tüm bu çevresel faktörler karşısında arduvazın ömrünü yüzyıllarla ifade edebiliriz. Çünkü Avrupa’da 400 yıl önce yapılmış ve hâlâ ilk günkü gibi işlevine devam eden bir arduvaz çatıya rastlamak mümkün. Ürünün ömrünün uzun olması maliyeti de etkilemektedir. Çünkü diğer çatı kaplama ürünleriyle yapılan çatının ömrü 10 ile 50 yıl arasında değişirken, arduvaz ürünleriyle yüzyılları bulabiliyor.

 

Ondutek, arduvaz ürününü Isoline ile birleştirerek kar ve yağmur gibi dış etkenlere karşı çatının daha dirençli olmasını sağlıyor. Isoline ürünü yapısı itibariyle tamamen geçirimsiz bir su yalıtım ürünü olduğu için biz de yalıtımı Isoline ile sağlamaya karar verdik. Bu ürününün sağladığı tek avantaj su yalıtımı değildir. Oluklu levha şeklinde olması çatı arasındaki havalandırmayı sağlamak için de büyük faydalar sunmaktadır. Biz çatıları ele alırken su yalıtımı, ısı yalıtımı, yoğuşma kontrolü ve stabilite gibi olgular üzerinden değerlendiriyor ve çözümlerimizi ona göre üretiyoruz. Bu anlamda da isoline birçok ihtiyacımıza karşılık gelen mükemmel bir su yalıtım ürünü olma özelliğini taşıyor. 

 

Sürdürülebilir çevre konusu şu anda tüm dünyanın gündeminde. Bu süreçte bir yandan yasal zorunluluklar getirilirken bir yandan da firmalar kendi bünyelerinde özel çalışmalar gerçekleştiriyor. Hayata geçirdiği hem ticari hem de teknik çalışmalarda insan ve çevre konularına önem veren Ondutek’in sürdürülebilirlik noktasında gerçekleştirdiği çalışmalar ve dikkat ettiği noktalar nelerdir? Arduvaz sisteminin sürdürülebilir çevreye katkısı nasıl?

 

Ülkemizde yasal zorunluluklar olsa da, biz bunların hiçbir zaman yeterli olduğunu düşünmüyoruz çünkü bu noktada bir denetim de olması gerekiyor. Sürdürülebilirlik bizim için iki temel faktörü ifade ediyor. Bunlardan ilki insan, ikincisi ise malzeme ve bu iki faktör arasında doğrudan bir ilişki bulunuyor. Çünkü insanı geliştirerek aslında malzemeyi de geliştirmiş oluyoruz. Biz insanı geliştirmek için çeşitli eğitimler veriyoruz. Aynı zamanda usta kulüplerimiz ile hem kendi ustalarımızın hem de dışarıdan gelen ustaların gelişimine katkı sağlayacak seminerler ve seyahatler gerçekleştiriyoruz. İnsana yatırım yapmak işimizin bir parçası ve sürdürülebilirliğin ilk adımının buradan geçtiğini söylemek mümkün. İkinci faktör ise sürdürülebilir malzemedir. Sektörümüzde sürdürülebilir çevre konusunda kullanılan malzemelerin doğallığı, ömrü ve malzemenin yapıldığı hammadde önem taşıyor.

 

“Doğal bir taş olan arduvaz, oldukça çevreci bir ürün” 

 

Arduvaz, doğada bulunan bir taş olduğu için sadece çıkarılıp işleniyor. Bu nedenle çevreye hiçbir zararı bulunmuyor. Ondutek olarak çevresel çalışmalarımızdan biri de Ondugreen dediğimiz yeşil çatılardır. Yeşil çatı sistemleri bahçelerde, otopark üzeri bölümlerde, balkonlarda kullanılan ve sürdürülebilir çevreye ciddi katkıları bulunan sistemlerden biridir. 

 

Binalarda enerji kayıplarının büyük çoğunluğunun pencere boşlukları ile çatı ve cephelerde meydana geldiğini göz önünde bulundurduğumuzda enerji tasarrufu için doğru malzeme ile yapılmış yalıtım önem kazanıyor. Yeşil çatılar ise sadece yalıtım yapmakla kalmıyor atık su miktarının azaltılmasını da sağlıyor. 

 

Bu sistem her türlü yapıda uygulanabilir mi? Yoksa sistemin uygulanabilirliği, eğim, konstrüksiyon gibi faktörlere göre değişkenlik gösterebilir mi? Sistemin kendisinden beklenen performansı gösterebilmesi adına dikkat edilmesi gereken uygulama esasları ile ilgili neler söylersiniz?

 

Ürün her türlü yapıda uygulanabilir fakat arduvazın altına uygulanan su yalıtım levhasının teknik detaylarından dolayı eğim önem kazanır. Çünkü karın çatıya verdiği yük ne kadar az olursa işlevselliği de o kadar artmaktadır. Bir baca ya da duvar dibi izolasyonu için düşündüğümüzde biz sorunu bantlar ya da metal ürünüyle çözüyorsak onu bacanın ya da duvarın yaklaşık 25- 30 cm üzerine çıkarırız. Çelik, ahşap veya beton konstrüksiyonda da uygulanabilir fakat beton çatının üzerine yine bir ahşap konstrüksiyon gerekir. Bunun sebebi de arduvazın akıllı çıta ile uygulanabiliyor olmasıdır. Isoline ürününde ise böyle bir sorun yoktur ve Isoline beton çivisi ile betona kolaylıkla uygulanabilir. 

 

“Isoline, arduvaz kullanımı için en doğru, hafif ve işlevsel su yalıtım malzemesidir”

 

Bu noktada ele almamız gereken konulardan biri de saçak, mahya, yan kapama ve duvar dipleri gibi detay izolasyonlarıdır. Detay izolasyonları konunun kilit noktasını oluşturduğu için, ayrıntılarıyla ele alınmalıdır ve burada uygulama noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Su yalıtımından başlamak gerekirse, öncelikle doğru yalıtım ürününü tercih etmek gerekiyor. Arduvaz özelinde konuşacak olursak, biz burada Isoline su yalıtım levhasının kullanımını öneriyoruz. Çünkü bu noktada en doğru, hafif ve işlevsel malzeme Isoline su yalıtım levhasıdır. 

 

Hem yoğunluk hem de kalınlık olarak iyi bir ısı yalıtımı yapılması, enerji tasarrufu sağlanması ve içerideki konforun artırılması açısından oldukça önemlidir. Ondutek olarak bu soruna taş yünü ve XPS levhalarla çözüm buluyoruz. Bir çatıda sadece su yalıtımı ya da ısı yalıtımı tek başına yeterli değildir. Ek olarak uygulanacak yoğuşma kontrolü de en az bunlar kadar önemli bir faktördür. Genellikle müşteriler tek bir örtü grubuyla birçok soruna çözüm bulmayı hedeflemekte ve aynı örtü grubunu hem buhar kesici hem buhar dengeleyici hem de yalıtım için kullanmaktadır. Fakat yalıtım örtüsü, buhar kesici örtü ve buhar dengeleyici örtü yapıları itibariyle birbirinden farklı özellikte malzemelerdir. Bu noktada biz buhar kesici örtüyü ısı yalıtımının altına, buhar dengeleyici örtüyü ise ısı yalıtımının üzerine koyarak yoğuşma kontrolünü sağlamış oluyoruz. Su yalıtımı için kullanılan Isoline ürünü de oluklu yapısı itibariyle yoğuşma kontrolünü sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Yoğuşma kontrolünün uygulama esaslarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta 10-15 cm arasında her bir örtünün birbiri üzerine bini yapmasıdır. Bu noktada akıllı çıta üzerinde atılmış olan vidaların altyapıdaki OSB’ye, eğer ulaşılabiliyorsa konstrüksiyona kadar gitmesi gerekir. 

 

Su yalıtımı noktasında   önemli uygulama esaslarından biri de kullanılan çivi sayıları ve yerleridir.   Rodeolu çiviler, oluk tepelerinden tespit edilmeli ve her 5 olukta bir hatta   kanca yerlerinin üzerine gelen kısımlarda belki 3-4 olukta bir uygulanmalıdır.   

 

“Çatılarda kullanılan diğer ürünlerin maksimum 30-40 yılda değişmesi gerekirken arduvaz ürünü sadece altyapı değiştirilerek 400 yıl boyunca kullanılabiliyor”

 

İstanbul Haydarpaşa tarihi gar binasının Almanya’dan ithal edilen arduvaz ile kaplandığını biliyoruz. Pazara sunulan bu yeni sistemle ülke ekonomisine sağlanan bir katkıdan da söz etmek mümkün mü? Arduvaz sistemlerin dünyada ve Türkiye’de tercih edilme oranını ve gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

 

Arduvaz, maliyetleri yüksek olduğu için diğer çatı kaplama ürünlerine göre daha az tercih edilmekteydi fakat son 5 yılda mimarların görselliği daha ön planda tutması ve modernizmin etkileri, Avrupa’da çok eski yıllardan beri kullanılan arduvazın, ülkemizdeki kullanım oranını da artırdı. Arduvazın kullanım oranıyla ilgili bir rakam vermek için erken olsa da bize kattığı özelliklerin modern, estetik görüntüler ve uzun ömürlülük olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada uzun ömürlülükten bahsederken sürdürülebilirliği de kastediyoruz. Çünkü çatılarda kullanılan diğer ürünlerin maksimum 30-40 yılda değişmesi gerekirken arduvaz ürünü sadece altyapı değiştirilerek 400 yıl boyunca kullanılabiliyor. Yaklaşık 15 yıl önce Acarkent’te uygulanmış olan bir Arduvaz çatı yapının tamamen değişmesi nedeniyle renovasyona girdi. Renovasyonu gerçekleştirirken malzemeyi değiştirmeden yeni bir çatı sistemi uyguladık. 

 

Arduvaz sistemini uygulandığınız referans projelerinizi okurlarımızla paylaşır mısınız?

 

Arduvaz sistemini genellikle İstanbul’da doğa şartlarının ağır olduğu bölgelerde uyguladık. Arduvaz ürününü kullandığımız projeler arasında Kemerburgaz bölgesinde bulunan Kemer Country Orman Evleri, 8 bloktan oluşan Kendo Kemer Evleri, Acarkent’te 1 blok ve Riva’da büyük bir çiftlik evi yer almaktadır. Şu anda ise 5 blok olarak devam eden Çatalca’da özel bir konut projemiz bulunuyor. Arduvaz ürününü, yeni ve maliyeti yüksek olmasına rağmen her yıl ortalama 1000 m² alana uyguluyoruz. Şimdiye kadar ise yaklaşık 6500- 7000 m² alana uygulama yaptık.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz var mıdır?

 

Dijital ve malzeme anlamında her şeyi modernleştirip akıllılaştırdığımız dönemlerde aklın en büyük sahibi insanı ihmal etmeyelim ve insana yatırım yapalım. Çünkü en büyük sorunlarımızdan biri kalifiye insanımızın az olması hatta bitme noktasına gelmesi. Hem istihdam olarak hem de onların kişisel ve yeteneksel gelişimleri açısından bu konunun üzerine düşmeliyiz. İnsana verdiğimiz önemi hiçbir zaman göz ardı etmeyelim.
Yükleniyor...
Yükleniyor...