12.01.2022
Mega Projelerin Çözüm Ortağı Berdan Cıvata’dan Enerji Verimliliği Sağlayan Yeni Yatırımlar

Mega Projelerin Çözüm Ortağı Berdan Cıvata’dan Enerji Verimliliği Sağlayan Yeni Yatırımlar

Bağlantı elemanları sektöründe dünyanın büyük müteahhitlik şirketlerinin çözüm ortaklarından olan Berdan Cıvata, pandemi döneminde gerekli önlemleri alarak üretimine hız kesmeden devam etti.

 

Tarsus-Mersin Organize Sanayi Bölgesi’nde 56 bin m2 alan üzerinde yer alan Cıvata Somun Üretim Tesisleri, Isıl İşlem Tesisleri, Yüzey Kaplama Tesisleri ile Akredite Belgeli Test Laboratuvarına sahip, 65’i mühendis, toplam 450 kişiyi istihdam eden Berdan Cıvata, yatırımlarını ve üretimlerini sürdürüyor. 

 

Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, son yıllarda Çin’in çelik ürünlerine getirdiği kısıtlamayla birlikte %250 civarında artan navlun ücretleriyle birlikte artan müşteri taleplerine cevap verebilmek adına büyüme yatırımlarını sürdürdüklerini belirtti. Şemsi konuşmasına “Tarsus-Mersin Organizede 7,5 dönümlük arsada 5 dönüm büyüklükte bir fabrika binasının alımını gerçekleştirdik.  Firmalarına kamaralı yeni bir sertleştirme tesisi de kazandırdıklarını ve bu alandaki kapasitelerini %35 oranında artırdıklarını belirten Şemsi, dünyanın en uzunu olan Çanakkale Köprüsü’nün ayaklarını taşıyan 10 m. boyda, 700 kg. ağırlıkta ankeraj cıvatalarından sonra şimdi de 8 m. boyda fakat M125 çapında halat gergi çubuklarının dişlerini açabilmek üzere 120 ton gücündeki Türkiye’nin en güçlü ovalama tezgâhını aldıklarını aktardı. Devam eden projelerle ilgili olarak “Sıcak Galvaniz Tesisimizin kapasitesini %200 artıracak çalışmaları tamamladık. Yaz dönemlerinde artan elektrik ihtiyacımızın da %30 kadarını güneşten karşılamak için harekete geçtik.” sözleriyle devam etti.

“Çatılarımıza kurduğumuz 1500 kW gücündeki GES Projemiz ile bir yandan enerji maliyetlerimizi düşürürken, diğer yandan çevre temizliğine ve enerji ithalatını önlemeye katkı sağlıyoruz.”

Mega Projelerin Aranan Güvenilir Üreticisi: Berdan Cıvata

Türkiye’nin tek Akredite Belgeli Laboratuvarına sahip olduklarını ve 500 tonluk kapasitesiyle Avrupa’nın en güçlü çekme testi cihazının Berdan Cıvata patentli olduğunu belirten Hasan Şemsi, ayrıca sıcak galvanizli cıvata ve somunlarda hidrojen kırılganlığı riskini sıfırlayarak patentini aldıklarını, 10 metreye kadar boylarda tam dişli, yarım dişli saplamaların sıcak galvanizlerini yapabildiklerini kaydetti. Şemsi konuşmasında “Cıvata ve somunlara TANAP Boru hattında olduğu gibi 2.400 saat tuz püskürtme korozyon testine dayanıklı teflon kaplama yapabiliyoruz. Anamur- Kıbrıs İçme Suyu Boru Hattı’nda da denizin 250 m altında kullanılan flanş cıvata ve somunlarına 6.500 saat tuz püskürtme testine dayanımlı özel kaplama yapabiliyoruz. 6 köşe ve 12 köşe anahtar ağızlı, şapkalı M 74 çapa kadar 10 kalite somun dövebiliyor ve onları hidrojen kırılganlığı riski sıfır olarak sıcak galvaniz kaplayabiliyoruz. Entegre bir tesise sahip olmamız nedeniyle yaptığımız bu işlemler ve aldığımız patentler Berdan Cıvata’yı Mega Projelerde aranan güvenilir bir üretici konumuna getirmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Kanat, Saplama ve Somun gibi bağlantı elemanlarının Türkiye’de onaylanmış tek üreticisi”

Rüzgâr Enerji Santralleri’nin her biri 300 tonu aşkın gövdelerini zemine bağlayan 3-4 m boylarda 10.9 kalite Ankeraj Cıvatalarını da ürettiklerine dikkat çeken Şemsi, ayrıca 4-5 parçadan meydana gelen yaklaşık 100-125 m boydaki kuleleri birleştiren 15-20 kg ağırlıkta, M 72 çapa kadar 10.9 kalite Kule Birleştirme Cıvatalarını ve uzunlukları 74 m’yi bulan kanatları rotora bağlayan 10.9 kalite Kanat, Saplama ve Somunları gibi kritik öneme sahip 

bağlantı elemanlarının Türkiye’de onaylanmış tek üreticisi olduklarını aktaran Şemsi, “Ar- Ge merkezimiz Türkiye’de bağlantı elemanlarının öncülerindendir. Sanayi Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre ilk 250 Ar-Ge Merkezi sahibi firmalar içerisinde sektörümüzden sadece iki firma vardır. İçlerinde biz ikinci olarak görünsek de Ar-Ge harcamaları yönünden birinciyiz. Ar-Ge çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Kendini her gün bir adım ileriye taşıyan Berdan Cıvata, bugün Avrupa’nın ve Dünya’nın en uzun köprülerinin ayaklarını taşıyan 10 metre boyunda, 700 kg ağırlıktaki cıvatalarını üretirken yarın dünyanın neresinde, ne büyüklükte olursa olsun tüm Mega Projelerde %100 yerli ve milli bağlantı elemanlarıyla çözüm ortağı olmaya, bu konuda ülkemizi dünyanın her yerinde gururla temsil etmeye hazırdır.” diye belirtti.

 
Yükleniyor...
Yükleniyor...