12.01.2022
“Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri, Tüketicileri Isı Yalıtımının ‘Doğrusu’ İle Buluşturuyor”

“Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri, Tüketicileri Isı Yalıtımının ‘Doğrusu’ İle Buluşturuyor”

Yapıların ısı yalıtım ihtiyaçlarına uygun olarak alternatifli çözümler sunan Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemleri, geliştirdiği yeniliklerden biri olan Termal Kamera ile bina sakinlerinin hem tasarruf etmesini hem de konforlu ve sağlıklı bir yaşam alanına sahip olmasını sağlıyor. BETEK Yalıtım Grubu Pazarlama Müdürü Çağdaş Korkmaz ile binalarda zorunlu olan Enerji Kimlik Belgelerini, kalite belgelerini, Paris İklim Anlaşması’nın sektöre etkilerini ve kullanıcılara inovatif çözümler sunan paket sistemlerini konuştuk.

 

2020 Ocak ayında binalar için alınması zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi’yle birlikte farklı uygulama esasları da gündeme geldi. Dalmaçyalı olarak Enerji Kimlik Belgesi noktasında sektöre nasıl katkılar sağlıyorsunuz?

Enerji Kimlik Belgesi, 2011 yılında yeni binalarda ve 2020 yılı itibarıyla da tüm binalarda zorunlu hale getirildi. Bu sayede binaların tüm bilgilerinin bu belgelerde yer alması sağlandı. Enerji kimlik belgesi asgari olarak binanın enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri, ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren bir belgedir. Yüksek enerji performansına sahip enerji kimlik belgesi alınabilmesi için doğru ısı yalıtım kalınlığı ve sistemi seçilmelidir. Bununla beraber binalar artık beyaz eşya sektöründeki gibi A’dan F’ye doğru sınıflandırılmaktadır. Yeni bir bina inşa ediliyorsa en az C sınıfı enerji belgesi alınması gerekiyor. Bu noktada binada yenilenebilir enerji kullanılarak enerji sınıfını A’ya yükselmek mümkün oluyor. Belge alımı ise daha çok yeni binalarda ön plana çıkıyor. 

“İklim değişikliğinde payı olan sektörlerde iş yapış şekilleri ve süreçleri değişecek”

Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması ile karbon emisyonunu azaltmak adına çeşitli yasal düzenlemeler getirildi. Hayata geçirilen bu yasal düzenlemeler sektörü nasıl etkiler? Dalmaçyalı olarak sürdürülebilir çevre konusunda hayata geçirdiğiniz projeleriniz mevcut mu?

Özellikle de iklim değişikliğinde büyük payı olan sektörlerde, bunların başında inşaat sektörü geliyor, iş yapış şekillerinin ve süreçlerinin değiştiğini göreceğiz. Türkiye’de yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması gereğince her alanda, daha az enerji harcayan, daha az karbon salımı gerçekleştiren aktör ve yapıların öne çıkacağı bir döneme girdik. Enerji fiyatlarındaki dalgalanmalar ülkelerin gelişiminin önünü tıkıyor. İnşaat sektörü yıllardır yeşil binalar diye tanımlanan çevre dostu binaları ve buna ilişkin anlayışı yaygınlaştırmaya çalışıyor. Çünkü dünyada fosil yakıtların büyük bölümünü (yüzde 35-40’ını) binalar harcıyor. Üstelik buna, yapı malzemelerinin sanayide üretim süreçlerindeki enerji harcamaları dahil değil. 

Paris İklim Anlaşması’nın oluşturduğu zemin üzerinde, çevre dostu, sürdürülebilir, az enerji tüketen ve ihtiyaç duyduğu enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan sağlayan binaların tasarımı ve inşaatı artık gönüllü bir yaklaşım olmaktan öteye geçerek, yasal bir zorunluluk haline gelecektir. Çünkü yeşil binalar, gelecek kuşakların yaşam şansını riske atmayan, doğaya uyumlu yeşil kimlikleriyle, yeni dönem ekonomilerin sağlam temellerini oluşturacak. Türkiye’de toplam kullandığımız enerjinin maliyeti yılda 60 milyar dolara yaklaşıyor. Yaklaşık yüzde 70’ini ithal ettiğimiz bu enerjinin büyük bir kısmı konut vb. yapılarda kullanılıyor. Yapılan harcamanın 22,5 milyar doları konutlarda tüketiliyor. Ülkemizdeki 25 milyona yakın konutun yüzde 70’ten fazlasında ısı yalıtımı yok. Oysa etkin ve yaygın ısı yalıtımı ile konut ve hizmetler tarafında tüketilen enerjide yarı yarıya tasarruf edebiliriz. Binalarda ısı yalıtımları ile elde edilecek tasarruf yılda 9 milyar doları buluyor. 

Binalarda enerji verimliliğinin öneminden bahsettik. Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemleri de binalarına yalıtım yaptırmak isteyen vatandaşlara ücretsiz keşif imkânı sunuyor. Isı yalıtımı konusunda sektöre sunduğunuz yeniliklerden biri de Termal Kameralar… Termal Kameraların uygulama aşamalarından ve hem profesyonellere hem de son kullanıcıya sunduğu avantajlar nelerdir?

Termal Kamera, bina yüzeylerinde ve mekanik tesisatta ısı kaçaklarının tespiti, ısı köprülerin kontrolü, ısıl süreçlerin analizi ve bu hususlarda yapılacak bakım ve tadilat uygulamaları öncesi ve sonrasında durum tespiti için kullanılmaktadır. Termal Kamera ile binaların dış cephesindeki ısı kaçakları tespit ediliyor. Ekiplerimizin hazırladığı ve bina yöneticilerine ilettiğimiz raporlarda bina sakinlerinin önemli ölçüde tasarruf etmeleri, evlerinde konforlu ve sağlıklı bir yaşam alanına sahip olmaları için en uygun ısı yalıtım sistem çözümlerini bütçelerine en uygun teklifle sunuyoruz. 

2003 yılından bu yana 200 milyon metrekare üzerinde ısı yalıtım uygulamasını gerçekleştirmenin deneyimi ile Termal Kamera projesi kapsamında 70’ten fazla şehirde 50.000’i aşkın binada termal kamera ile çekim gerçekleştirdik.

Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri’ni binalarına uygulayanlar, ısıtma ve soğutma giderlerinde yarı yarıya tasarruf sağlayabiliyor. Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri, sunduğu ayrıcalıklarla tüketicileri yıllar boyu ilk günkü performansını koruyan, uzun ömürlü sistemlerle, yani ısı yalıtımını “doğrusu” ile buluşturuyor. Bina sakinleri ise dört mevsim evlerinin tadını çıkarıyor.

“Isı yalıtım yaptırmadan önce doğru ısı yalıtım sisteminin ve uygulamacının seçilmesi kritik önem taşıyor”

Isı yalıtım malzemelerinin çeşitleri ve özellikleri her binaya göre değişiklik gösterir. Maksimum verim için doğru malzeme ve doğru uygulama noktasında dikkat edilmesi gereken hususlardan bahseder misiniz? Bu bilincin oluşması ve doğru uygulama esasları için gerçekleştirdiğiniz çalışmalar ve hizmetleriniz nelerdir?

Sektörümüzdeki en büyük problem tüketicilerimizin ısı yalıtımı yani mantolama konusunda yeterli bilince sahip olmamasıdır. Isı yalıtım ürünleri doğru bir şekilde yapılırsa bina ömrü kadar dayanım sağlar. Ürünlerin performanslarına göre fiyat mukayeseleri yapılarak, ilgili standartlara uygun olup olmadıkları dikkatlice incelenerek doğru ısı yalıtım sistemi seçilmelidir. Dış cephe ısı yalıtım sistemi noktasında ise fiyat yerine tercih edilecek ürünlerin performansları karşılaştırılarak binalar için en uygun olan ısı yalıtım sistemi tercih edilmelidir. Isı yalıtım yaptırmaya karar vermeden önce doğru bir ısı yalıtım sistemi ve doğru uygulamacı seçilmesi kritik önem taşımaktadır. 

Türkiye’de ortalama kat yüksekliği dikkate alındığında, dış cephe yalıtımıyla ısıtma ve soğutma amaçlı harcanan enerjide yarı yarıya tasarruf sağlamak mümkün. Isı yalıtım sisteminin performansı, kullanılan malzemenin kalitesi ve bu malzemelerin birbiri ile uyumu çok önemlidir. Bu performansı Avrupa ve Türkiye standartlarında belgeleyen sistemler hem enerji tasarrufunu hem de uzun yıllar dayanıklılığı sağlar. Isı yalıtım levhalarının en önemli özelliği ısı yalıtım performansıdır. Taşyünü ısı yalıtım levhaları, diğer ısı yalıtım levhaları gibi dış etkenlere açık alanlarda uygulanan ürünler olduğu için ürünün ideal mekanik dirençleri ve uygulama performansları da büyük önem taşımaktadır.

Son kullanıcı dışında profesyoneller için de çeşitli teknik destek hizmetleri sunuyorsunuz. Teknik destek noktasında sektörden ağırlıklı olarak hangi talepleri alıyor ve bu taleplere nasıl çözümler sağlıyorsunuz? 

Özellikle büyük projelerin şartname sürecinden dış cephe ısı yalıtım sistemlerinin uygulamasına kadar birçok aşamada kendilerine teknik destek sunuyoruz. Öncelikle projenin gereksinimlerine göre doğru ısı yalıtım levhası ve kalınlığının tespiti ile sistem bileşenlerinin detayları için şartname aşamasında proje yetkilileri ile yakın ilişkilerde bulunuyoruz. Ardından tercih edilen ısı yalıtım sistemimize ait ürün numune uygulamaları ile projenin teknik detaylarında ürünlerin yerinde uygulama ve test aşamaları ile şartnameye uygunluk ve görsel değerlendirmeler aşamalarında da bu ilişkiyi sürdürüyoruz. 

 

Ürünlerimizin tercih edildiği projelerde sadece uygulama aşamalarında değil, uygulama sonrası da sağladığımız garanti süreçleri ile hem ürünlerimize olan güveni vurguluyor hem de satış öncesi ve sonrası hizmetlerimiz ile fark yaratıyoruz.

Yalıtım ürünlerinde sahip olduğunuz ETAG belgesi sektörde size nasıl bir ayrıcalık kazandırıyor? ETAG belgesine sahip olan yalıtım ürünlerinin performans ve dayanım açısından değerlendirmek gerekirse neler söylenebilir?

Isı yalıtım sistemlerimizi her zaman ilgili ürün ve sistem standartlarına uygun olarak üretmekteyiz. Isı yalıtım sistemlerinde Avrupa Teknik Onayı olarak da bilinen, sistemin yaşlandırılma sürecinden sorunsuz geçtiğini gösteren ETAG testleri ise ısı yalıtım sistemlerimizin taahhüt ettiği performansları en az 20-25 yıllık bir sürede yerine getireceğini garanti altına alındığı gösteren belgedir. ETAG belgelendirmesi sadece yapılan bir yaşlandırma testi olmayıp, her yıl ilgili akredite kurumlar tarafından yapılan fabrika kontrolleri ile üretilen ürünlerin belgelendirilen ürünler ile aynı olup olmadığını da kapsayan bir kontrol mekanizmasına da sahiptir. BETEK olarak ETAG belgelendirmesi kapsamında her yıl ilgili tüm fabrikalarımız kontrolden geçerek standartlara uygun üretim yapmış olduğunu da ayrıca kanıtlamaktadır.

Sektöre sunduğunuz ürünlerle oluşturduğunuz paket sistemler mevcut. Bu ürünlerin bir paket halinde sunulması yalıtım performansı ve uygulama açısından ne gibi yararlar sağlar?

Isı yalıtımı yapılarda önemli bir sistem bileşenidir. Yalıtım için kullanılacak çözümlerin tek bir elden yani “paket sistem olarak” temin edilmesi tüketiciyi de koruyor. Isı yalıtım sistemlerinin birçok bileşenden oluşan “kompozit yapılar” olması nedeniyle birbirinden farklı üretim hattından çıkmış ürünlerin dış cepheye zarar vererek uyumsuzluklar yaratabiliyor. Kullanıcılar, farklı üretici ve markaların aynı cephede uygulanmaya çalışılmasından doğacak teknik sıkıntıların yanı sıra uygulama sonrası müşteri destek hizmetinde de “muhatap bulamama” sorunuyla da karşı karşıya kalabilirler. 

 
Yükleniyor...
Yükleniyor...