14.01.2022
Geberit’ten Doğa Dostu, Sürdürülebilir Çözümler

Geberit’ten Doğa Dostu, Sürdürülebilir Çözümler

Sıhhi tesisat çözümlerini son teknolojiyi kullanarak tüketiciyle buluşturan Geberit’in 29 tesisinin tamamında ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi bulunuyor. Geberit bu yaklaşımıyla çevre dostu ürünlerini karbon ayak izini küçülterek üretmeye devam ediyor.

 

Temelleri 1874 yılına dayanan İsviçreli sıhhi tesisat devi Geberit, geleceğe adım atmanın yanında uzun vadede doğaya zarar vermeden faaliyet göstermek ve başarılı olmaya sürdürülebilirlik ile ulaşıyor. Sürdürülebilirliği sağlamak adına tüm karar alma süreçlerinde ekonomik, çevresel ve sosyal yönler arasındaki hassas dengeyi göz önünde bulunduruyor. Bunun için üretimdeki tüm süreçlerde çevre dostu marka prensibini uyguluyor.

“Yeşil sertifikalı ürünlerimiz ileri teknolojili ve doğaya dost tesislerde üretiliyor”

Karbon ayak izini azaltarak temiz bir gelecek inşa etmek adına suya yön veren ürünler geliştirdiklerini ifade eden Geberit Türkiye Genel Müdürü Ufuk Algıer, “2020 yılında yüzde 9 oranında çevresel etkide ve yüzde 7,2’lik CO² emisyonundaki azaltmayla doğaya olan saygımızı kanıtladık. Yine 2020’de elektrik enerjisini yüzde 46,1 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettik. Ayrıca 6 tanesi denizaşırı ülkelerde olmak üzere toplam 29 tesisimizin tamamında ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi bulunuyor. Su ve enerji tasarrufu, düşük ses iletimi özellikleriyle BREEAM ve LEED gibi yeşil bina sertifikalarının kazanılmasına destek olan ürünlerimiz, ileri teknolojili ve doğaya dost tesislerde üretiliyor.” dedi.

Geberit’in eko-verimlilik kapsamında CO² emisyonlarında 2023’e kadar her sene yüzde 5 oranında iyileşme sağlamak için çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Algıer, bu kapsamda atılan adımları şöyle açıkladı: “Ürün gamımızda yer alan her inovatif ürünün aynı zamanda çevre dostu bir çözüm olarak tüketicilerle buluşması bizim için en önemli unsur. Ayrıca sahip olduğumuz Avrupa Su Etiketi (European Water Label), Blue Angel ve Water Rating Label belgeleriyle de çevresel etkiyi minimum düzeye indirmeye önem veriyoruz. Her yıl ciromuzun yüzde 3’lük bölümünü Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyoruz.”

“Rimfree kanalsız klozetler ile fazla kimyasal kullanımının önüne geçiliyor”

Sürdürülebilir gelecek için üretim süreçlerinde geliştirmeler yapan Geberit’in sektörüne öncülük ettiğini ifade eden Algıer, “Ürünler özelinde tamamen kanalsız olarak ürettiğimiz Rimfree kanalsız klozetler, özgün tasarımı sayesinde fazla kimyasal kullanımının önüne geçmeyi amaçlıyor. Ürünün özel yapısı sayesinde rezervuardan gelen suyu klozetin iki tarafından da dengeli şekilde akıtan ve tortuları etrafa dağıtmayan Rimfree, su tasarrufu sağlanmasına destek olan bir ürün. Geliştirdiğimiz çevre dostu ürünlerden çift kademeli yıkama özellikli rezervuarlar sayesinde bugüne kadar 34.620 milyon metreküp su tasarrufuyla ekolojik dengeyi korumaya destek olduk. Bu sistem sayesinde sadece 2020 yılında tasarruf edilen su miktarı 3,350 milyon m³’ü buldu” diyerek elde edilen tasarrufa dikkat çekti.

Su tasarrufunun Geberit’in ürün geliştirme aşamasında en önem verdiği konular arasında yer aldığını belirten Algıer, bu kapsamda tüketiciye sundukları ürünlerin avantajlarını şöyle açıkladı: “Fotoselli, entegre yıkama kontrollü ve susuz çalışma özelliğiyle beğeni kazanan Geberit Preda pisuvar sistemi de yalnızca 0,5 litre su tüketimi yapıyor. Böylelikle optimum yıkama imkânı sunarken entegre jeneratör bağlantısı ile kendi enerjisini de üretebiliyor ve önemli ölçüde tasarruf sağlıyor. Fotoselli kumanda kapağı olan Geberit Sigma 10 ise manuel veya fotoselli çalışma özelliği, start-stop ya da çift kademeli yıkama olanağıyla su tasarrufunu mümkün kılıyor. Manuel veya fotoselli çalışma kabiliyeti, start-stop veya çift kademeli yıkama olanağı ile su tasarrufu sağlamanın yanı sıra banyoları güncel tasarım diliyle de buluşturan Sigma 10 kumanda kapakları, klasik banyo yaklaşımına çağdaş yorumlar getiriyor. Tüm fotoselli kumanda kapakları, yılda 300 gün günde 100 kullanım varsayıldığında bir yılda tam 135 bin litre su tasarrufu sağlayarak sürdürülebilir doğaya katkıda bulunuyor.”

 
Yükleniyor...
Yükleniyor...