20-04-2016
Batuhan Balcı : “Bizim sektörümüz üretmesi çok basit, Ar-Ge’si çok zor bir sektör”

Batuhan Balcı : “Bizim sektörümüz üretmesi çok basit, Ar-Ge’si çok zor bir sektör”

Şirket yönetimini Yüksel Balcı’dan devralan Fixkimyeni Yönetim Kurulu Başkanı Batuhan Balcı, çocukluğundan beri şirketin içinde çeşitli işlerde görev aldığını söylüyor. Ar-Ge faaliyetlerine verdikleri önemi ‘bu yüzden Kimya Bölümü okudum’ şeklinde açıklayan genç yönetici Balcı, büyük çalışmalar sonucu ürettikleri yeni ürün Fixthermo2’den şöyle bahsediyor: “Fixthermo2 şuanda piyasadaki en iyi yalıtım değeri veren ısı yalıtım sıvası diyebileceğimiz bir ürün. Geçtiğimiz aylarda bu ürünün UTO’su geldi. Yani, Fixthermo2, tüm bayındırlık ve belediyelerin yalıtım olarak kabul etmesi gereken bir ürün oldu. Şuanda tamamen bu ürünü geliştirmeye odaklıyız.”

 

Batuhan Bey, edindiğimiz bilgilere göre şirket yönetimini yeni devraldınız. Öncelikle sizi tanıyalım, Batuhan Balcı kimdir?
Liseden mezun olduktan sonra yurtdışına çıktım. 2 yıl Cambridge’de yaşadım ve üniversite eğitimime orada başladım. Döndükten sonra Kocaeli Üniversitesi’nde Kimya Bölümü okudum ve 2015 yazında mezun oldum. Okulun bitmesiyle birlikte 2015 Eylül’de şirketteki yetkiyi devraldım. Bir nevi babam Yüksel Balcı’yı iş yükü olarak hafiflettiğimi düşünüyorum. Çünkü bildiğiniz üzere, Ereğli’deki tesisimiz faaliyete devam ediyor ve babam şuan oranın başında.

Diğer yandan ben 10 yaşından beri bu şirketin içinde çeşitli işler yapıyorum. Yaşıtlarım üç ay tatil yaparken ben şantiyede olurdum. Yalnız belirtmek isterim ki şantiyede oturmazdım, hep inşaat malzemelerinin içinde olurdum. Zaten kimya okumamın en büyük nedenlerinden biri de Fixkim’in Ar-Ge’ye verdiği önemdir.

Peki, Fixkim’ianlatmanızı istesek, değim yerindeyse ‘çocukluğundan beri bu şirketin tozunu yutmuş’ biri olarak neler söylersiniz?
Fixkim 2004’de Kurtköy Organize Sanayi’de kuruldu. Fixkim’in ufak bir üretimle başladığını söyleyebilirim. 2008’de EPS strafor yatırımıyla birlikte Deri Organize Sanayi’deki yerini satın alarak büyümesini devam ettirmiştir.

Aslına bakacak olursak, biz Balcı Grup olarak 30 yıllık bir firmayız. İnşaat malzemesi satışı ve beton üretimi/satışı yapıyoruz. Fixkim ise, bizim devamımız olan bir firma.Şuan, 300 çeşit ürün üretiyoruz ve diğer yandan Türkiye’de bulunmayan inovatif ürünlere de sahibiz.

Türkiye genelinde bin adet bayii ile bilindik bir firmayız fakat bizlerin öncelikli hedefi, Fixkim’i bir dünya markası yapmak. Bu konuda çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Türkiye kapasitemizi daha çok arttırıp yurtdışında da bilindik bir firma olmak adına çalışmalarımızı yapıyoruz. Zaten Fixthermo2’ye verdiğimiz önem de bundan kaynaklı.

Fixthermo2 demişken, ürün hakkında bilgi vererek sertifikalarından bahseder misiniz?
Şuanda piyasadaki en iyi yalıtım değeri veren ısı yalıtım sıvası diyebileceğimiz bir ürün. Geçtiğimiz aylarda bu ürünün UTO’su geldi. Yani, Fixthermo2 tüm bayındırlık ve belediyelerin yalıtım olarak kabul etmesi gereken bir ürün oldu. Şuanda tamamen bu ürünü geliştirmeye odaklıyız.

Özelliklerinden bahsetmek gerekirse; Bu ürün, hiç yanmaz özelliğine sahip, perlitli bir ısı yalıtım sıvası. Doğal bir ürün olduğundan dolayı, uygulayıcıları metan solumaktan da kurtarıyor.

Örneklemek gerekirse; çelik 800 derecede eriyor, taşyünü 1200 derecede yanıyor –ki taşyünü ısı yalıtım ürünleri arasında en yanmaz üründür- FixThermo2’yi biz 1600 dereceye kadar zorluyoruz. 1600 derecede cama dönüşüyor ve yanmıyor. Yani, binanın hiç yanmamasını sağlayan bir ürün. Diğer yandan su yalıtım özelliği de var, ürün hava alabiliyor ve suyu geçirmiyor. Ürünün UTO’daki değeri 0,054 TSE’deki değeri 0,055’tir. Bu ürünün asıl en önemli özelliği; hiçbir şekilde astar uygulamadan ve ara katlar atmadan 5cm’e kadar uygulanabiliyor. Hiçbir koşulda akma yapmayan, uygulayıcısına büyük kolaylıklar getiren ve yapışma mukavemetleri çok kuvvetli bir ürün.

Mantolamada kendi kendimize alternatif olarak ürettiğimiz bir ürün aslında. Mantolamada beş işi ayrı ayrı yaparken, bu ürün sayesinde tek işlem yapıyorsunuz. Doğal olarak iskele ve işçilik parasını da düşürmüş oluyorsunuz.  EPS’nin ömrü 15 yıldır ve 15 yıldan sonrası için garanti verilmez. Fakat bu ürün sıva ürünü olduğundan hiçbir sıkıntı teşkil etmez. Yani, bina ömrü kadar garantili olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca çimento esaslı olduğundan dolayı günden güne mukavemet kazanır.

Bu ürün, normal sıva olarak uygulandığı zaman pütürlü bir yüzey çıkartır fakat bu ürünün içine fazla su koyduğumuz zaman, ürün saten bir yüzey oluşturur. Yani, içerde uygulamanız gereken saten sıvadan ve dışarıda ekstradan yapmanız gereken işlerden kurtuluyorsunuz. Bizler bu noktada diyoruz ki; ‘Siz tuğlanızı örün, ördükten sonra sadece bu ürünü kullanın’ çünkü bu ürün sizi birçok maliyetten kurtaracak.

Diğer yandan bu ürünün GOST R belgesi var. Yani Rusya’ya satabileceğimiz bir ürün. CE Belgesi sayesinde de tüm Avrupa’ya satabiliyoruz. Bunun dışında Arabistan’a satabileceğimiz belgelerimizi tamamladık. Ayrıca, Kanada’da ve Kolombiya’da testlere devam ediyoruz.

High-Fix’ten bahsederek, özellikleri ve uygulama alanları hakkında bilgi verir misiniz?
High-Fix reaktif bir su yalıtımı ürünüdür. Bu ürünü dört şekilde uygulamak mümkün; İstenirse, bu ürünü beton mikserin içine katarak temellerde su yalıtımı yapılabilir. İstenirse, şerbetleme yapılarak normal su yalıtımı ürünü gibi fırça yardımıyla uygulanabilir. İstenirse, normal harç kıvamında uygulanabilir ya da beton döküldükten sonra üzerine serpme yapılabilir.

Diyelim ki; 20 yıl hiç su görmemiş bir binanın yan tarafında çatlayan bir boru yüzünden bina su görmeye başladı. High-Fix, tam bu noktada suyu gördüğü zaman harekete geçen bir ürün. Betonun içine nüfus ediyor, orada bu ürün suya müdahale ediyor. Bu yüzden de reaktif bir su yalıtım ürünü diyoruz. Genelde yapıların temellerinde kullanılıyor.Ürünümüz TSE Belgeli bir üründür.

Ürünlerinizi konuşmuşken, usta eğitimleri noktasında bizlere neler aktarırsınız? Biraz FixAkademi’den bahseder misiniz?
Fixkim olarak, Ar-Ge’ye verdiğimiz önemin yanı sıra usta eğitimlerine de çok fazla önem veriyoruz. Bu noktada, 2015’te çok fazla usta eğitimleri düzenledik, hemen hemen her ilde eğitimler gerçekleştirdik. Tek tek ustaları toplayıp, otellerde eğitimler düzenleyerek tamamına Fix Akademi usta kartları verdik. Geçtiğimiz yılı neredeyse tamamen usta eğitimlerine adamıştık, bu yıl ihtiyaç olduğu durumlarda eğitim düzenleyeceğiz.

Bu bağlamda dikkatleri yine Fixthermo2’ye çekmek istiyorum. Çünkü Fixthermo2 ürünü hiçbir şekilde eğitime ihtiyaç duyulmadan uygulanabilecek bir üründür. Normal sıva yapar gibi uygulanır ve ustalara büyük kolaylık sağlar.

İhracatlarınızla ilgili neler aktarabilirsiniz?
Babam Yüksel Balcı, ben henüz yönetime dâhil olmadan önce ihracata çok önem verdi. Yurtdışında birçok fuara katıldı ve birçok firmayla görüşmeler yaptı. Biz şuan hala o görüşmelerin meyvelerini yiyoruz diyebilirim. Tabiî ki bizler de şuan çalışmalara devam ediyoruz, elimizde 33 ülkemiz var ve aktif olarak devam eden 15 ülke diyebiliriz. Bunların dışında daha birçok ülkeyle de görüşmelerimiz devam ediyor.

Şuan biraz daha ürünü tanıtmayla ilgili çalışmalara ağırlık veriyoruz.

Fixkim olarak, sektöre dair hedefleriniz ve beklentileriniz hakkında konuşalım.Konu dahilindesizden kısaca değerlendirme yapmanızı istesek, yorumlarınız nasıl olur?
Aslında çok çalıştığımız için 2016 ve 2017’ye dair hedeflerimiz çok yüksek. Bu noktada direk projelerle ilgili önemli görüşmeler yapıyoruz. Yani önemli projelere imza atacağımızı söyleyebilirim. 2016 hedeflerimiz 2015’e nazaran çok daha yüksek. Benim kendi düşünceme göre yerinde sayan bir firma başarısını bir süre sonra kaybedecektir. Hep ilerlemek hep inovasyonlar yapmak hep yenilikler yapmak gerekir ki o şirket büyüyebilsin.

Diğer yandan yeni ürünleri de üretmeye başladık. Biz şuanda her türlü tedariki yapabilmeyi amaçlıyoruz. Doğal olarak, bunları da tamamladıktan sonra şirket olarak daha da büyüyeceğimize inanıyorum.

Sektörde gördüğünüz sıkıntılar nelerdir? Varsa çözüm önerilerinizi dinleyelim…
Bizim sektörümüz üretmesi çok basit, Ar-Ge’si çok zor bir sektör. Üretmesi kolaylaşınca sektördeki üretici sayısı da aynı oranda artıyor. Her yeni gün yeni bir firmayla karşılaşıyoruz fakat dönüp baktığımızda asıl temeldeki firmaların sektörde yine öncü rol oynadığını görebiliriz. Türkiye’de fiyat mukayesesinin çok yapılmasından kaynaklı olarak, bahsettiğimiz bu firmalar da çok iş yapar hale geliyorlar.İçeriğe baktığımızda görüyoruz ki, bunlar küçücük odalarda hasbelkader üretilen ve herhangi bir belgelendirmesi olmayan ürünler.

Fixkim olarak biz, son çıkan ürünümüz Fixthermo2’yi üretmek adına iki yıl Ar-Ge yaptık, buradan Ar-Ge’ye ne kadar çok önem verdiğimiz ortaya çıkıyor. Diğer yandan ben bu işin başındaki kişi olarak kimya mezunuyum.

 

Sonuç olarak sektörün büyük sıkıntılarının, belgesiz ve Ar-Ge’siz üretimden kaynaklandığını söyleyebilirim.


Yükleniyor...
Yükleniyor...