01-04-2019
Cannes’ta MIPIM 2019 Fırtınası Esti

Cannes’ta MIPIM 2019 Fırtınası Esti

Gayrimenkul sektörünün tüm dünyadaki en büyük fuarlarından biri olan MIPIM, bu yıl 12-15 Mart tarihleri arasında Fransa’nın Cannes kentinde gerçekleşti. Türk heyeti fuarda T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzeyinde temsil edildi.

Türkiye temsilciliğini ALKAŞ’ın yaptığı dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarı MIPIM, bu yıl 30. kez gerçekleşti. 12 – 15 Mart tarihleri arasında Fransa’nın Cannes kentinde gerçekleştirilen etkinlikte Türkiye, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzeyinde temsil edildi. Türkiye, 206 kurum ve kuruluştan oluşan temsil heyetiyle fuarın güçlü katılımcılarından biri olarak dikkat çekti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı’nın ilk gününde Türkiye’nin fuar açılışını gerçekleştirdi. İstanbul standında, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Murat Kurum, katıldığı uluslararası gayrimenkul fuarı MIPIM 2019’a ilişkin,“Üç günlük fuar ziyaretleri çerçevesinde gerçekleştirilen anlaşmalar hem sektörümüz hem de sektörümüzün geleceği adına çok önemli.” dedi.

 

Akıllı Şehir Uygulamaları Öne Çıkacak

 

Açılışın ardından konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, takvimler değişse de şehir merkezlerinde yaşarken gayrimenkul sektörünün önemini hiçbir zaman yitirmeyeceğini, yıllar ilerledikçe, akıllı şehir uygulamalarının öne çıkacağını ifade etti. Akıllı şehir uygulamalarına ilişkin yerel yönetimlerin hizmet vermeye gayret göstereceğini aktaran Kurum, bu noktada MIPIM’in doğru örneklerin alınacağı çok önemli bir fuar olduğunu vurguladı. Fuara 100’ün üzerinde ülke, yaklaşık dört bin yatırımcı ve 500’ün üzerinde yerel yönetimin katıldığına işaret eden Kurum, Türk müteahhitliği ile her zaman övündüklerinin altını çizdi. Murat Kurum sözlerine şöyle devam etti: “Türk müteahhitliğine baktığınızda Çin’den sonra ikinci sıradayız. Yurt dışında devam eden taahhüdümüz 11 milyar dolara yakın. Bugün 11 milyar dolar ve bildiğim kadarıyla 36 ülkede yatırım yapıyoruz. 1972’den bugüne kadar yurt dışında 367 milyar dolar yatırımımız oldu. Bu şu anlama geliyor; ülkemizde 440 bin müteahhit var ve birçok teknik personelimiz kendini yurt dışında temsil edebilir, proje çizebilir hale geldi. Bu anlamda baktığımızda 250-300 sektörü ilgilendiren inşaat sektörümüzün, 2019’un ikinci yarısından sonra piyasanın düzelmesiyle daha iyi seviyelere gelmesini bekliyoruz.”

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...