01-07-2019
PERI Narlıdere Şelale Köprülü Kavşağı Projesine Ekonomik ve Güvenli Çözümler Sağladı

PERI Narlıdere Şelale Köprülü Kavşağı Projesine Ekonomik ve Güvenli Çözümler Sağladı

Şanlıurfa’da inşaatı gerçekleştirilen Narlıdere Köprülü Kavşağı projesinde PERI Kalıp ve İskele Sistemleri kullanıldı. Projenin inşaat sürecini daha kolay hale getiren PERI sistemleri aynı zamanda şantiyede güvenlik ve maliyet açısından avantaj sağladı.

Çardaklıkaya Bulvarı ile Karaköprü ilçesinin önemli damarlarından biri olan Yeşiloğlu Bulvarı’na geçiş sağlayan İbrahim Kolsuzoğlu Bulvarı’nı birbirine bağlayacak olan Narlıdere Köprülü Kavşağı Diyarbakır Yolu’nun ayırdığı Karaköprü’nün iki yakası arasında kesintisiz bir ulaşım imkanı sağlayacak.

Kavşak yapımı sayesinde Çardaklıkaya Bulvarı ile Kolsuzoğlu Bulvarı 430 metrelik art germe bir viyadükle bağlanacak. Diyarbakır Yolu güzergahı ise dal-geç şeklinde olacak. Tüm proje yan yollarıyla beraber üç katlı olarak inşa edildi. Yapımı hızla devam eden Narlıdere Köprülü Kavşak çalışmalarını tamamlamasıyla birlikte GAP Havaalanı’na kadar olan güzergahta kesintisiz geçiş olacak.

Projede PERI çözümleri tercih edildi

430 m uzunluğundaki ve 19 m genişliğindeki ard germe köprü projesi için yaklaşık 110 mtül uzunluğunda kalıp stoğu verildi. İskele sistemi olarak, orta ayak bölgelerinde PERI UP Rosett sistem yük iskelesi, diğer kısımlarda PD 8 sistem yük iskelesi kullanıldı. Her türlü geometrideki yapıya ve yüklere uyum sağlayabilen PERI UP Flex yük kuleleri, üç yönde de bağlantı noktalarının sık aralıklarla atılabilir olması sayesinde istenilen her bölgeye uyarlanabiliyor. Yatay bağlantı elemanlarının yüksek rijitliği sayesinde iskele sisteminin kurulu hali vinç yardımı ile kolayca taşınabiliyor. Yük transferinin en iyi şekilde yapılabilmesi için PERI Kalıp Sistemleri ile koordine edilen sistemin yatayda ve düşeyde 25 ve 50 cm aralıklarla bağlantı noktalarının olması, farklı geometrideki yapılar ve yükler altında en iyi uyumu sağlıyor. Bunun yanı sıra PERI UP Flex Yük İskelelerinin geniş çaplı kullanım alanlarının olması ve kendi ağırlıklarının da düşük olması kullanıcı için çok düşük maliyetli çözümler üretiyor

Her döşeme yüksekliğine uyarlanabilen sistem: PD 8 Yük Kuleleri

 

Ağır yükler ve masa sistemleri için hesaplı yük kuleleri olan PD 8 sistem, R 150 ve R 110 çerçeve yükseklikleri ile ayar mili açılma boylarının uzunlukları sayesinde, izin verilen maksimum yüksekliğin geçilmediği takdirde her döşeme yüksekliğine uyarlanabiliyor. PD 8 kaldırma kancaları kullanılarak masa sistemleri vinç yardımıyla taşınabiliyor.

 

Projede, ana mahya olarak orta ayak bölgelerinde SRU çelik kuşak, diğer kısımlarda Kafes Kiriş GT24, Talı Izgara olarak Ahşap Kiriş VT 20K, döşeme alın kalıplarında da VARIOKIT sistem kullanıldı, eğimler ayarlı payanda sistemi ile sağlandı. Döşeme kontraplağı (plywood), Finlandiya menşeili PERI Beto 18 mm kullanılmıştır. Ayrıca; Ardgerme köprüsünün belli bir bölüm izdüşümünde ayrı bir betonarme prekast kirişli bir köprü bulunuyor. Beton dökümü sırasında da bu bölümün güçlendirilmesi PD 8 sistem yük iskelesi ile yapıldı.

 

“Projede yer almaktan gururluyuz, çözüm ortağımız PERI’ye teşekkürler”

 

Şanlıurfa’da inşaatı gerçekleştirilen Narlıdere Köprülü Kavşağı projesinin yüklenici firması olan Yetimoğlu Madencilik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Yetim, konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Yetim, yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

 

“Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin bu önemli projesinde yer aldığımız için çok gururluyuz. İlimizdeki ilk ard germe köprü projesinin yükleniciliğini yürüttük. İstenilen sürede işi teslim edebilmek ve gerekli mühendislik şartlarını sağlamak için doğru çözüm ortakları ile birlikte çalıştık. Kalıp konusunda da PERI firması çözüm ortağımız oldu. PERI Gaziantep Bölge Müdürlüğü’nün projemiz boyunca verdiği mühendislik ve lojistik hizmetleri için teşekkür ederiz.”


Yükleniyor...
Yükleniyor...