01-02-2020
Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici: Nitelikli Yapılara Ar-Ge ile Değer Katıyoruz

Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici: Nitelikli Yapılara Ar-Ge ile Değer Katıyoruz

Yaşamımızın her alanında sıklıkla kullandığımız teknoloji, günümüz evlerini de akıllı hale getiriyor. Evlerimiz akıllı hale geldikçe, daha yüksek güvenlik, konfor şartlarına sahip oluyor, yaşam alanlarımızda enerji verimliliği sağlıyoruz. Ancak gelişmeler yalnızca evimizin içinde değil. Sokaklarımızda, şehirlerimizde, içinde yaşadığımız toplumda da teknolojinin getirdiği bir dönüşüm söz konusu. Bu dönüşüm, yapılarımızla toplum kültür ve şehir arasında ilk bağlantının kurulduğu cephe tasarımlarında mimarlarımızı, daha özgün arayışlara sevk ediyor. Sektörde kırk yılı aşkın bir süredir, yüksek performanslı inovatif ürünleriyle gelişen dünyanın ihtiyaçlarına kaliteli çözümler sunan Saray Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici ile, SARAYROLL akıllı Panjur ve Kepenk sistemleri ve asimetrik tasarımların strüktürel zorluklarına karşı geliştirilen cephe sistemlerini konuştuk.

 

Binanın bulunduğu bölgedeki iklim koşulları ve yeryüzü şekillerini dikkate alan, fosil kaynaklı yakıt tüketiminin azaltılmasını hedefleyen yapı tasarımları, çevre duyarlığının gelişimine bağlı olarak önem kazanıyor. Buna bağlı olarak, binaların ısıtma, soğutma, aydınlatma gereksinimlerinin rüzgar, güneş ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından pasif olarak karşılayacak yöntemler, biyoklimatik mimarinin ana hatlarını oluşturuyor. Saray Alüminyum olarak, biyoklimatik cepheler için geliştirdiğiniz ürün ve sistemler var mıdır? Varsa bu ürün ve sistemlerden bahsedebilir misiniz?

Değişen trendler ve yaşam şekilleri paralelinde kendini yenileyen mimari alüminyum sistemler, gerek geri dönüşümlü ekolojik ürünler olması, gerekse tasarımcıların aradıkları estetiğe ulaşmalarına imkan tanıyan şekillenebilir yapısı ile günümüzde projelerin vazgeçilmez öğesi konumuna geldi. Saray Alüminyum olarak 40 yılı aşkın süredir, hayata geçirdiğimiz ürünler ve destek verdiğimiz projelerle birçok yapının kimlik kazanmasında önemli rol oynadık. Üretimini gerçekleştirdiğimiz panel ve profil ürünleri ile sektörümüzde Türkiye’de ilk “Çevresel Ürün Beyanı” (EPD) belgesini alarak, hem yeşil binaların oluşturulmasına katkı sağlıyor, hem de çevreye duyarlı, karbon salımı düşük, sürdürülebilir, verimli, yenilikçi çözüm ve hizmetler sunuyoruz. Metrekare başına yılda 15 kWh ve daha düşük enerji tüketimi olan evlere ‘pasif ev’ deniliyor. Profilleri köpükle doldurulmuş, üç contalı ve geniş cam boşluğu ile üç cam kullanımına olanak sağlayan SLP Selective Plus pencere sistemini, pasif ev kullanımına uygun olarak geliştirdik.

Saray Alüminyum olarak 40 yılı aşkın bir süredir, geliştirdiğiniz yüksek performanslı inovatif ürünlerle, geleceğin mimari yapılarının inşa edilmesinde ve yaşam kalitesinin yükseltilmesinde önemli bir misyon üstlendiğinizi bir önceki röportajımızda da ifade etmiştiniz. Sektöre sunduğunuz yeniliklerden biri, Saray Selective Pencere Sistemleri. Selective Serisi içerisinde yer alan ürünler ve özelliklerinden bahseder misiniz?

Uzun Ar-Ge çalışmaları sonucunda geçtiğimiz yıl pazara sunduğumuz yeni nesil PVC pencere sistemi Selective, nitelikli yapılara değer katmak üzere tasarlandı. Diğer Saray PVC ürünlerinde olduğu gibi fark yaratan özelliklerini uzun yıllar koruyan Selective serisi, özel güvenlik aksesuarlarına uyumlu yapısı, dayanıklılığı ve kolay temizlenmesi ile dikkat çekiyor. Hava geçirimi, su sızdırmazlığı, rüzgâr direnci ve ısı yalıtım katsayısı ile alanının en üstün performans değerlerine sahip bu ürün, enerji tasarrufuna önemli katkıda bulunurken, kurşunsuz formülden üretilmiş pencereleriyle kullanıcıların sağlığını ön planda tutuyor.

 Yaşamımızın her alanında sıklıkla kullandığımız teknoloji, artık evlerimizi de akıllı hale getirdi. Sağladığı yüksek güvenlik, konfor ve enerji verimliliği nedeniyle teknolojinin önemi büyük. Peki Saray Grup üretim süreçlerinde gelişen yeni teknolojilerden nasıl faydalanıyor ve bu süreç sonunda geliştirdiği yeni ürünler, yaşam alanlarında ne gibi avantajlar sağlıyor?

İnovatif ürünlerle pazarda yer alabilmek için güçlü bir Ar-Ge birimine sahip olmalısınız. Saray Alüminyum olarak yıllık bütçemizin yaklaşık yüzde beşini Ar- Ge’ye ayırarak yeni teknolojilerin takibini yapıyor, yenilikçi ürünler geliştiriyor ve bu ürünlerin sektörle buluşması konusunda aktif rol oynuyoruz. Şirketimizin Ar-Ge çalışmalarını oluşturan konuların başında, yeni ve performansı artırılmış ürünlerle daha önce karşılanamayan ihtiyaçlara cevap vermek ve müşteri memnuniyetini artırmak bulunuyor. Yeniliklerin sadece takipçisi değil, ilk uygulayıcısı olmayı önemsiyoruz. Bu doğrultuda akıllı ev teknolojileri ile entegre edilebilir ürünler geliştiriyoruz. Toplam 3,5 milyon TL yatırımla devreye aldığımız, yıllık üretim kapasitesi 16 milyon metre olan hatta, SARAYROLL Panjur ve Kepenk sistemlerini üretiyoruz. Yüksek kalite standartlarında ve ileri düzey teknoloji kullanarak geliştirdiğimiz bu sistemler, akıllı ev konseptiyle uyum içinde otomasyon kolaylığı sağlıyor; manuel, butonlu, uzaktan kumandalı ve grup kontrol sistemli olmak üzere değişik kullanım olanakları sunuyor. İlk defa pazarla buluşturduğumuz ürünler rakipsiz olmamızı sağlıyor. Bunlar arasında nano kompozit panel, B1 yanmazlık sınıfı kompozit panel, A2 yanmazlık sınıfı embossing kompozit panel, A2 yanmazlık sınıfı mineral dolgulu kompozit panel, alüminyum cotta dış cephe kaplama malzemesi bulunuyor. Cephe, yapının içinde bulunduğu şehir, coğrafya hatta kültürle bağlantı sağlayan en önemli unsurlardan biri. Toplumsal alandaki değişim ve gelişimlere bağlı olarak, yapıya bir kimlik kazandırmak ve onu diğer mimari yapılardan farklılaştırmak için mimarlar da yeni tasarımlarla yola çıkmaya başlıyor.

Bizler de bu durumun bir sonucu olarak daha eğri, daha oval ve hatta asimetrik yapılar görmeye başlıyoruz. Eğrisel tasarımların getirdiği strüktürel zorluklara karşı, geliştirdiğiniz cephe sistem çözümlerini, referans projelerinizden örneklerle anlatır mısınız?

Saray Alüminyum olarak elliyi aşkın ülkede büyük mimari projelerin tercihini oluşturuyor, nitelikli yapıların kente kazandırılmasında aktif rol üstleniyoruz. Mimari ofislere ve yatırımcılara cephe tasarımından uygulamasına tüm aşamalarda teknik destek veren proje ve Ar-Ge birimlerimiz, çok katlı yapılar için özel cephe çözümleri sunuyor. Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde “Yüksek Katlı Konut”, “Konut Geliştirme Projesi” ve “En İyi Yüksek Katlı Konut Mimarisi” kategorilerinde ödüle değer görülen Iconova da bu projelerden biri. Tago Mimarlık’ın Gaziantep’te hayata geçirdiği bu projede, eğrisel yüzeylerden oluşan blokların bir araya getirildiği yenilikçi bir yapı kabuğu yaratıldı. Hem eğrisel tasarımın getirdiği strüktürel zorluklar hem de performans gereklilikleri doğrultusunda, projeye özel cephe sistemi çözümleri kullanıldı. Yapının ana strüktürü, yüksek performans değerleri ve hızlı montaj imkanı sunan panel cephe sistemleri ile çözümlendi. Cephede, EN standartlarına göre akreditasyon testleri gerçekleştirilen USG 80 panel sistemi, balkon bölümlerinde ise Smart Slide sürme sistemleri yapıya entegre edildi. Toplam 52 bin metrekarelik alanda hayata geçirilen, Gaziantep’in en büyük ve en yüksek yapısı olan Iconova, ölçeği ile Türkiye’nin sayılı projeleri arasında yer alıyor.

Yurt dışındaki önemli mimari projelerde de tercih edilen Saray, B1 ve A2 sınıfı yangına dayanıklı alüminyum kompozit panel, nano kompozit panel, Pvdf esaslı dayanıklı boya, alüminyum cotta dış cephe kaplama malzemesi gibi birçok yeniliği Türkiye’de ilk defa pazara sunan, sektörde lider markalardan. Alüminyum kompozit panel imalatında PVDF boyalarının önemi nedir?

Alüminyum kompozit panel imalatında kullanılabilecek en dayanıklı boya, kimyasal dayanım, nem dayanımı, renk ve parlaklık kalıcılığıyla Polivinilden Florür (Pvdf) boyadır. Pvdf boyalar; nem, asit, UV dayanımı, renk ve parlaklık stabilitesi ile diğer boyalardan kalite olarak ayrılır. Yapının dış cephesinin kısa zamanda deforme olmasını önlemek amacıyla mutlaka Pvdf boya tercih edilmelidir.Yükleniyor...
Yükleniyor...