01-02-2020
Kazakistan Rixos Aktau Resort Otel Projesi’nde DOKA İmzası

Kazakistan Rixos Aktau Resort Otel Projesi’nde DOKA İmzası

Kazakistan’ın Aktau kentinde 61 bin metrekare alan üzerinde yapılan Rixos Aktau Resort Otel’in kalıp sistemlerini Doka Türkiye tarafından sağlandı. Doka Kalıp sistemleriyle yapımı hızlı ve güvenli şekilde devam eden, kalıp miktarı toplamı 156.111 metrekare olan projede, Frami Xlife Kolon Perde Kalıp Sistemi, d2 döşeme iskele sistemi, H20 top Ahşap Kiriş Sistemleri kullanılıyor.

 

Genel yerleşimi beş fazdan oluşan ve Haziran ayında tamamlanması planlanan Rixos Aktau Resort Otel Projesi, Faz 1: Lagün Resort Mıntıkası / alanı 150.000 metrekare, Faz 2: Golf Resort 230.000 metrekare, Faz 3: Kumarhane Resort 690.000 metrekare, Faz 4: Part Resort 645. 000 metrekare, Faz 5: Eğlence ve Golf Resort 1.045.000 metrekarelik alanlardan meydana geliyor.

İlk Fazın içinde 17.750 metrekarelik hotel yerleşim alanında, 430 standart oda ile 49.065 metrekare inşa alanında 41 suitli hotel bulunuyor. Ayrıca her biri 100 metrekare olan 30 villa ile 1765 metrekare villa yerleşim alanının yer aldığı fazda, 501 misafir odası bulunuyor.

Projenin fikri, lokasyonun tam olarak nasıl kullanılabileceğinin vizyonuna göre oluşturuldu. Belirli bir yerin özel atmosferi anlamına gelen “Genius Loci” fikri, proje fazlarına uygulandı. Tasarım ve kullanım amaçları, uzun ve kavisli şekilli kıyı ile denizle birleşen arazinin içinde geliştirildi.

 Doka sunduğu çözümlerle hızlı ve güvenli çalışma ortamı sağladı

Her zaman iş güvenliğine öncelik veren Doka, sunduğu çözümlerle Rixos Aktau Resort Otel Projesi’nde de güvenli çalışma ortamı oluşturdu. Kalıpların hızlı sökülüp takılabilir olması ise projenin hızlı bir şekilde ilerlemesini sağladı.

Kolon ve perde kalıpları için, hafif ve elle taşınabilen kolon ve perde kalıp sistemi Frami Xlife tercih edilen projede, rüzgâr ve benzeri sebepler ile vincin çalışmadığı durumlarda kolay montajlı kalıplar, büyük bir avantaj oldu. Sistem ile ön montaj gerektirmeden şantiyeye indirildiği gibi kullanılabilen montajlı kalıpların söküm işlemi de çok hızlı ve kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Frami Xlife Perde ve Kolon Kalıp Sistemi, kullanılan panel kalıpların hafif olması nedeniyle vinçten bağımsız olarak elle taşınabiliyor. Bu sayede bir yandan zamandan tasarruf sağlarken, aynı zamanda, işçilik masraflarını ciddi oranda azaltıyor.

Rixos Aktau Resort Otel projesi Kazakistan’da Hazar Denizi’nin doğu kıyılarında bulunan 20 km uzaklıktaki Aktau şehrine ve 12 km uzaklıktaki limanıyla, deniz araçları ile ulaşımı fırsatını sağlarken, demiryolu istasyonlarına da yakın bir konumda bulunuyor. Konumu itibariyle proje, kalabalık olmayan, ancak herhangi bir ihtiyaç halinde etrafla ilişki kurabilecek şekilde izole edilmiş mükemmel bir yer haline geliyor.Yükleniyor...
Yükleniyor...