01-02-2020
EGGER, 2019-2020 Mali Yılının İlk Yarısını İstikrarlı Bir Sonuçla Kapatıyor: Yaklaşık 300 Milyon Tutarında Yatırımla Ciro, %3,4 Arttı

EGGER, 2019-2020 Mali Yılının İlk Yarısını İstikrarlı Bir Sonuçla Kapatıyor: Yaklaşık 300 Milyon Tutarında Yatırımla Ciro, %3,4 Arttı

Merkezi Avusturya St. Johann, Tirol’de (AT) bulunan EGGER Grubu, 2019-2020 mali yılının ilk yarısını 1,48 milyar Euro konsolide ciro ve bir önceki yıla kıyasla %3,4 oranında ciro artışı ile kapattı. Şirketin FAVÖK (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar) değeri ise 220,1 milyon Euro’ya ulaştı (bir önceki yıla göre %-4,9). 2019-2020 mali yılında yapılan büyük çaplı yatırımlar ile şirketin stratejik büyüme planlarına yönelik gerçekleştirilen yatırımları da içeren bu sonuçlara ek olarak EGGER aynı dönemde, Polonya’da 19. fabrika açılışını gerçekleştirdi.  Şirketin mali yılın ikinci yarısına yönelik beklentileri de bu sonuçlarda olduğu gibi olumlu yönde olmaya devam ediyor.

 

 

Yılın ilk yarısında yaşanan oldukça memnun olan EGGER Grubu Üst Yönetimi Finans/Yönetim/Lojistik Direktörü ve Sözcüsü Thomas Leissing, yarı yıl sonuçlarını şu sözlerle değerlendirdi: "Genel itibariyle, bu yarı yılda kapasitemizi en iyi şekilde kullandık ve faaliyet yürüttüğümüz 19 bölgede tatmin edici satış ve kazanç elde ettik. Mayıs ve Ekim 2019 tarihleri arasında, Avrupa ve Rusya’daki ana pazarlarımızda tatmin edici sonuçlar elde ettik ve bu sayede istikrarlı bir gelişme kaydettik. Diğer yandan, yüksek enflasyon oranı, Arjantin pesosunun değer kaybetmesi ve buna bağlı ekonomik durgunluk ile öne çıkan Arjantin pazarı ise bizim için zorlayıcı oldu."

“Yatırımlarımız, mali yılın ilk yarısına damga vurdu”

EGGER Grubu Üst Yönetimi Üretim/Teknoloji Direktörü Walter Schiegl ise, "Gerçekleştirdiğimiz yüksek düzeyde ve sürekliliği olan yatırımlar mali yılın ilk yarısına damga vurdu. Son yıllarda başlattığımız kurumsal grubumuzu uluslararası seviyeye taşıma faaliyetlerini sürdürdük ve yeni fabrikalarımıza büyük yatırımlar yapmanın yanı sıra mevcut fabrikalarımızı da modernleştirmeye devam ettik." sözleriyle değerlendirdi. Yalnızca son altı ayda şirketin büyüme ve bakım yatırımlarına 297,4 milyon Euro harcanırken 2019 yılının Haziran ayında 19. üretim sahası Biskupiec, Polonya’da başarıyla faaliyete geçirildi. 2020 yılının sonuna kadar Lexington, NC, ABD'de yer alan Kuzey Amerika'daki ilk üretim sahasının faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Tüm alanlarda büyüme

Mobilya ve iç tasarım için dekoratif ürünlerin üretimine ve satışına yönelik tüm bölgelerde ciro artışı kaydedildi: Dekoratif Ürünler Merkez Avrupa’da 447,0 milyon Euro (bir önceki yıla göre %+2,2 artış), Dekoratif Ürünler Batı Avrupa’da  %2,2’lik bir artış ile 364,7 milyon Euro, Dekoratif Ürünler Doğu Avrupa’da ise %6,4 oranında artış ile 455,6 milyon Euro ciro gerçekleşti. Gruba en son  katılan Dekoratif Ürünler Amerika Bölgesi ise  cirosunu %27,1 artırarak 68,8 milyon Euro’luk ciroya imza attı. Güney Amerika’da yer alan  Concordia (AT) fabrikasının yanı sıra Lexington, NC (ABD)'de bulunan ve henüz yapım aşamasında olan tesidin pazar geliştirme faaliyetleri de hesaplamalara dahil edildi.

231,2 milyon Euro ile toplam cironun %14,0’ünü oluşturan parke ürünleri alanında da bir önceki yıla göre %2,6 artış gözlendi. Almanya  Brilon'da (DE) yer alan kereste fabrikasının yanı sıra grubun diğer bağımsız faaliyet alanları ise, 88,1 milyon Euro ciro ile toplam cironun %5,3’luk bölümünü oluşturdu.  Kereste fiyatlarında yaşanan düşüş ile birlikte bu segmentin cirosu bir önceki yıla göre %-9,1 azalırken, benzer bir durum OSB alanında da yaşandı. Bu gruptan elde edilen sonuçlar, üretim tesisi bazında Doğu Avrupa Dekoratif Ürünler pazarı ile parke Ürünleri sonuçlarına entegre edildi.

Yeni koleksiyonun, yılın ikinci yarısı için olumlu sonuçlar getireceği öngörülüyor

Geçtiğimiz aylarda, çeşitli ülke pazarlarındaki ekonomik görünümün zayıfladığı görülse de  EGGER’in 2019-2020 mali yılının ikinci yarısına bakışının oldukça olumlu olduğunu değerlendiren Leissing, "Son derece rekabetçi olan endüstriyel temelimiz ile sonuçlarımızı sürdürebileceğimize olan güvenimiz tam. Bundan sonraki süreçte amacımız, yapılan yatırımların kâr potansiyelinden yararlanmak. Buna en büyük katkıyı 9900’ü aşkın çalışanımız sağlıyor. Yatırımlarımız ile EGGER ailesinin sürekli büyümesinden ve gelişmesinden gurur duyuyoruz. Özellikle büyük çaplı yatırımlarımız, Grup çapındaki deneyim ve güçlü kurumsal kültürümüzden ne kadar fayda sağladığımızı gözler önüne seriyor," sözleriyle belirtti.

Mobilya ve İç Tasarım ürün grubuna ilişkin görünüm ise tüm fabrikalarda istikrarlı bir şekilde devam ediyor. EGGER Grubu üst yönetimi Satış/Pazarlama Direktörü Ulrich Bühler, Şubat 2020'de pazara çıkacak olan yeni EGGER Dekoratif Koleksiyonu 2020-22'nin büyümeyi önemli ölçüde hızlandıracağına inandığını: "Distribütörler, üreticiler ve mimarlara yönelik hazırlanan koleksiyonumuz, son üç yılda şirketimizin başarısına önemli katkılar sağladı. Yeni koleksiyonumuz ile hem kendimiz hem de müşterilerimiz için başarı hikayemizi geliştirmeyi hedefliyoruz." sözleriyle belirtti.

 Yükleniyor...
Yükleniyor...