01-06-2020
Sektör, TÜİK Nisan 2020 Konut Satış İstatistiklerini Değerlendiriyor   

Sektör, TÜİK Nisan 2020 Konut Satış İstatistiklerini Değerlendiriyor  

TÜİK Nisan 2020 satış istatistiklerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2020 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %55,5 oranında azalarak 42 bin 783 oldu.

 

Konut satışlarında, İstanbul 6 bin 113 konut satışı ve %14,3 ile en yüksek paya sahip oldu. Türkiye genelinde 2020 Nisan ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %23,9 oranında azalış göstererek 17 bin 088 oldu.  Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı 2020 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %60,7 azalarak 14 bin 848 oldu. 

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları 2020 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %52,1 azalış göstererek 27 bin 935 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %78,8 azalarak 790 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Nisan 2020'de ilk sırayı 374 konut satışı ile İstanbul aldı.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, alışveriş merkezleriyle birlikte restoran ve diğer işletmelerin aşamalı olarak faaliyete geçmesiyle birlikte hayatımız normale dönecek. Bu süreçte ötelenen yatırımlar için imzalar atılacak. Haziran’dan itibaren izleyen yaz aylarında hareketlilik hız kazanacak. Kısa vadede yılın 2’inci çeyreğini içine alan bu zorlu dönem karşısında yılın tamamı için karamsarlığa kapılmamak gerekiyor. Normalleşmeyi, gayrimenkul ve inşaat sektöründe de satış ve yeni yatırımların habercisi olarak görmeliyiz” dedi.

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Koronavirüs dönemi diğer sektörlerde olduğu gibi sektörümüzde de farklı açılımlar yarattı. Bu dönemde dijitalleşme yönünde atılan adımları çok büyük bir kazanım olarak görüyoruz. Satış ve yatırım anlamında durgun geçen bu dönemde sektörümüz kendine yatırıma odaklandı. Projelerin satış faaliyetleri ve tanıtım çalışmaları, satış ofislerinden dijital kanallara geçti. Bu dönemde endişeye kapılmak yerine, yakın ve uzun vadede bizi bekleyen hareketli günlere hazırlık içerisindeyiz” diye konuşurken, konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, ertelenen yatırımların yaz aylarında geri döneceğini ifade etti.  Akkuş,  “Bu dönemi yatırımcıların belirsizlik ortamı nedeniyle bekleme pozisyonuna geçtiği, firmalar açısından ise yakın vadede önümüzdeki ay başlaması beklenen lansman dönemi ile uzun vadede yeni konut projelerinin planlamasının yapıldığı bir dönem olarak görmeliyiz. Sektörümüz haziran sonrası döneme hazırlanıyor. Bu dönemde yeni konut yatırımları, mevcut konutların pazarlama ve satış faaliyetleri kadar, virüsün etkisiyle alışverişin sanal ortama taşınmasına paralel olarak dijital yatırımlar da planlanıyor” dedi.

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık ise, “Dünya ekonomilerinde üretimin ve yatırımların durma noktasına geldiği düşünüldüğünde, TÜİK’in açıkladığı nisan rakamlarına göre konut satışlarının yüzde yüzde 55,5 oranında azalmasını da küresel ekonomilerdeki yavaşlamaya bağlayabiliriz. Sektörümüz sadece yerli değil yabancı yatırımcılar açısından hala en güvenilir yatırım araçlarından biri olarak görülüyor. Virüs, her türlü yatırımcı profilinin hayatında öncelik sıralamasını değiştirdi. Hayatın normale dönmesiyle birlikte bekleyen yatırımlar da hızla gerçekleşmeye başlayacak” değerlendirmesinde bulundu.Yükleniyor...
Yükleniyor...