01-07-2020
Bosch Bina Teknolojileri’nden Covid-19 Salgınını Önlemeye Yönelik Çözümler

Bosch Bina Teknolojileri’nden Covid-19 Salgınını Önlemeye Yönelik Çözümler

Kartlı geçişten yangın önleme ve genel seslendirmeye, akıllı video güvenliğe kadar her alanda yenilikçi çözümler sunan Bosch Bina Teknolojileri, pandemi sürecinde hayatı güven altına alıyor.

 

Bosch'tan yangın panellerine yönelik, Remote Portal özellikleri üzerine inşa edilen somut bir ürün olan Bosch Remote Services çözümü, güvenli ve verimli bir şekilde yangın algılama ekipmanlarını izlemeye, bakımını ve servis işlemlerini yapmaya yardımcı oluyor. Remote Services sayesinde sistem entegratörleri, yerinde bakım faaliyetleri için kullanıcılarını binaya gitmek zorunda bırakmadan, onlara uzaktan bakım işlemi yapma imkanı sunuyor. Sistem entegratörleri, yangın panellerinin her biri ve tüm bağlı sensörler için ayrıntılı bakım verilerini uzaktan alabiliyor. Bu şekilde, servis teknisyeni tek bir duman dedektöründeki toz seviyesini bile bilgisayarında görebiliyor. Böylece zaman ve maliyetten dikkate değer bir tasarruf sağlanırken, salgının bulaşma riski azaltılmış oluyor.

Temassız ve akıllı kartlı geçiş sistemleri, pandemi sürecinde önemini artırıyor

Çok küçük olsa bile birçok insanın dokunduğu herhangi bir bölüm, virüsün daha fazla insana bulaşması için köprü işlevi görebiliyor. Dolayısıyla, bina içinde dolaşırken PIN girmek için kapı koluna veya tuş takımına dokunmak ya da parmak izi sensörlü cihazlarla temas etmek Covid- 19 hastalığının bulaşma riskini artırıyor. Bosch’un kartlı geçişe yönelik standart çözümleri, giriş kartı okuyucuları aracılığıyla kapıdan temassız girişe olanak sağlıyor.

Bosch Bina Teknolojileri, binada yaşayan tüm bireylerin hareketlerini isimsiz olarak izleyen bir sistem üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar tamamlandığında sistem, enfeksiyon bildirildiğinde enfekte olmuş kişiyle bir araya gelmiş olabilecek diğer kişileri gösteren bir sosyal grafik çıkarabilecek.

Mağaza ve süpermarketlerde ziyaretçi sayısını sınırlandırın

Bosch Intelligent Video Analysis (IVA) algoritmaları, "alandaki kişi sayısı", "kuş bakışı sayma" ve "kalabalık algılama" gibi özellikler sunuyor. Bu işlevler, mağaza ve süpermarket girişlerinde, giriş yapan kişileri saymak için kullanılıyor. Kişiler sınırlı alanlara girerse operatöre uyarı gönderebilen çözüm, aynı zamanda bir ATM’nin önü gibi belirlenmiş alanlardaki kalabalık seviyesini ölçebiliyor. Girişin üst kısmındaki bir kamera gelen ve giden insanların trafiğini ölçüyor. Daha önceden tanımlanmış ziyaretçi sayısı aşıldığında uyarı veriyor. Çoğu mağaza, girişi kontrol etmek amacıyla işe fazladan personel alamayacağı için, IVA gibi teknik bir çözüm iyi bir alternatif oluşturuyor.

Perakende sektörü Bosch Bina Teknolojileri ile normalleşmeye hazır

Mağaza içi analiz çözümü olan Bosch In-store Analytics, kameralardan alınan isimsiz konum verilerini bulutta işliyor ve mağazadaki müşteri davranışlarının anlaşılmasına yardımcı oluyor.

Genellikle ürün mağazacılığı ve müşteri hizmetleri deneyimini optimize etmek için kullanılan Mağaza İçi Analiz Sistemi ile mağaza gelirinin en üst düzeye çıkarılması desteklenirken, kalabalık mağaza alanları da bir ısı haritasında görselleştiriliyor.

Mağaza içi analiz trafik ölçümleri, perakendecileri bilgilendirerek gün boyunca trafiğin daha eşit bir şekilde yayılmasına olanak tanıyor. Ayrıca kasalarda oluşan sıranın uzunluğu ile ilgili ayrıntılı istatistikleri, tüm kasaların ne zaman açık olması gerektiği gibi bilgiler veriyor. Böylece müşteri sıralarının uzaması durumunda fiziksel mesafenin korunmasını kolaylaştırıyor.

Bosch Genel Seslendirme ve Acil Anons sistemleri ile ziyaretçilere fiziksel mesafeyi korumayı hatırlatın

Perakende sektöründe kalabalığın ve sosyal mesafenin yönetimi, içinde bulunduğumuz süreçte büyük önem taşıyor. İnsanlara uyulması gereken davranışları, yönlendirmeleri, bilgilendirmeleri ve uyarıları hatırlatmak amacıyla duyuru yapmak için kullanılan Genel Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri, etkili çözüm sunuyor.

Alışveriş merkezleri gibi kalabalığın yoğun olduğu alanlarda, tüm ziyaretçilere fiziksel mesafeyi koruma kurallarına uymalarını düzenli olarak hatırlatan Genel Seslendirme ve Acil Anons (PA) sistemi, kuyruk oluşturma talimatları, el yıkama hatırlatmaları, mağazadaki ziyaretçilerin kullanabileceği dezenfektanlar hakkında bilgi, fiziksel mesafeyi koruma kuralları, daha sık yapılan temizlik ve azaltılmış mağaza çalışma saatlerinin duyurularını içeriyor.

Uzaktan toplantılar artık daha kolay

Covid – 19 tedbirlerinin hayata geçmesiyle sosyal izolasyon kavramı ön plana çıktı. Salgınla ilgili seyahat ve sağlık kısıtlamaları nedeniyle, çoğu insan Skype, Teams, Zoom veya benzer platformlar aracılığıyla toplantılara uzaktan katılmaya başladı. Bu tür platform ve uygulamalara kolaylıkla arayüz oluşturan ve katılımcıların toplantıya evden dahil olmasını sağlayan Bosch konferans çözümleri, aynı odada bulunan katılımcıların da aralarında güvenli bir mesafeyi korumalarına imkan tanıyor.

Bosch, çok çeşitli toplantı türlerini desteklemek için geniş bir ürün portföyüne sahiptir. Kullanıcılar, geleceğe hazır ve tamamen IP tabanlı DICENTIS Konferans Sistemi'ni ya da hızlı bir kurulum gerektiğinde Wi-Fi tabanlı DICENTIS Kablosuz Konferans Sistemi'ni tercih edebiliyor. Toplantıya uzaktan dahil olan katılımcıların bulunduğu toplantılarda, DICENTIS Kablosuz Konferans Sistemi mükemmel bir çözüm sunuyor. Bu sistem katılımcı etkileşimini artırıyor, toplantı verimliliğini optimize ediyor, sistem kurulumunda ve üçüncü taraf sistemlerin entegrasyonunda gerekli esnekliği sağlıyor.


Yükleniyor...
Yükleniyor...