01-01-2021
Nanoteknolojik Bor İçeren EHP Teknolojisine Sahip Isıtma -Soğutma Sistemleri,   Enerji Verimliliğinde Oyunu Değiştiriyor

Nanoteknolojik Bor İçeren EHP Teknolojisine Sahip Isıtma -Soğutma Sistemleri,  Enerji Verimliliğinde Oyunu Değiştiriyor

Ar-Ge bazlı inovatif ısıtma - soğutma sistemleriyle fark yaratan Enover Enerji, nanoteknolojik bor kullanarak geliştirdiği EHP teknolojisiyle, dünyada oyunu değiştiriyor. EHP teknolojisine sahip ısıtma cihazları aynı ebat, aynı özellikteki muadilleriyle kıyaslandığında yüzde 62’ye varan oranda enerji verimliliği sağlıyor. Bu teknolojinin endüstriyel yapılarda atık ısıdan elektrik üretimi sağladığını da ifade eden Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, "Geliştirdiğimiz teknoloji, üretim süreçlerinde yeşil enerji kullanımını artırdığı gibi, 13 kilograma düşürdüğü panel radyatörlerle, 0.4 litre su kullanarak evlerinizi 18- 22 dakikada ısıtıyor" dedi. 

 

 Öncelikle sizi ve Enover’i biraz tanımak isteriz. Okurlarımız için kısaca kendinizden, kariyer yolculuğunuzdan ve Enover’den bahseder misiniz?

Ben bir yatırımcıyım. Aslında tıp doktoruyum ama hiç hekimlik yapmadım. Uluslararası birçok sektörde, inovatif projelere yatırım yapıyorum. Enover ise, 2009 yılında kuruldu.  Enover bünyesinde inovasyon içeren ürün ve teknolojiler geliştirip bunların dünyaya yayılmasını sağlıyoruz. Isıtma sistemleri sektöründe Ar-Ge bazlı teknolojik ürünlerin üretimini gerçekleştiriyor ve hem iç pazara hem de dünya pazarına sürüyoruz. Ürün gamımızda çelik panel radyatörler, elektrikli ve sulu aluminyum radyatörler, elektrikli ve sulu havlupanlar, elektrikli ısıtıcılar, ısı geri kazanım modelleri, bina, fabrika ve endüstriyel tesis ısıtma ve soğutma sistemleri ile su ısıtıcıları yer almaktadır. Nanoteknoloji ve bor madenini bir araya getirerek geliştirdiğimiz yeni EHP teknolojisi de sektöre sunduğumuz en güncel, en önemli yeniliklerden biri.  

EHP teknolojisinin detaylarından bahseder misiniz?

Enover olarak, oyunu tamamen değiştirecek yepyeni bir teknolojiyi, EHP’yi sektöre kazandırdık. EHP teknolojisi, sıvı ve gaz olmak üzere iki fazda çalışan ve ısı transferi gerçekleştiren ürünlere üçüncü bir faz olarak katı bir partikül ekleyerek sunduğumuz bir yenilik. Bu katı partikül, birçok nanoteknolojili katı malzeme içeriyor. Ancak başat malzememiz, nanoteknolojik bor. Bor, dünyanın en iyi, en hızlı, en basit ve en maliyet etkin ısı transferine katalizör etki gösteriyor. Dolayısıyla Nanoteknolojik bor ile geliştirdiğimiz EHP teknolojisine sahip radyatör gibi ısı transferi sağlayan ürünler aynı ebat, aynı özellikteki muadilleriyle kıyaslandığında yüzde 62’ye varan oranda enerji verimliliği sağlıyor.

EHP ile birlikte ısı transferinde dünyanın en hızlı, en ucuz, en maliyet etkin ve en basit ısı transfer sistemini geliştirmiş olduk. Bu sistem ile fosil yakıt tüketiminin azaltılmasında önemli bir rol oynadığımız gibi ülkemizin cari açığının kapatılmasına da büyük katkı sağlıyor.

Karbon salımını azaltan EHP teknolojisi, ısıtma – soğutma ürünlerinin üretim maliyetlerini de düşürüyor. Panel radyatör örneği üzerinden gidecek olursak, dünyada hiçbir firmanın 31,5 kilograma düşüremediği, 33 kilogramlık bir ürünü, EHP sayesinde 13 kilograma düşürdük. Buna bağlı olarak, üretim maliyetleri yüzde 60 oranında azaldı. Buna ek olarak yeni teknoloji, ısıtma – soğutma cihazı üretimi için gereken bazı malzemeler için dışa bağımlılığımızı da azaltıyor.

11 yıldır bu teknoloji üzerinde çalışıyoruz.  Dört yerli, iki uluslararası üniversite ile birlikte çalışıyoruz. Şimdiye kadar 6 milyon dolara yakın bir bütçe kullandık. Birçok ürünü geliştirdik. Uluslararası akredite laboratuvarlarda gerekli testlerimizi yaptıktan sonra patentimizi aldık. Bunun dışında birçok teknolojimizi de uluslararası saygın, bilimsel yayınlarda da yayınladık.

EHP teknolojisi yaşadığımız evlere yönelik bir teknoloji mi yoksa endüstriyel yapılarda, okul hastane gibi kalabalık kamusal binalarda da kullanıma uygun mudur? 

EHP adını verdiğimiz, içinde nanoteknolojik bor içeren ısı transfer sistemimiz evlerde, termik santrallerde, nükleer santrallerde, büyük fabrikalarda kamusal alanlarda kısaca her türlü yapıda kullanıma uygundur. EHP teknolojisi ile, endüstriyel yapılarda atık ısının geri kazanımı sağlanarak elektriğe çevrilmesi ve üretim süreçlerindeki enerji ihtiyacının karşılanması mümkün. Yani bu teknolojiyle, büyük sanayi tesislerinin atık ısıyı geri kazanmalarını kolaylaştırırken, üretim süreçlerinde yeşil enerjiyi kullanarak fosil yakıtlardan yüzde 62’ye varan enerji tasarrufu sağlamış oluyoruz.

Normal şartlar altında 33 Kilogramlık bir sac panel radyatörün içinde yaklaşık altı litre su bulunur. Bu paneller EHP’li hale getirildiğinde hem biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, cihazın ağırlığı 13 Kilograma düşer hem de su miktarı 0.4 litreye düşüyor. Muadil panel radyatörlerin gerçekleştireceği aynı ısıtma işlemini, EHP’li radyatörlerle 0.4 litre su ile gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla, 10 radyatör bulunan bir evde 10 radyatörü çıkarıp yerine 10 tane EHP’li sac panel radyatör koyarsanız kombinizin çevireceği su miktarı 100 litreden 20 litreye düşüyor. Kombilerimizin pompa devri düşer. Altı litre su yerine 0,4 litre suyla ısıtma gerçekleştiği için korozyon riski azalır. EHP sayesinde petekler yıllık bakım, onarım gerektirmez. Kullanılan su miktarı 15’te 1’e düştüğü gibi, panel radyatörün tamamen ısınıp homojen hale gelmesi de iki dakikaya düşüyor.

Bu teknoloji 11 yıllık bir Ar-Ge çalışmasının sonucu olarak sektöre kazandırdığınız bir yenilik. Ar-Ge süreçlerinden bahseder misiniz? Bu süreçte Üniversitelerle iş birliğiniz oldu mu? EHP için A-Ge reçetesi Türkiye’de mi oluşturuluyor?

Biz bu teknolojiyi tamamen yerli ve milli olarak geliştirdik. Ar-Ge reçetesi, tüm formülasyonlar tamamen bize ait. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki üniversiteler ve kuruluşların laboratuvarları ve hocaları ile çalıştık. Ar-Ge merkezimiz, Ankara’da. Ürünün her parçası Türkiye’de üretildi. Şimdiye kadar 400 prototip üretimi gerçekleştirdik. Yalnızca ısı transferi sağladığımız bir sıvı gaz karışımını yurt dışından alıyoruz. O da üretimimizin yüzde birini kapsıyor. Teknoloji bize ait. Sadece belli başların testlerin yapılması noktasında yurt dışındaki üniversitelerle iş birliği sağladık.

Bu teknoloji için belirlediğiniz üretim, satış ve ihracat hedefleriniz nelerdir?

Enover olarak farklı çeşitlerde 12 ürünümüz var. Ülkemizin farklı şehirlerinde bunların üretimini sağlıyoruz. Son aşamada ürünlerimize EHP dolumunu kendi fabrikamızda yapıyor ve sektörle buluşturuyoruz. Şu ana kadar sekiz ülkeye ihracat yaptık. Ancak pandemi koşullarının ekonomi üzerindeki etkilerini hissettiğimiz bir süreçteyiz. İhracatımız bu koşullardan etkilenmiş olsa da ilerleyen süreçte yapı sektörünün de toparlanmaya başlamasıyla, ihracat sürecimiz tekrar ivme kazanacak.

Yurt dışı pazarlarda yerli ürünlere bakış nasıl? Bu konuda nasıl bir değerlendirme yaparsınız?

Türkiye uluslararası pazarda ısıtma ve soğutma teknolojilerinde özellikle panel radyatör grubunda oldukça başarılı. Üretiminin yüzde 80’inden fazlasını ihraç eden bir sektörden bahsediyoruz. Ürünlerin dekoratif özelliklerinin yanı sıra teknoloji de de başarılı bir ülkeyiz. Uluslararası pazarda herhangi bir önyargı ile karşılaşmadık. 

Ürün gamınızda nanoteknolojik bor teknolojisinin kullanıldığı başka ürünler var mı?

Panel radyatör, sac panel radyatör, alüminyum radyatör ve elektrikli panel radyatörler dışında, ısıtma sistemleri geliştirdik. Çatı ısıtma sistemlerini EHP’ye uyarlama çalışmalarımız sürüyor. Bununla birlikte, nanoteknolojik bor ile güneş panellerini soğutabiliyoruz. Bu sayede elektrik üretimini yüzde 25 oranında artırabiliyoruz. Nanoteknolojik bor, dünyayı değiştirecek, çok iddialı bir teknoloji. “Game-Changing Technology” yani, “Oyunu Değiştiren Teknoloji” sözü bize ait değil. Orta ve Batı Avrupa’da bu teknolojiyi bilen, gören, bu teknolojinin üretimini ve satışını yapan firmaların bize öğrettiği bir cümle. Çalışmalarımız, hız kesmeden devam ediyor. EHP’li su ısıtma sistemleri de geliştiriyoruz. Bunların da prototiplerini ürettik, dökümantasyon ve belgeleme işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte, bu ürünlerimizi de pazara sunacağız.

 Yükleniyor...
Yükleniyor...